WARSZTATOWNIA:

BÓG W KOŚCIOŁACH - Bert Hellinger

"W swojej pracy, w której musiałem się zajmować cierpieniem wielu ludzi i jego przyczynami, widziałem przede wszystkim, z jakich ukrytych źródeł czerpie ono pożywkę. Mogłem się przyglądać, jakie drogi prowadziły wielu ludzi od uwikłania w pochodzenie tego cierpienia do innej wolności. Te drogi wymagały pożegnania z Kościołem, z jego obietnicami i groźbami. W mojej książce zabieram czytelnika do wglądów i świadomości, która otwiera nam oczy i wprowadza na drogę nieskrępowanej wolności." - Autor 

oprawa: miękka, format: 123x210 mm, stron: 200

Przeczytaj fragment i spis treści
klikając w "Zajrzyj do środka" na okładce

Więcej szczegółów

061

38,00 zł


"Oddajemy w Państwa ręce kolejną książkę Berta Hellingera, o której wiele osób słyszało, a sam autor jeszcze rok temu wyrażał wątpliwość co do tego, czy książka ta ukaże się w Polsce. I oto mamy kolejne rozważania Berta Hellingera. Rozważania dotykają bardzo osobistych i jednocześnie dla każdego człowieka indywidualnie określonych relacji między religią a Bogiem, człowiekiem a religią, religią a społeczeństwem. Próba przyjęcia zaprezentowanego punktu widzenia pozwala na zrozumienie wielkiego wpływu tych relacji na nasze codzienne życie i funkcjonowanie w obrębie obszaru najważniejszego - naszej rodziny."


- Anna Podgórska - redaktor merytoryczny książki "Bóg w Kościołach"

 

 

Z wieloletnich doświadczeń  Hellingera, zarówno jako terapeuty jak i misjonarza wyłoniła się książka „Bóg w Kościołach”. Jej treść to efekt  wglądów autora podczas jego pracy z polem wiedzącym i powtarzalnymi mechanizmami zachowań, które się w tym polu ujawniały. Jak pokazuje Hellinger, wiele z nich ma swoje źródło w ograniczających wierzeniach umacnianych przez religię.

W swojej książce zadaje nam pytania, których intencją jest uwolnienie od

ograniczających obrazów Boga, które od wieków są źródłem cierpienia i niezgody.

Pokazuje jak z szacunkiem do religii i Kościoła wkroczyć w miłość, która nie wyklucza,

nie walczy, nie karze, lecz od zarania dziejów czule obejmuje sobą całe istnienie.

 

 • Jakie mity działają w chrześcijaństwie? Czy jesteśmy bezpieczni w ich obliczu?

 • Czy od chrześcijan nie wymaga się nadal by nieśli krzyż razem z Jezusem?

 • W jaki sposób w Kościele jest obecny kult składania ofiar?

 • Co wspólnego ma celibat z kastracją?

 • Jakie zgubne dla nas procesy są wspierane przez religijną wiarę w zbawcze cierpienie?

 • Ile wyrzeczeń wymaga zjednanie wyobrażonego w pewien sposób Boga?

 • Kogo reprezentuje dla nas Bóg?

 • Czy oddzieliliśmy go od wspólnego źródła wszelkiego bytu?

 • Czy z tego powodu jesteśmy rozbici?

 

 

Czy jest to książka obrazoburcza?

Przede wszystkim została napisana z miłością i może być przełomowa na tyle, na ile czytelnik będzie otwarty, aby podążyć za autorem w proponowane rozważania. Hellinger, choć proponuje kierunek i podaje przykłady z własnej praktyki, pozostawia nam wiele przestrzeni  na indywidualne wglądy.

Czytanie tej książki może stać się głębokim procesem weryfikowania naszych

przekonań dotyczących Boga i religii oraz niesłużących nam postaw i wyborów

wzmacnianych przez religię. Hellinger zastanawia się jak możemy znieść

rozdwojenie między nami a Bogiem i to wszystko, co nas od Boga oddziela.

 

 

"Już od dawna zajmowałem się Kościołem. Przecież jako ksiądz i mnich  przez wiele lat  uczestniczyłem  w życiu Kościoła, a jako misjonarz w plemieniu Zulusów w Afryce Południowej w pierwszym szeregu działałem na rzecz próby szerzenia przesłania Kościoła i pozyskania dla niego nowych wiernych. Osobiście zawdzięczam Kościołowi to, co istotne. Przez wiele lat to Kościół był moją ojczyzną. Był moją rodziną, która na wiele sposobów dawała mi możliwość rozwoju. Dlatego czuję z nim głęboką bliskość i połączenie, podobnie jak dziecko z matką.

Studiując teologię, zapoznałem się dogłębnie z nauką i historią Kościoła, jako członek zakonu – również z jego pobożnością i kultem. Pod koniec udało mi się przyjrzeć mu dokładniej, przede wszystkim dlatego, że intensywnie zainteresowałem się Jezusem i podczas studiowania Biblii zwróciło moją uwagę wiele sprzeczności. Ponadto mogłem zaobserwować, jakie tajemne źródła z czasów sprzed Nowego Testamentu postawiły Kościół, a razem z nim Jezusa, w pozycji, która wymagała wyjaśnienia, a także pod znakiem zapytania stanęło wiele z przekazanych obrazów Jezusa i Kościoła. To samo dotyczy wielu rytuałów.

W swojej pracy, w której musiałem się zajmować cierpieniem wielu ludzi i jego przyczynami, widziałem przede wszystkim, z jakich ukrytych źródeł czerpie ono pożywkę. Mogłem się przyglądać, jakie drogi prowadziły ludzi od uwikłania się w pochodzenie tego cierpienia do innej wolności. Drogi te wymagały pożegnania się z Kościołem, z jego obietnicami i groźbami.

W swojej książce zabieram Czytelnika do wglądów i świadomości, które otwierają nam oczy i wprowadzają na drogę nieskrępowanej wolności. Czuję się w szczególny sposób bliski pierwszej ofierze tych nauk i obrazów i na wielu ścieżkach poruszam się u jej boku. Tą pierwszą ofiarą Kościoła był jego tak zwany założyciel, Jezus.

Czy ktoś w historii Kościoła działał pod wpływem niecnych zamiarów? Czy mogę komuś coś zarzucać? Czy mogę sobie coś zarzucać? Tutaj działały i działają inne twórcze ruchy. Dlatego wszystko, co stawiam pod znakiem zapytania, śledzę w tej książce w harmonii z ogarniającą nas wszystkich miłością. Poddaję się jej. Idzie o zbyt dużą stawkę.

Książka ta nie jest próbą zapoczątkowania jakiegokolwiek ruchu reformatorskiego w Kościele. Nie można w nim nic istotnego zreformować, gdyż już najmniejsza próba lub życzenie  dokonania  tego  stanowi niebezpieczeństwo dla Kościoła jako całości. Tutaj chodzi o wszystko albo o nic. W tym sensie nie zamierzam również prowadzić żadnych debat ani dyskusji na temat przedstawionych tutaj racji. Kiedy powiedziałem to, co dla mnie najważniejsze, wycofuję się. Jak? Z miłością, również do Kościoła."

- Autor Bert Hellinger Bóg w kościołach
Bert Hellinger

 

Anton Hellinger, znany jako Bert, urodził się w 1925 roku. W wieku 20 lat wstąpił do katolickiego Zgromadzenia Misjonarzy z Mariannhill. Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie w Würzburgu, po czym został wysłany do diecezji Mariannhill w Południowej Afryce, gdzie skończył kolejne studia zdobywając University education Diploma. Później został wysłany do diecezji Mariannhill jako duszpasterz, a następnie pracował jako dyrektor jednej z najlepszych szkół dla rdzennych mieszkańców w Południowej Afryce. W Afryce zapoznał się z wiedzą na temat dynamiki grupowej, którą z sukcesem stosował w swojej szkole. Po 16 latach posługi w Południowej Afryce został przeniesiony z powrotem do Niemiec, gdzie w Würzburgu prowadził seminarium duchowne Zgromadzenia Misjonarzy z Mariannhill.

Po dwóch latach opuścił zarówno zakon, jak i stan kapłański. Rozpoczął studia w dziedzinie psychoanalizy, które ukończył jako psychoanalityk z państwowym dyplomem. Jednocześnie oferował warsztaty dotyczące dynamiki grupy, poszerzając je krok po kroku o metody, w których kształcił się w szeroko zakrojony sposób.

Od 1979 roku zaczął praktykować ustawienia rodzin, z którymi przede wszystkim łączy się jego nazwisko. Jest twórcą ustawień systemowych, które są metodą porządkowania splątanych i zerwanych więzów ludzkich. Prowadzą w głąb, ku pojednaniu tego, co w naszym ludzkim pojęciu wydaje się niemożliwym do pojednania. Do innej świadomości i innego wymiaru miłości — miłości ducha.

 

 

W magazynie JOGA (Nr marzec/kwiecień 2015),

redakcja poleca czytelnikom książkę Berta Hellingera "Bóg w Kościołach"

jako inspirującą do wewnętrznych poszukiwań i prowadzącą nas w stronę wolności:

 

Oceń 
Piotr Piekarski
2015-02-11

Książka, która musi budzić kontrowersje.

To bez wątpienia publikacja cenna. Bo choć więcej tu pytań niż odpowiedzi, więcej wątpliwości niż sztywnych dogmatów, więcej rozważań niż prostych wskazówek, zachęca ona do wykroczenia poza ramy schematycznego myślenia, poza sztywne ramy bycia „miernym, ale wiernym”. To dobra lektura dla osób, które do wiary nie podchodzą bezrefleksyjnie. Niezależnie od wyznania.

Całość wypowiedzi na stronie:
http://www.granice.pl/recenzja,bog-w-kosciolach,12358

 • 1 z 1 ludzi uznało tą recenzję za pomocną.
Oceń 
Agnieszka Tarkowska
2015-01-30

przekłamany tutuł!

Wiem, że nie jest to wina tłumaczki a jakiegoś gościa z wydawnictwa, który chciał być mądrzejszy niż ustawa przewiduje. Tłumaczenie tytułu "Kościoły i ich Bóg" nie jest tym samym, co "Bóg w kościołach"... Zastanawiam się co tam jeszcze jest przekręcone...

 • 1 z 1 ludzi uznało tą recenzję za pomocną.
Oceń 
Marek Szukała
2014-12-16

Tę książkę powinien przeczytać każdy Katolik......

Tę książkę powinien przeczytać każdy Katolik, aby odnaleźć własną drogę do wiary, wiary również w samego siebie a może nawet przede wszystkim w siebie. Tylko ten który jest w zgodzie z samym sobą może zaznać prawdziwej wolności i obdarzać innych szczerą miłością - taką BEZ OCZEKIWAŃ. Polecam!!

 • 2 z 2 ludzi uznało tą recenzję za pomocną.

Napisz swoją recenzję !

Napisz swoją recenzję

BÓG W KOŚCIOŁACH - Bert Hellinger

BÓG W KOŚCIOŁACH - Bert Hellinger

"W swojej pracy, w której musiałem się zajmować cierpieniem wielu ludzi i jego przyczynami, widziałem przede wszystkim, z jakich ukrytych źródeł czerpie ono pożywkę. Mogłem się przyglądać, jakie drogi prowadziły wielu ludzi od uwikłania w pochodzenie tego cierpienia do innej wolności. Te drogi wymagały pożegnania z Kościołem, z jego obietnicami i groźbami. W mojej książce zabieram czytelnika do wglądów i świadomości, która otwiera nam oczy i wprowadza na drogę nieskrępowanej wolności." - Autor 

oprawa: miękka, format: 123x210 mm, stron: 200

Przeczytaj fragment i spis treści
klikając w "Zajrzyj do środka" na okładce

Napisz swoją recenzję

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: