WARSZTATOWNIA:

https://virgobooks.pl/glowna/254-doswiadczanie-rzeczywistosci-david-hawkins.html

NIESKOŃCZONA SIEĆ: Anatomia powięzi w działaniu - R.Louis Schultz, Rosemary Feitis

Koncepcja układu mięśniowo-szkieletowego prezentowanaw podręcznikach anatomicznych pokazuje czysto mechaniczny model ruchu i - dzieląc go na pojedyncze elementy - nie daje obrazu niepodzielnej, zintegrowanej całości, jaką stanowi żywy organizm. Gdy bowiem porusza się jedna część ciała, to reaguje ono jako całość. Z funkcjonalnego punktu widzenia jedyną tkanką, umożliwiającą takie zachowanie, jest powięź. Stanowi ona trzon podejścia proponowanego w tej książce.


oprawa: miękka, format: 202x254 mm, stron: 166


Przeczytaj fragment i spis treści
klikając w "Zajrzyj do środka" na okładce

Więcej szczegółów

004

69,30 zł

LEKTURA OBOWIĄZKOWA dla każdego lekarza, psychologa, fizjoterapeuty, masażysty oraz wszystkich stosujących terapie manualne.

Mamy tendencję do myślenia o strukturze ciała jako składającej się z mięśni i kości, a zapominamy o układzie powięziowym, który dosłownie łączy i daje oparcie elementom ciała, tworzy jego strukturę. Książka przedstawia tkankę łączną jako strukturę podobną do "sieci" opasującej całe nasze ciało i mającej zasadniczy wpływ na kształt sylwetki. Tkanka łączna (powięź) jak nieprzerwana pajęczyna spowija całe nasze ciało. To właśnie ona przechowuje zapisy wszystkich wzorców ruchowych oraz stanów emocjonalnych (kodują się w niej wszelkie urazy psychiczne, 'twardnieje' podczas stresu czy zwiększonego wysiłku).

- Ciało zawsze porusza się jako wibrująca całość. W jaki sposób w poruszającej się strukturze następuje podtrzymanie kości i mięśni?

- Wzorce ruchowe osoby są ekspresją jej wzorców osobowościowych. W jaki sposób można rozpuścić utrwalone wzorce napięć, odruchowe i zazwyczaj nieświadome?

- Jak rozpoznać i uwolnić zapis utrwalony na poziomie tkankowym np. wzorzec kompensacyjny, który powstaje pod wpływem urazu?

- Jak powięź wspiera dażenie ciała do osiągnięcia w każdej chwili maksymalnej równowagi i do dania naszym działaniom maksymalnego wsparcia?


W życiu płodowym, tkanka łączna jest łożem różnicowania się komórek i z tego punktu widzenia jest pierwszą, podstawową bazą dla formy fizycznej. Z tej książki możemy się dowiedzieć,  w jaki sposób wszystkie części tej sieci są powiązane i tworzą „pasma” o idealnych właściwościach, które nie są ani za luźne, ani zbyt ścisłe. Lektura tej książki wskazuje, że metoda zwana Rolfingiem dotyczy właśnie tkanki łącznej i jest niezwykle skuteczna w pracy terapeutycznej.

Książka omawia nie tylko znaczenie powięzi pod kątem chorób narządu ruchu; pokazuje również, że tkanka łączna - oplatająca nasze ciało jak pajęczyna i zmieniająca swoją strukturę i funkcję w zależności od miejsca, w którym się znajduje - jest magazynem i nośnikiem emocji, że jest ściśle związana z wizerunkiem osoby oraz jej świadomością.


PRZEDMOWA DO WYDANIA POLSKIEGO:

System powięziowy stanowi niezwykłą strukturę. Jest to największa sieć nieprzerwanie oplatająca, dzieląca i dająca zrąb naszemu ciału, pozostając jednocześnie fascynującą naukową zagadką. Tkankę łączną znajdziemy w najdrobniejszych zakamarkach naszego organizmu, od powięzi, otaczających mięśnie, poprzez tkankę nerwową, narządy wewnętrzne aż po szkielet komórkowy.

Dlaczego ta, najpowszechniej występująca tkanka, jest tak mało poznana, a - z drugiej strony - tak ważna w leczeniu pacjentów z dolegliwościami narządu ruchu?

Prawdopodobnie wiąże się to z wieloletnim brakiem obiektywnych możliwości pomiaru jej funkcji, wielkości, jak również zrozumienia roli, jaką tkanka powięziowa odgrywa w etiologii wielu schorzeń. Sam fakt, że światowy kongres, dotyczący badania systemu powięziowego ( Fascia Research Congres , Harvard Medical School, Boston) został zorganizowany dopiero w październiku 2007 pokazuje, jak wiele lat musiało upłynąć, by świat medyczny zaczął się poważnie interesować tym zagadnieniem.

Fakt publikacji niniejszej monografii w języku polskim cieszy tym bardziej, że została ona napisana przez znanych badaczy i terapeutów, którzy przedstawili blisko 20 lat swoich doświadczeń w zwięzły i logiczny sposób. Autorzy pochodzą ze środowisk, zajmujących się osteopatią i integracją strukturalną, potocznie nazywaną Rolfingiem.

Osteopatia i Integracja Strukturalna są to znakomicie rozwinięte systemy terapeutyczne: osteopatia istnieje od ponad 100 lat, Rolfing powstał blisko 50 lat temu. Ida Rolf, twórczyni integracji strukturalnej, była jedną z pierwszych osób, która zwróciła uwagę na olbrzymi potencjał terapeutyczny, jaki drzemie w układzie powięzi i przez całe swoje życie terapeutyczne leczyła i wykształciła w USA rzesze terapeutów, którzy na dobre zmienili spojrzenie na rolę i funkcje tego systemu w naszym ciele.

Prezentowana książka jest doskonałą próbą przekazania skomplikowanej wiedzy z zakresu embriologii, kinezjologii i terapii skoncentrowanej na wykorzystaniu tkanki łącznej w diagnozowaniu i leczeniu bardzo wielu zaburzeń z nią powiązanych, nie tylko schorzeń narządu ruchu. W świetle zaprezentowanych w książce odniesień do sfery emocjonalnej, można sądzić, że tkanka łączna ma również swoją rolę w odczuwaniu ciała, kształtowaniu własnego wizerunku i świadomości.

Na szczególną uwagę zasługują rozdziały, przedstawiające wpływ zaburzeń, pochodzących z napięć powięziowych, uwidaczniających się w postaci tzw. ”pasów”, które jako nowatorskie i niezwykle interesujące podejście, zmuszają do zastanowienia się raz jeszcze nad powszechnie nauczaną anatomią i kinezjologią.
Mam nadzieję, że niniejsza pozycja wypełni lukę na polskim rynku wydawniczym i zachęci terapeutów różnych specjalności do zainteresowania się tym niezwykle ciekawym obszarem naszego ciała, zgodnie z końcowymi słowami autorów, proszących o otwartość spojrzenia na nowe horyzonty niezależnie od tego, jaką formą pracy z ciałem się zajmujemy.   
                                
Dr Jarosław Ciechomski D.O.

Wiceprezes Towarzystwa Osteopatów Polskich
Prezes wielkopolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii

 

 

autorzy: R.Louis Schultz, Rosemary Feitis
Wydanie
III, 2011

ISBN: 978-83-923879-3-0
Liczba stron: 156
Wymiary: 202 x 254 mm
Okładka: miękka 

 

O  A U T O R A C H

R. Louis Schultz, Ph.D., ukończył kurs Rolfingu w 1973. W następnym roku stworzył program nauczania anatomii dla The Rolf Institute i został nauczycielem Rolfing Movement. Prowadził warsztaty dla rolferów w wielu stanach w USA a także Niemczech, Włoszech, Anglii, Brazylii i Australii. W 1972 roku dr Schultz odszedł na emeryturę z University of Colorado School of Medicine and Dentistry, gdzie zajmował pozycję profesora i przewodniczącego Wydziału Biologii Człowieka. Jest autorem ponad czterdziestu publikacji naukowych. Tytuł doktora fizjologii otrzymał na University of Wisconsin w 1955 r.

Rosemary Feitis, D.O., uczęszczała do Barnard College i University of California w Berkeley. Początkowo pracowała z dr Rolf nad książką o Rolfingu (Rolfing, The Integration of Human Structure) i w końcu przeszła trening w tym zakresie w 1969 r. Przez wiele lat intensywnie pracowała z dr Idą Rolf, “utrzymując noworodka (jakim był rolfing) przy życiu”, jak powiedziała kiedyś dr Rolf. Odkrywała także interesujące aspekty potencjału ruchowego człowieka (human potential movement). W 1978, widząc potrzebę mniej formalnej książki o rolfingu, wydała Rolfing and Physical Reality, będącą zbiorem cytatów z wykładów dr Rolf. Wraz z Luisem Schultzem są współwydawcami książki zatytułowanej Remembering Ida Rolf - zbioru historii o twórczyni rolfingu. Dr Feitis otrzymała tytuł osteopaty w 1990 r. i obecnie prowadzi prywatną praktykę rolfingu i homeopatii w Nowym Jorku.

 

słowa kluczowe:
rolfing, integracja strukturalna, praca z ciałem, tkanka łączna, powięź, kręgosłup, stawy, neuralgie, ból, ograniczenie ruchomości, rehabilitacja, urazy, sylwetka, wizerunek siebie, wzorce napięć

Oceń 
Maciej Wielobób
2014-06-25

w jaki sposób ciało funkcjonuje jako całość?

"...znajomość szkieletu i układu mięśniowego nie daje nam odpowiedzi na pytanie: "W jaki sposób ciało funkcjonuje jako całość?". Ta odpowiedź jest właśnie treścią książki "Nieskończona sieć – Anatomia powięzi w działaniu", skupiającej się na analizie funkcjonowania powięzi w naszym ciele...
...Moim zdaniem w niedługim czasie publikacja ta będzie nie tylko w biblioteczce, ale i na podręcznej półce każdego profesjonalisty pracującego z ciałem, poważnie traktującego wykonywaną przez siebie pracę."

Więcej na stronie: http://www.joga-joga.pl/pl147/teksty1014/nieskonczona_siec_anatomia_powiezi_w_dzialaniu

Napisz swoją recenzję !

Napisz swoją recenzję

NIESKOŃCZONA SIEĆ: Anatomia powięzi w działaniu - R.Louis Schultz, Rosemary Feitis

NIESKOŃCZONA SIEĆ: Anatomia powięzi w działaniu - R.Louis Schultz, Rosemary Feitis

Koncepcja układu mięśniowo-szkieletowego prezentowanaw podręcznikach anatomicznych pokazuje czysto mechaniczny model ruchu i - dzieląc go na pojedyncze elementy - nie daje obrazu niepodzielnej, zintegrowanej całości, jaką stanowi żywy organizm. Gdy bowiem porusza się jedna część ciała, to reaguje ono jako całość. Z funkcjonalnego punktu widzenia jedyną tkanką, umożliwiającą takie zachowanie, jest powięź. Stanowi ona trzon podejścia proponowanego w tej książce.


oprawa: miękka, format: 202x254 mm, stron: 166


Przeczytaj fragment i spis treści
klikając w "Zajrzyj do środka" na okładce

Napisz swoją recenzję

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również: