Aktywuj dobre geny! Medycyna epigenetyczna – recenzja książki Dawsona Churcha


Od lat istnieje powszechne przekonanie, że jesteśmy zdani na swoje uwarunkowania genetyczne. Nasz wygląd, skłonność do zapadania na konkretne choroby, długość życia – przesądzone są informacjami zapisanymi w kodzie DNA.
Wpływ świadomości na geny

Pogląd ten – tzw. determinizm genetyczny, od wielu lat wzmacniany w mediach i w literaturze naukowej w pewnym sensie skazuje nas na naszą biologię. A tymczasem naukowcy donoszą, że na to, czy dany gen stanie się aktywny, ogromne znaczenie ma środowisko, w jakim żyjemy, a nie jest to z góry przesądzone.

Aż 90% genów może stać się aktywne bądź nie, pod wpływem naszych życiowych decyzji!

Epigenetyka – nauka zajmująca się ekspresją genów, rozwija się w szybkim tempie. Naukowcy regularnie dostarczają nowych dowodów na to, że nie jesteśmy zakładnikami swojego ciała i kodu genetycznego!

Środowisko wewnętrzne i zewnętrzne a geny

Ogromny wpływ na to, czy nasze geny są aktywne, czy nieaktywne ma środowisko, jakie stwarzamy naszym komórkom. Zewnętrzne – co jemy, jak funkcjonujemy w rodzinie, w pracy, czy uprawiamy aktywność fizyczną, czy żyjemy w lesie, czy w aglomeracji.

Oraz środowisko wewnętrzne – to jak reagujemy na stres, jakie towarzyszą nam emocje, przekonania świadome i nieświadome, czego doświadczyliśmy w życiu i jak to na nas nadal wpływa na poziomie odczuć. Można powiedzieć, że skład chemiczny naszego ciała zależy od tego, jak nas wychowano, czy byliśmy kochani, jak byliśmy karmieni, co słyszeliśmy na temat siebie, świata, związków.

A więc to, jak interpretujemy świat, w co inwestujemy życiową energię, kogo zapraszamy do naszego życia, ma znaczący wpływ nie tylko na jakość naszych doświadczeń, ale przede wszystkim na zdrowie!

Ucieleśniony duch

A zatem, nasz organizm materializuje na poziomie komórek myśli, emocje i przekonania. Jaka to ważna wiadomość! I ile daje nam możliwości wpływania na swoje zdrowie i jakość życia.

Ta wiedza uświadamia, jak niezbędny dla nas wszystkich jest, chociażby trening uważności. Umiejętność samoobserwacji, wpływania na swoje przekonania. Jak ważne jest, żebyśmy zwracali uwagę na wszystko, co na nas wpływa i rozumieli konsekwencję wyborów – czy postanawiam żyć wyłącznie dla siebie, sukcesu, pieniędzy? Czy może chcę żyć również w dobrej relacji ze światem, sobą, innymi ludźmi?

Aktywuj dobre geny!

Najnowsze odkrycia pokazują, że nasze geny możemy aktywować i dezaktywować! Brzmi nieprawdopodobnie – a jednak. Możemy aktywować geny choroby, ale możemy też aktywować geny zdrowia! Pod wpływem pracy psycho-duchowej możemy również gen „wyłączyć”.

Dawson Church w książce „Geniusz w genach” zajął się prezentacją wielu badań potwierdzających tezę, że energia, jaką niesiemy, ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje nasze ciało. I jest to pogląd coraz bardziej nagłaśniany. Jednak autor przedstawił również szereg metod pracy terapeutycznej – medycyny epigenetycznej, która pomaga odwrócić skutki „złych wyborów” i złych życiowych doświadczeń.

Szansa na zdrowienie jest dokładnie teraz!

W naszym ciele w każdej minucie ginie i powstaje około miliona komórek... Jaka to dla nas szansa! Możliwość wpływania na stan swojego zdrowia mamy w każdej sekundzie naszego życia. To, czemu dajemy uwagę, ma szczególny wpływ na to, jak funkcjonujemy również na poziomie biologicznym. Praca z naszą świadomością niesie ogromną możliwość głębokiej zmiany również na poziomie ciała.

Modlitwa, medytacja, różne metody relaksacji, terapia energetyczna, psychoterapia — Dawson Church, szczegółowo opisuje różne metody wpływania na ciało poprzez świadomość. Przytacza też wiele badań dowodzących skuteczności tych praktyk.

„Trzeba wiedzieć, że każda cząsteczka obecna w mózgu człowieka podlega wymianie co dwa miesiące, a każda komórka w jego ciele wymieniana jest na nową co 7 lat. Zatem, jeżeli dokona się przemiany psycho-duchowej, zapewni się sobie również przemianę epigenetyczną”.

A więc okazja do tego, by wspierać swoje ciało istnieje dosłownie przez cały czas!

Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeuta
GENIUSZ W GENACH
Medycyna epigenetyczna i nowa biologia intencji
Dawson Church

Czy to geny decydują o naszym zdrowiu i przeznaczeniu? Powołując się na ponad 300 badań medycznych, autor przybliża nam dziedzinę epigenetyki. Przekonuje, że ludzka świadomość i środowisko zewnętrzne wywierają ogromny wpływ na geny, dosłownie włączając i wyłączając je z taką szybkością, z jaką biegnie myśl. Przeczytaj jak przekonania i emocje mogą wyzwalać ekspresję nici DNA i jak w związku z tym świadomie możesz wpływać na własne zdrowie. Znajdziesz tu praktyczną syntezę najnowocześniejszej nauki, medycyny, psychologii i duchowości.

Udostępnij tę treść