Archetypy jako źródła Twórczej Inteligencji


astrologiaWedług naszego ewolucyjnego paradygmatu, wszechświat jest ostatecznie rozumiany jako zjednoczone pole świadomości. Absolut, brahman, jest niezmiennym źródłem nieograniczonej jaźni. Wszystkie rzeczy wyrażają rozwój twórczej mocy Kosmicznej Osoby. Brahman, jako nieograniczona inteligencja, emanuje stale poszerzające się pole Brahmy, twórczą ewolucję.

Jednoczące pole świadomości

Brahman, jednoczące pole świadomości, jest najgłębszą esencją wszystkich istot. Nasze myśli porównywane są do fal na powierzchni oceanu uniwersalnego umysłu. Nasza przytomność, obecność, świadomość jest tym oceanem. Jeśli tylko potrafilibyśmy zanurzyć się bardziej w głębię Jednego – poza obsesyjny, reaktywny umysł – każdy z nas mógłby doświadczyć Najwyższej Inteligencji kosmicznej świadomości, która jest wszechobecną Jaźnią. Bóg żyje we mnie, jako ja. Tym, co jest we mnie prawdziwą świadomością – nie moim umysłem, nie moimi uczuciami, nie moim ciałem, lecz niezmienną podstawą egzystencji – jest wszechobecność Jednego.

Świat zjawisk i obrazy archetypowe

Archetypowe obrazy, obecne w uniwersalnym umyśle, przenoszone są w świat zjawisk. To pozbawione środka centrum kreatywności jest wszędzie – wszystko przenikające, jednoczące pole świadomości jest wszechobecnym źródłem inwencji. Wszędzie tam, gdzie przecinają się radżas guna i tamas guna, powstaje bindu, sattwiczny punkt równowagi, rezonujący nadświadomym integrującym polem. Ów nieruchomy punkt, umiejscowiony w każdej fali, sekwencji, oddechu i biciu serca stworzenia, jest wszechobecnym, pozbawionym środka centrum Jednego.

Cały wszechświat utkany jest z cykli, które wyrażają ewolucyjną podróż tej nieograniczonej, twórczej mocy. Tak jak światło odbija się od każdej ścianki klejnotu, podobnie Twórcza Inteligencja objawia swą kreatywność poprzez moc archetypów.

Archetypy są kanałami inwencji, pierwotnymi wzorami Twórczej Inteligencji, wyrażają jej zróżnicowanie. Są fontannami płodnej ekspresji. Odbijają nieśmiertelny logos z jednego umysłu Kosmicznej Osoby w uniwersalną dramaturgię cykli „czasu” i „przestrzeni”. W proponowanym przez nas modelu, Twórcza Inteligencja jest substancją wszechświata.

Stwórca jest w pełni obecny w każdym bindu, nieruchomym punkcie stworzenia. Świat jest nieustannym kreowaniem wszechobecnego Boga. Podobnie jak „bogowie są nieśmiertelnymi ludźmi, a ludzie śmiertelnymi bogami”, tak każda osoba jest śmiertelnym wyrazem archetypowej rzeczywistości.

Logos, boskie słowo, stanowi siłę ewolucji i oddech życia inteligencji, która jest świętą jaźnią każdej istoty. W naszym podejściu, w którym wszystko jest wibracją świętego dźwięku a rezonans stanowi substancję stworzenia, archetypy rozumiane są jako „typy łuków”.

Wibracyjna struktura wszechświata

Archetypy utrzymują rezonansowe wzory w wibracyjnej strukturze wszechświata. Są oscylującymi esencjami, które łączą idealne sfery makrokosmosu Jednej Wiecznej Istoty z mikrokosmosem cykli ewolucji w czasie. Stworzenie jest spiralną wibracją. W tym uniwersum („jednej spirali”) wszystko istnieje mocą swego zestrojenia z jednością nieskończonej spirali stale postępującej ewolucji Jednego.

Cała rozmaitość wynika z różnych cech zestrojenia i rezonowania jednym wszechobecnym źródłem – pozbawionym środka centrum wszystkiego, co istnieje. Każda fizyczna manifestacja pochodzi z wszechobecnego pola Twórczej Inteligencji (…

Astrologiczne archetypy są źródłami Twórczej Inteligencji. Są nieśmiertelnym „logosem”, „Boskimi Ideami” z dzieł Platona, poprzez które Uniwersalny Umysł manifestuje w procesie kreacji swą nieskończoną, twórczą świadomość.

Wiele tradycyjnych społeczeństw uważało owe archetypy za „istoty” i personifikowało je jako półbogów, duchy natury i przodków. Współczesny człowiek w swych krótkowzrocznych, scjentystycznych wyobrażeniach uważa je za mitologię i degraduje do sfer mniej niż rzeczywistych.

Mity, obecne w starożytnych mądrościach wszystkich kultur i okresów historycznych, wskazują jednak na coś, co jest aż nazbyt realne. Mitologia potwierdza transcendentalną sferę wyższego istnienia, która jest źródłem naszego stawania się. „Znaki” astrologiczne najlepiej pojmować dosłownie, jako archetypowe wzory energii, a nie jako symbole, arbitralne nośniki znaczenia. Sugerujemy, iż dwanaście znaków zodiaku obrazuje w istocie dwanaście archetypowych wzorów energii – dwanaście momentów (typów łuków lub harmonicznych rezonansów), dwanaście procesów w cyklu kreacji. (…)

Archetypy astrologiczne

Archetypy astrologiczne, tak jak archetypy w ogóle, manifestują nieskończoną, twórczą ekspresję Kosmicznej Osoby. Są źródłami kreatywnej świadomości. Nieogarniona inwencja uniwersalnej istoty zróżnicowana jest przez cykle astrologiczne. Zodiakalna sygnatura określa wyjątkowość każdej manifestacji w nieskończoności.

Wszystko we wszechświecie ma swój niepowtarzalny podpis i może zostać zdefiniowane poprzez swój związek z całością. Astrologiczna sygnatura określa wyjątkowe miejsce każdego istnienia w nieustających cyklach ewolucji Twórczej Inteligencji.

Dwanaście archetypów zodiaku to ucieleśnienie czterech elementarnych tonów harmonicznych – Powietrza, Ognia, Wody i Ziemi – rezonujących przez trzy jakości: Kardynalną (+), Stałą (-) i Zmienną (0). Powietrze i Ogień są dodatnim promieniowaniem inwolucyjnego cyklu manifestacji, a Woda i Ziemia emanują ujemnymi, ewolucyjnymi strumieniami zwrotnymi. Cykl inwolucyjny opisuje świadomość u jej początków, wyrażoną jako egocentryzm Barana, zaborczość Byka, wyniosłość Bliźniąt, wrażliwość Raka i duma Lwa. Archetypy rezonujące ewolucyjnymi strumieniami zwrotnymi charakteryzują się większą dojrzałością i mądrością. A więc, archetyp Panny dominuje w świadomym rozróżnianiu, Waga manifestuje harmonię, Skorpion reprezentuje introspekcję, Strzelec góruje w szczerości, Koziorożec w opanowaniu planu materialnego, Wodnik skupia się na ideałach uniwersalnych, a Ryby koncentrują się na tajemnicy jedności w różnorodności.

Sposoby przejawiania się jaźni, ukazane w dwunastu archetypach zodiaku, są definiowane w sposób elementarny, jako świadomość inwolucyjnych i ewolucyjnych etapów uniwersalnego ruchu holograficznego. Studiowanie astrologii pozwala nam zgłębiać istotę tej dynamiki, jako cykli nieskończonej, twórczej ewolucji.

Fragment książki Bruce’a Burgera „ANATOMIA ENERGETYCZNA. Ciało jako świadomość”.


ANATOMIA ENERGETYCZNA
Ciało jako świadomość
Bruce Burger

Długo wyczekiwane wznowienie kultowej książki dla tych, którzy pragną głębiej zrozumieć rolę energii w uzdrawianiu. Prezentuje duchowe podejście do masażu, pracy z ciałem i psychologii somatycznej. Omawia podstawy Terapii Polarity bazującej na zasadach medycyny ajurwedyjskiej i podaje instrukcje wykonania jedenastu sesji równoważenia energii. Zaprezentowane techniki można stosować jako samodzielne sesje lub łatwo włączać w inne formy pracy z ciałem i terapii. Przedstawione zabiegi oczyszczają komórkową pamięć ciała z traumy, wzmacniają jasność umysłu, czystość emocji i fizyczne zdrowie oraz wspomagają rozwój osobisty. 

Udostępnij

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności