Co tak naprawdę wiesz o AJURWEDZIE ?

ajurweda masaż

Wciąż powstają nowe rodzaje diet oczyszczających i odchudzających, nowe suplementy i coraz wymyślniejsze metody mające wesprzeć nasz rozwój.

Dostrzegając ten wzmacniany medialnie trend na nowe i często wątpliwe sposoby dbania o zdrowie, chcemy zwrócić uwagę na istniejące już na świecie holistyczne systemy filozoficzno-medyczne, które nie wymagają prowadzenia eksperymentów na sobie samym bo ich skuteczność potwierdzają tysiące lat praktyki.

Jednym z najstarszych z nich jest Ajurweda. Niewiele osób zapewne wie, że koncepcje Ajurwedy stanowią podstawę medycyny chińskiej, arabskiej i greckiej, a wiele sposobów leczenia przejęła z niej również homeopatia i naturopatia.

Ajurweda obecnie zyskuje coraz większą popularność w naszym Zachodnim świecie. Gdy jednak przyjrzeć się temu dokładniej, okazuje się, że jest prezentowana bardzo wybiórczo i najczęściej sprowadzana do kosmetyków i masaży.

Tak oto Ajurweda, uważana za matkę medycyny, została skomercjalizowana i sprowadzona do roli modnych zabiegów w salonie spa…

Zdrowie to stan umysłu

Bycie zdrowym to nie tylko bycie wolnym od bólu  fizycznego czy objawów choroby. Prócz  fizycznej  równowagi  bardzo ważne jest to, w jakim stanie znajduje się umysł. Człowieka można uznać  za zdrowego  tylko  wtedy,  gdy  jego  umysł  jest  spokojny, jasny i zrównoważony. Ajurweda jest jedyną nauką, która podaje taką definicję zdrowia. 

W  wielu przypadkach ludzie nie mają żadnych fizycznych objawów  choroby, ale czują się nieszczęśliwi albo wewnętrznie rozedrgani. Według Ajurwedy takie osoby nie są zdrowe.

W dzisiejszych czasach tysiące ludzi jest w takim stanie. Są przygnębieni, nerwowi i niespokojni. Mogą cierpieć na bezsenność z powodu stresu, czuć się niespełnieni i nie mieć celu w życiu. Dzieje się tak, ponieważ ich umysł jest w nierównowadze.

Niestety, większość poczynań mających zapewnić szczęście dotyczy tylko ciała fizycznego i powodzenia na poziomie materialnym.

Zabiegamy o idealne ciała i świetną sprawność fizyczną, o dobra materialne — wysokie zarobki, karierę, samochód, dom, modne ubrania czy biżuterię  — które mają nam dać poczucie bezpieczeństwa i przyjemność.

Rzadko zwracamy uwagę na umysł i duszę, chociaż to one znacząco wpływają na nasze zdrowie. Styl życia i dieta, w których szukamy zdrowia i szczęścia, mogą tak naprawdę nie być zdrowe dla naszego umysłu ani dobre dla spokoju duszy.

Bardzo często, kiedy już osiągniemy materialny komfort, nadal jesteśmy nieszczęśliwi. Bezowocnie staramy się zdobyć więcej i jesteśmy zdezorientowani, gdy okazuje się, że nadal nas to nie satysfakcjonuje.

Dusza i ciało - mistyczna równowaga

Walczymy, aby zapewnić sobie jak najwięcej przelotnych fizycznych przyjemności, myląc je z prawdziwym szczęściem. W  tym procesie nadmiernego pobudzania i zakłócania zmysłów powstaje fizyczna i psychiczna nierównowaga.

To tak, jakbyśmy trzymali pięknego ptaka w misternej, drogocennej klatce. Zamiast karmić ptaka (duszę) i  słuchać jego śpiewu, całą energię zużywamy na polerowanie i czyszczenie klatki (ciało). Jesteśmy tym tak zajęci, że zapominamy o ptaku (duszy) wewnątrz i nawet nie zauważamy, że marnieje.

Dlaczego z takim uporem trzymamy się diety i stylu życia, które powodują, że czujemy się nieszczęśliwi i fizycznie chorzy?

Ponieważ uważamy, że kiedy zatroszczymy się o sprawy fizyczne, reszta problemów sama się rozwiąże. Lecz mimo naszych największych wysiłków, poświęcania czasu i pieniędzy na zaspokajanie potrzeb i pragnień nie jesteśmy w stanie osiągnąć ostatecznego zadowolenia i spokoju.

Nie nauczyliśmy się, jak dbać o  umysł i  duszę, więc ignorujemy nasze zdrowie duchowe i psychiczne. Jeśli jednak zaniedbujemy umysł i  duszę, oznacza to, że większość naszych prawdziwych potrzeb jest pominięta. Doskonała kondycja fizyczna, mierzona wielkością mięśni, siłą, wagą lub chwilowym zaspokojeniem zmysłów, nie jest drogą do zapewnienia sobie zdrowia i szczęścia.

Uważność na wszystkie aspekty istnienia

Pełne zdrowie i prawdziwe zadowolenie jest możliwe do osiągnięcia, gdy kierujemy się ajurwedyjskimi zasadami, ponieważ Ajurweda rozpatruje człowieka jako duszę zintegrowaną z umysłem i  ciałem i udziela wskazówek dotyczących wszystkich aspektów istnienia  — uczy nas, jak żyć w społeczeństwie i w otaczającym nas środowisku bez zaburzania jego naturalnej równowagi. Takie podejście do życia zapewnia dobrą formę fizyczną, prawidłową wagę ciała i spokój umysłu.

Ajurweda uczy nas głębokiej uważności - pozwala zrozumieć siebie od strony fizycznej, mentalnej i duchowej, rozpoznawać naturę zjawisk i rzeczy, którymi się otaczamy i odżywiamy oraz to, jak na nas wpływają. Dzięki tej świadomości jesteśmy w stanie nauczyć się dbać o siebie rozpoznając bieżące potrzeby ciała i ducha.

A potrzeby każdego z nas są całkowicie unikalne i zmieniają się pod wpływem pór roku czy poziomu stresu. Dopiero gdy nauczymy się prawdziwie siebie czuć, słyszeć i obserwować w oparciu o zasady Ajurwedy, będziemy mogli zapewnić sobie upragnioną równowagę i zdrowie.

Zachęcamy do poznania i praktykowania tej fascynującej dziedziny.

Może w tym pomóc kompendium wiedzy o Ajurwedzie autorstwa dr. Partapa Chauhana:okladka ajurweda jak dbacAJURWEDA 
Jak dbać o siebie i być zdrowym

Ajurweda to najstarszy holistyczny system medyczny. Jest kompleksowym i bogatym źródłem mądrości aktualnym do dziś. Książka dr. Partapa Chauhana to cenny podręcznik dla lekarzy, terapeutów i osób ćwiczących jogę a także kopalnia wiedzy dla wszystkich poszukujących naturalnych sposobów dbania o zdrowie.

BANER


dr partap chauhanDr Partap Chauhan jest lekarzem ajurwedyjskim - Ayurvedacharyą, autorem, wykładowcą. Pełni funkcję dyrektora Instytutu Jiva Ayurveda w Faridabad, Indie - gdzie stoi na czele wszystkich działań medycznych i farmaceutycznych. Ukończył Ayurvedę na Uniwersytecie w Delhi, Indie.

Jest ekspertem w leczeniu tzw. chorób nieuleczalnych i w farmakologii i Rasashastra, pionierem w stosowaniu nowoczesnych technologii do starożytnej nauki Ayurwedy - w 1995 r. stworzył stronę internetową z baza wiedzy na temat Ajurwedy (www.jiva.com) i założył pierwsze na świecie Ajurwedyjskim Centrum Telemedycyny, gdzie setki lekarzy udzielają bezpłatnych porad i konsultacji zdrowotnych.

Dr Chauhan popularyzuje Ajurwedę na świecie od 1992 roku, prowadził konsultacje, warsztaty i wykłady w ponad 50 krajach. Jest jednym z najbardziej podróżujących ajurwedyjskich lekarzy. W Indiach jest bardzo znany - jego programy telewizyjne o zdrowiu, są nadawane na głównych kanałach telewizji indyjskiej, ogląda je ponad 20 milionów ludzi.

Z powodzeniem współpracuje z wieloma organizacjami zagranicznymi, takimi jak Grida Group (Litwa), ParamAyu (Chorwacja), Terre-du-Ciel (Francja), Ajurveda Academy (Łotwa), Ajurweda.pl (Polska), Ananda Association (Francja) , Health Promotion Co., Ltd. (Japonia), Daewoong Pharmaceuticals (Połudn. Korea), Namaste Ayurveda (Meksyk), and Kripalu Center for Yoga & Health (USA).

Dr Partap Chauhan jest członkiem wielu krajowych i międzynarodowych stowarzyszeń medycznych, przewodniczącym Międzynarodowej komórki Stowarzyszenia Lekarzy Ajurwedyjskich w Indiach (AIIMGA). Wykłada Ajurwedę m.in.: w Ayurveda Gurukula w Japonii, Ayurveda Academy na Litwie.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród krajowych i międzynarodowych, a jego projekt telemedycyny, TeleDoc, przyniósł mu w 2003 r. nagrodę ONZ. Otrzymał również nagrodę dla najlepszego Lekarza Ayurwedyjskiego od Prezydenta Indii.

Udostępnij tę treść