Czego jeszcze nie wiesz o Odwadze, Akceptacji, Pokoju i Miłości?

- Kategorie: Rozwój osobisty

Jak to z nami jest? Czy Technika uwalniania kojarzy Wam się z przede wszystkim z uwalnianiem niższych stanów świadomości? Gdy mamy poczucie komfortu, pojawia się pokusa, by przestać uwalniać i sięgać po technikę jedynie w nagłych przypadkach lub wtedy, gdy negatywne uczucia ponownie stają się bolesne i zaczynają domagać się naszej uwagi – wspomina David R. Hawkins.
Dziś skupimy się na Odwadze i Akceptacji – powtarzając za nim, że: Możemy mieć więcej – zawsze znajdzie się jakieś powracające uczucie, które można uwolnić i odpuścić – kontynuowanie procesu uwalniania będzie przynosiło coraz większe korzyści.  


ZAMIAST DUMY - WYŻSZE POZIOMY ŚWIADOMOŚCI

Wraz z przemieszczaniem się w górę skali poziomów (mapy) świadomości, odzyskujemy energię do życia i działania. Uwalniając Dumę – ostatni z niższych poziomów, „zmieniamy bieg/tryb” – z Siły na Moc. Pamiętasz te rozróżnienia? Więcej przeczytasz tu

 

Czy jesteśmy gotowi puścić dumę i poczucie wyższości nad innymi – pyta Hawkins i dodaje: Gdy będziemy skłonni odpuścić jej rzekome bezpieczeństwo, doświadczymy prawdziwego bezpieczeństwa, które pojawia się wraz z odwagą, samoakceptacją i radością.

 

ODWAGA – I CO DALEJ?

Na poziomie Odwagi możemy efektywnie działać w świecie – jej oznaką jest przekonanie i poczucie „potrafię”. To pozytywny stan – towarzyszy mu ogólna radość życia – możemy być twórczy i otwarci. I właśnie dlatego na tym poziomie wiele osób „zapomina” o technice. Tymczasem Odwagę warto stosować, by... odpuszczać dalej!

 

W odpowiednim czasie ukryte lęki, do przezwyciężenia których potrzebna jest odwaga, słabną do tego stopnia, że przechodzimy na poziom Akceptacji – pisze Hawkins i dodaje: Możemy spożytkować Odwagę, by wzmocnić pragnienie przekroczenia swojego obecnego poziomu, ponieważ domyślamy się już, że jest w nas coś, czego się dotąd nie spodziewaliśmy – epizody niezwykłej ciszy i pokoju, kiedy odczuwamy głęboką klarowność, zrozumienie i zwiększoną wrażliwość na piękno.

 

AKCEPTACJA – STAN RÓWNOWAGI

Na tym poziomie cieszymy się doświadczeniem równowagi. Mamy poczucie, że wydarzenia płyną – pisze Hawkins. Stan ten charakteryzuje zgoda, że wszystko jest dokładnie takie, jakie jest. Mamy poczucie, że nic nie trzeba zmieniać.

 

Warto zwrócić uwagę, na bezwysiłkowość tego poziomu – niewiele ma on wspólnego z sugestią: „Spróbuj to zaakceptować” albo z usiłowaniami akceptacji. Akceptacja się pojawia – jako stan poprzedzający Miłość i do niego prowadzący.

 

Zdaniem Hawkinsa: Każdy tęskni do osiągnięcia poziomu Akceptacji, ponieważ tu można odnaleźć wolność od większości życiowych problemów oraz doświadczenie spełnienia i szczęścia.

 

POLE ENERGII MIŁOŚCI

Zazwyczaj ludzie z miłością kojarzą miłość „romantyczną”, która stanowi krótkie chwile w całym ludzkim życiu. Pamięć o tym, że istnieją inne jej rodzaje, niż ta osobista, pozwala zrozumieć jej świadomościowy wymiar.

 

Miłość jest sposobem bycia – energią, która emanuje z nas, gdy uwolnimy to, co blokujące. Miłość jest tym, czym się staliśmy podążając ścieżką poddania. Kiedy idziemy z miłością przez świat, wnosimy do niego więcej światła.

 

Miłość wspomaga uzdrawianie, transformuje życie. Gdy stajesz się kochający, pewnych rzeczy nigdy więcej nie jesteś już w stanie robić. Istnieją też pewne rzeczy, które możesz robić w polu energii miłości, niemożliwe poza nim – pisze Hawkins.

 

Stan Miłości to sposób istnienia, które przemienia wszystko wokół poprzez emanację energii miłości. Dzieje się to samo z siebie. Nie musimy nic robić.

 

POKÓJ I CISZA

Tutaj nie ma już żadnego konfliktu. Nie ma już w ogóle negatywności, a wszechobejmująca miłość, doświadczana jest jako spokój, cisza, bezczasowość, dopełnienie, realizacja, nieporuszenie i zadowolenie – tak Hawkins rozpoczyna opis stanu i poziomu Pokoju, podkreślając jego znaczący, cichy przekaz.

 

Pokój to poddanie się Ostatecznej Rzeczywistości. Cechą charaktersytyczną tego poziomu jest brak pragnień – łącznie z uwolnieniem pragnienia przetrwania. Na tym etapie nie ma już indywidualnego ja, które by miało cokolwiek weryfikować, ponieważ całkowicie je poddaliśmy.

 


David R. Hawkins (1927-2012)

dr nauk medycznych, znany psychiatra, klinicysta, nauczyciel duchowy i wykładowca. Był dożywotnim członkiem American Psychiatric Association (Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego), a swoją karierę w psychiatrii zaczął w 1952 roku. Od czasu kiedy zaniechał intenstywnej praktyki w Nowym Jorku, aby wieść życie naukowca, nadal zajmował się pacjentami o specjalnych potrzebach. W 1973 roku wraz z noblistą Linusem Paulingiem, napisał nowatorską książkę Orthomolecular Psychiatry. Jego wybitne dokonania jako terapeuty i nauczyciela zostały odnotowane w biograficznej publikacji Who's who in America. Był dyrektorem The Institute for Advanced Theoretical Research (Instytutu Zaawansowanych Badań Teoretycznych). Jego prace jako badacza, który opracował Mapę Poziomów Świadomości oraz lekarza były pionierskie. Opublikował setki artykułów i wykładów oraz kilkadziesiąt książek. Wykładał na największych uniwersytetach (Harvard, Oxford i inne). Swoje życie poświęcił podniesieniu ludzkiej świadomości.


Polecane książki dr. Davida Hawkinsa:

 

TECHNIKA UWALNIANIA
(wyd. Virgo 2015)

Autor krok po kroku opisuje prostą 
i skuteczną metodę, która pozwala 
uwolnić się od negatywnych emocji 
i stanów umysłu, by w pełni cieszyć 
się miłością, zdrowiem i szczęściem.

 

DOŚWIADCZANIE RZECZYWISTOŚCI
(wyd. Virgo 2018)

Autor, który doświadczył wysokich 
stanów świadomości, demaskuje
najpowszechniejsze błędy postrzegania
i ukryte mechanizmy ego.

 SUKCES JEST DLA CIEBIE
(wyd. Virgo 2017)

Czy można rozwijać świadomość w 
pracy zawodowej, w biznesie?
Co przyciąga, promuje i buduje sukces,
a nie wymaga wysiłku?

 OKO W OKO Z JAŹNIĄ
(wyd. Virgo 2014)

zawiera szczegółowy opis zaawansowanych
stanów świadomości i doświadczeń autora

tradycyjnie określanych mianem oświecenia.
Wykracza poza odwieczne opozycje między
nauką a religią oraz między ego a duchem.

 

 


PRZYWRACANIE ZDROWIA
(wyd. Virgo 2012)

przedstawia koncepcję zakładającą
wykorzystanie świadomości w radzeniu sobie

z całą gamą ludzkich problemów, takich jak stres,
alkoholizm, różne choroby, strach i poczucie straty,
i inne.
PRZEKRACZANIE POZIOMÓW ŚWIADOMOŚCI
(wyd. Virgo 2012)

szczegółowy przewodnik rozwoju świadomości
i samodoskonalenia omawiający sposób
pokonywania kolejnych etapów duchowej ewolucji
w oparciu o Mapę Świadomości.

 
SIŁA CZY MOC
(wyd. Virgo 2010)

pierwsza książka dr. Hawkinsa
będąca wprowadzeniem do Mapy Świadomości

i badań kinezjologicznych,
przetłumaczona dotąd na ponad 25 języków. 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności