Głębia NVC w rozwoju osobistym i relacjach

Kategorie : Wieści z Virgo

Kilka miesięcy temu ruszył projekt "Rozmowy Virgo", w ramach którego można posłuchać wywiadów z autorami, tłumaczami czy innymi osobami powiązanymi zawodowo z tematyką poruszaną w publikowanych przez Virgo książkach. Gościem pierwszego odcinka była Emilia Kulpa-Nowak - certyfikowana trenerka NVC.

Podczas rozmowy ujawnia się nie tylko techniczna strona komunikacji w NVC, ale również jej ogromny potencjał w rozwoju osobistym i budowaniu głębszych relacji międzyludzkich. NVC czyli porozumienie bez przemocy polega na takiej komunikacji, żeby nie zapraszać innych osób do przemocy. Ta definicja rzuca światło na ideę promowania zrozumienia i empatii, zamiast konfliktu i dominacji.

Jednym z kluczowych elementów NVC jest różnica między prośbą a żądaniem. Emilia Kulpa-Nowak wyjaśnia: „Prośba zakłada, że uwzględniam wolność drugiej osoby, czyli zgadzam się na odmowę”. W praktyce oznacza to budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku i zrozumieniu, gdzie obie strony czują się wysłuchane i szanowane.

Trudności w komunikacji i jak NVC na nie odpowiada

W rozmowie poruszono również problematykę trudności w wyrażaniu własnych potrzeb, co jest częstym wyzwaniem w relacjach międzyludzkich. Emilia Kulpa-Nowak podkreśla znaczenie zrozumienia siebie w procesie komunikacji: „Dla mnie NVC to jest przede wszystkim nauka siebie, rozwój własny”. Poprzez NVC, uczymy się rozpoznawać i akceptować nasze emocje i potrzeby, co prowadzi do bardziej autentycznej i efektywnej komunikacji z innymi.

Zastosowanie NVC w praktyce

NVC znajduje praktyczne zastosowanie w wielu aspektach życia, w tym w relacjach partnerskich, rodzinnych i zawodowych. Emilia Kulpa-Nowak tłumaczy, że metoda ta oferuje narzędzia do efektywnego rozwiązywania konfliktów poprzez skupienie na wspólnych potrzebach. Mówi: „Konflikty wynikają z różnic w strategiach zaspokajania tych samych potrzeb”. NVC proponuje poszukiwanie rozwiązań, które są korzystne dla wszystkich zaangażowanych, zamiast polegać na kompromisie, gdzie każda strona traci.

Szczególnie cenne jest zastosowanie NVC w komunikacji rodzic-dziecko. Ważne jest, aby dorośli rozumieli swoją rolę w zaspokajaniu własnych potrzeb, a jednocześnie wspierali dzieci w wyrażaniu ich potrzeb. NVC służy budowaniu relacji opartych na wzajemnym szacunku, zrozumieniu i empatii.

Wyzwania i odpowiedzi

Emilia Kulpa-Nowak dzieli się refleksjami na temat wyzwań związanych z nauczaniem i stosowaniem NVC, w tym postrzeganie metody jako nieautentycznej. Podkreśla, że sercem NVC jest autentyczność i głębia w komunikacji: „NVC nie zmusza nas do stosowania czterech kroków w każdej rozmowie”. Zamiast trzymać się sztywnych formuł, NVC zachęca do zrozumienia i zastosowania jej zasad w sposób, który jest najbardziej autentyczny dla każdej osoby.

Podsumowanie wartości NVC

Wywiad z Emilią Kulpa-Nowak jest świadectwem, że NVC to nie tylko metoda komunikacji, ale też droga do głębszego zrozumienia siebie i innych. NVC oferuje narzędzia do budowania relacji, w których panuje harmonia, zrozumienie i szacunek. Poprzez praktykowanie NVC, uczymy się nie tylko, jak unikać konfliktów, ale przede wszystkim jak tworzyć głębsze połączenia z ludźmi, z którymi dzielimy nasze życie.

Wykorzystanie NVC w codziennym życiu może przynieść znaczące zmiany w sposobie, w jaki doświadczamy relacji z innymi, prowadząc do bardziej satysfakcjonujących i pełnych zrozumienia interakcji. Jak mówi Emilia Kulpa-Nowak, kluczem jest autentyczność, empatia i gotowość do zrozumienia potrzeb innych. NVC otwiera nas na nowe sposoby postrzegania komunikacji, ucząc, że w głębi każdej interakcji leży wspólna potrzeba połączenia i zrozumienia.

Zapraszamy do wysłuchania całego wywiadu z Emilią Kulpą-Nowak, który odbył się w ramach Rozmów Virgo:

Polecamy książki Emilii Kulpy-Nowak:

okładka Jak budować relację z dzieckiem?        okładka Miłość dzień po dniu

By łatwiej wcielić teorię w życie skorzystaj z kursów online prowadzonych przez Emilię:

Kurs online Miłość dzień po dniuKurs online MIŁOŚĆ DZIEŃ PO DNIU Kurs online Rozkwitające relacje w rodzinieKurs online ROZKWITAJĄCE RELACJE W RODZINIE

Udostępnij tę treść