Miłość Mam – co wg Kimberly Ann Johnson powinny wiedzieć świeżo upieczone mamy?

Większość książek dotyczących tematyki ciąży i porodu kończy się w momencie narodzin dziecka. Czasami można przeczytać kilka zdań o potrzebie pielęgnowania małżeństwa. Można też znaleźć wiele informacji na temat dbania o noworodka. A co z opieką nad młodą mamą?

Opieka? Jaka opieka! Przecież to matka staje się teraz odpowiedzialna za swojego potomka i na nim ma skupić całą swoją uwagę...

Otóż nie. Książka Kimberly Ann Johnson „Czwarty trymestr ciąży” to obowiązkowa pozycja dla każdej matki – nawet jeśli okres połogu ma już dawno za sobą.

Dlaczego obowiązkowa? Bo nigdy nie jest za późno, żeby dowiedzieć się, że jest się ważną! Że ciało potrzebuje naszej uwagi, że poród to niezwykła transformacja, o której przebieg możemy zadbać. Że na pełną regenerację potrzebujemy czasu, ale też, że są konkretne sposoby, żeby uniknąć przykrych powikłań.

Ciało Mam

Każda z nas inaczej przechodzi poród. Jednak niezależnie od tego, czy przebiegał naturalnie, czy przez cesarskie cięcie, ciało kobiety przez pierwsze miesiące po porodzie wymaga szczególnego traktowania.

Poza ogromem miłości, macierzyństwo to również pęknięcia krocza, problemy z trzymaniem moczu, hemoroidy, bóle kręgosłupa, rozejście się mięśnia prostego brzucha, traumy psychiczne. Z tym również muszą mierzyć się młode matki. Często zawstydzone i samotne, zapracowane i niewyspane.

A to jak potraktowane zostanie ciało w pierwszym okresie po porodzie może mieć wpływ na całe przyszłe życie mamy. Zaniedbania mogą prowadzić do trwałych problemów zdrowotnych, których później nawet nie łączy się z ciążą.

Niezależnie od tego, jak bardzo matka kocha swoje dziecko, jej ciało wymaga w czasie połogu szczególnego traktowania, uważności, często również specjalistycznej opieki.

Źle pojęta skromność

Kimberly Ann Johnson opisuje, jak w różnych kulturach dba się o kobiety w pierwszym okresie po urodzeniu dziecka. Łza się w oku kręci, kiedy można przeczytać o specjalnych potrawach, masażach, zabiegach, świadomości wzmożonej potrzeby snu. Tradycje, w których kobiety tworzą całą sieć wsparcia, wydają się wręcz niewiarygodne w wyizolowanej społeczności Europy.

Nie oszukujmy się, w naszej kulturze kobieta ma za zadanie szybko dojść do siebie, niespecjalnie skupiając na sobie uwagę. Jest wręcz podziwiany szybki powrót do formy, pracy i obowiązków. A jest to totalna odwrotność tego, czego tak naprawdę większość z nas w tym czasie potrzebuje!

Co robić?

To od nas zależy, jakie będzie nasze najbliższe otoczenie w tym okresie. Więc zadbajmy o to by było życzliwe i kochające. Wpuszczajmy do naszego życia ludzi, którzy chcą choćby spróbować nas rozumieć.

Uczmy się mówienia wprost o swoich potrzebach, otwartym proszeniu o wsparcie i pomoc. Bez wstydu i poczucia winy, że nie jesteśmy samowystarczalne.

Życie pisze różne scenariusze. Jedne kobiety mogą pozwolić sobie na więcej czasu, inne muszą szybciej wrócić do pracy, żeby utrzymać siebie i dziecko. Nikt nie oczekuje ideału. Ale już samo danie sobie uwagi, ciepła, prawa do własnych potrzeb daje poczucie większego spokoju.

Nowy kurs

Wspaniałe jest to, że nadeszły czasy, kiedy pisane i wydawane są książki tak bardzo wspierające kontakt ze sobą samą, pokazujące również jak bardzo nie jesteśmy same.

Kimberly Ann Johnson jest ekspertką w swojej dziedzinie, a jednocześnie dobrą koleżanką czytelniczek – przekazuje szczegółowo wiedzę dotycząca funkcjonowania ciała, dzieli się przepisami kulinarnymi, wspiera w miłości do siebie i nowej rodziny.

Jestem wdzięczna za tę piękną inspirację.

Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutka
CZWARTY TRYMESTR ciąży
Jak dbać o siebie po porodzie

Kimberly Ann Johnson

Ten holistyczny przewodnik pomaga kobiecie wrócić do równowagi po porodzie. Podpowiada jak zadbać o powrót do dobrej kondycji fizycznej, emocjonalnej i duchowej oraz odnaleźć się w relacji z partnerem.

Zawarte tu praktyczne wskazówki, ćwiczenia i zabiegi, wpierają uzdrawianie poporodowe, które może trwać od kilku miesięcy do kilku lat. 

Udostępnij tę treść