Kto tak naprawdę wychowuje Twoje dzieci? / EMPATYCZNE RELACJE 7

EMPATYCZNE RELACJE – ROZWOJOWE LATO Z VIRGO

Tego lata będziemy Was wspierać w budowaniu świadomej komunikacji i relacji pełnych bliskości. Zapraszamy na bezpłatny cykl artykułów i nagrań z Emilią Kulpą-Nowak – trenerką Porozumienia bez przemocy (NVC), która wprowadzi nas w świat empatii, odkrywania potrzeb i wzajemnego zrozumienia.

Spędzasz z dziećmi możliwie jak najwięcej czasu. Starasz się, dbasz o nie. Wiesz, czego w byciu z dziećmi nie lubisz i masz postanowienie nie popełniać błędów swoich rodziców. Jak każdy z nas. A potem?

Wiemy dobrze, że kluczową kwestią w wychowaniu jest modelowanie, czyli pokazywanie swoim przykładem tego, czego chcemy nauczyć nasze dzieci. Żadne słowa nie mogą dorównać prezentowanej przez nas postawie. Dzieci przejmują od nas wypowiadane zdania, gesty, sposób traktowania innych oraz… uczą się, jak wychowywać swoje dzieci.

My też bycie rodzicami mamy… we krwi! Uczyliśmy się go przez lata naszego dzieciństwa (także obserwując różne ciocie), z kolei nasze matki i ojcowie uczyli się go od swoich rodziców. To ogromna siła naszych przodków, ich wkład, dający nam zasoby – bo nie musimy się zastanawiać nad wieloma czynnościami, po prostu je robimy, umiemy, choć czasami jesteśmy zdziwieni tym co i w jaki sposób robimy. To także ogromna siła do pokonania, bo przecież tak wielu rzeczy nie chcemy kontynuować. Co zatem robić z nawykami, których nie lubimy?

Uznaj

Pierwszym krokiem jest uznanie, że twoi przodkowie starali się tak bardzo, jak mogli w swojej sytuacji życiowej, by dać Ci najwięcej, jak się dało. Pragnęli wyposażyć swoje dzieci w potrzebne umiejętności, przekonania czy majątek. Dzielili się swoimi własnymi umiejętnościami i możliwościami, takimi jakie mieli. To ogromny dar. I jednocześnie ogromna siła. Trudno jest samemu ją pokonać (o ile chce się pokonywać) – dlatego piszę, by ją uznać. Wyrazić wdzięczność dla daru, nawet jeśli chwilami jest trudny.

Zachęcam też do tego, by nieco się odczepić od naszych przodków, działali przecież najlepiej jak umieli, a my teraz możemy odpowiadać na to tak, jak chcemy, wybierać świadomie, co pragniemy kontynuować, a co zmieniać. Zamiast obwiniania przejść do działania.

Zmiana

Jest takie indiańskie przysłowie, że gdy pracujesz nad sobą – walczysz z siedmioma pokoleniami wstecz. I obdarowujesz siedem pokoleń naprzód. Zgadzam się z nim w pełni – aby być rodzicem, jakim naprawdę pragniesz być, potrzebujesz się przyjrzeć swojej spuściźnie, uświadomić sobie to, co Ci służy, a co nie  – pisałam o tym więcej w książce dedykowanej rodzicom „Jak budować relację z dzieckiem. Droga do porozumienia bez przemocy” (wyd. Virgo 2020). Zobaczenie, co robisz, a nie chcesz już tego robić. Oraz co robisz i chcesz to kontynuować. I znów – ucieszyć się i wyrazić wdzięczność za wszystko to, co lubisz w sobie jako rodzicu i otulić dużą łagodnością to, co nie działa.

Bo nie chodzi tu o to, by się biczować i karać. By poczucie winy nas przygniotło. Cała historia zawsze jest bogata i sięga wielu pokoleń wstecz, natomiast teraz to my mamy głos i możliwość pracy nad swoim rodzicielstwem oraz – co jest ze sobą ściśle powiązane – nad relacją z samym sobą (!) oraz z naszymi dziećmi.

NVC, metoda, którą opisuję przez całe wakacje odnosi się głównie do komunikacji i jednak pokazuje nam nasze głębokie pragnienia, pozwala zobaczyć stare automaty i odnieść się do nich w nowy sposób. Praca z niesłużącymi przekonaniami, złością czy poczuciem winy jest pracą warsztatową lub na konsultacje indywidualne, ale wiele możemy zobaczyć i zmienić dzięki świadomości.

Film dokumentalny i język świadomości

W byciu rodzicem łatwo wpaść w jedną z wielu skrajności, np. permisywizm (zgadzanie się na wszystko), poczucie winy i oskarżanie siebie o to, jakim jesteśmy rodzicem lub negowanie nowych podejść i bezrefleksyjne pozostanie we wzorcach naszych rodziców. To wszystko jednak opiera się na interpretacjach, ocenach i myślach, a może warto spróbować zastanowić się, jakie są fakty? Przypomnij sobie jak działa film dokumentalny (nasze drugie spotkanie), a następnie sprawdź, jaka jest Twoja odpowiedź na fakty, które zobaczysz – co czujesz (spotkanie trzecie) i jakie potrzeby są teraz dla Ciebie ważne (spotkanie czwarte). Tak możesz zacząć budować język świadomości i wybrać, co chcesz zrobić (spotkanie piąte).

Wprowadzając język świadomości do swojego życia i bycia z dzieckiem, możesz krok po kroku przyglądać się temu, czego nauczyli Cię rodzice i wybrać, które z tych nawyków i sposobów działania i myślenia wspierają Ciebie i Twoje wychowawcze cele, a które nie i warto je zmienić. Zajrzyj do mojej książki „Jak budować relację z dzieckiem. Droga do porozumienia bez przemocy” (wyd. Virgo 2020) i sprawdź, jak takie cele wychowawcze budować i jak żyć z dzieckiem na własnych warunkach, korzystając z tego, co masz i budując to, za czym tęsknisz.

Ćwiczenie

Zachęcam Cię dziś do przyjrzenia się jednej konkretnej Twojej reakcji. Zobacz, co się wydarzyło (językiem faktów, obserwacji) i przejdź do kontaktu ze sobą (a więc sprawdź swoje uczucia i potrzeby). Czy czujesz smutek, żal lub złość? A może radość i szczęście? Uczucia i potrzeby (zaspokojone lub nie) podpowiedzą Ci, czy Twoja reakcja jest czymś, co wspiera Twoją relację z dzieckiem czy nie. Jeśli przychodzi do Ciebie zagubienie, lęk, niepewność lub wątpliwości – to być może warto tej sytuacji przyjrzeć się bliżej i poszukać nowych pomysłów na działanie.
JAK BUDOWAĆ RELACJĘ Z DZIECKIEM?
Droga do Porozumienia bez przemocy
Emilia Kulpa-Nowak

Poznaj rodzicielstwo oparte na idei Porozumienia bez przemocy, w którym rodzic jest przewodnikiem, a nie dyktatorem. Książka mówi o tym, jak tworzyć relację, w której dziecko jest ważne, ale nie najważniejsze. W której mamy równowagę. W której szukamy autentyczności i szacunku. W obie strony. W której dziecko czuje się bezpieczne i wie, że ma znaczenie.

baner
MIŁOŚĆ DZIEŃ PO DNIU
kurs online o budowaniu bliskości w związku
Prowadzi Emilia Kulpa-Nowak

Na tym kursie przyjrzysz się kluczowym obszarom w Twoim związku: uczuciom, potrzebom, oczekiwaniom, komunikacji. Będzie też o strategiach, nieświadomych grach, bliskości, wyrzucaniu śmieci, dotyku, seksie, pieniądzach i dzieciach.
Na codziennych, życiowych przykładach dowiesz się jak świadomie budować relację i sprawić, by dawała radość i spełnienie. Kurs składa się z 7 nagrań wideo oraz 2 spotkań online.
 
Tu znajdziesz szczegóły i możliwość zapisu >Udostępnij tę treść