Na początku był… rolfing, czyli o tym, skąd się wzięła książka Mary Bond

pomysl model czlowiekaRzut oka na najnowszą książkę Virgo "Jak prawidłowo chodzić, stać, siedzieć".

Miałam tylko przejrzeć… Ze spisu treści uśmiechają się do mnie POSŁAŃCY SERCA oraz STAWIANIE CZOŁA ŚWIATU. Metaforyczne ujęcia i konkretne ćwiczenia.

O czym będzie ten tekst? O ruchu! O barkach i ramionach, o napięciach szyi oraz szczęk, i o spotkaniu z rolfingiem.

Od czego byś zaczął lekturę? Od teorii czy od eksploracji i praktyki? O co woła Twoje ciało?

Historia Carmen, czyli język książki

Bond opowiada o poznawaniu ciała oraz o budowaniu zrozumienia własnej postawy – strona za stroną, ćwiczenie za ćwiczeniem i… historia za historią! Autorka, niczym tajna agentka (nazwisko zobowiązuje!), obserwuje ciała osób, które spotyka w codziennym życiu. Analizując ekspresję ciała dwudziestokilkuletniej kasjerki Carmen i widząc symptomy bólu – dostrzega rozwiązanie! Postanawia napisać książkę – językiem opowieści, inspiracji i zadań ruchowych.

"Wreszcie zobaczyłam zarówno problem, jak i jego rozwiązanie. Carmen powielała schemat, który kojarzy mi się raczej z kobietami po trzydziestce, dlatego zauważenie go zajęło mi chwilę. Obcisłe dżinsy dziewczyny opinały zwiotczały brzuch, nie gruby, ale taki, któremu brakuje aktywności fizycznej. Obserwowałam, jak kasjerka schyla się, by podnieść pudełko chusteczek, które upadło na podłogę. Wyprostowała się i sięgnęła po torbę na zakupy. (...) Mięśnie brzucha Carmen były wiotkie, tak więc jej narządy przesuwały się do przodu, obciążając nadmiernie kręgi dolnego odcinka kręgosłupa. Brzuch Carmen rozpaczliwie potrzebował wsparcia mięśni głębokich. Gdybym tylko mogła jej pokazać, że można przybrać taką postawę, by te mięśnie stały się czymś w rodzaju wewnętrznego gorsetu. Wyglądałaby wtedy posągowo. (...) Ból pleców byłby wtedy wspomnieniem. Zdziwiłaby się też, że dzięki lepszemu wsparciu mięśni głębokich brzucha poprawiłoby się jej trawienie. Miałaby lepszy kontakt ze sobą, jak to się mówi – czułaby z trzewi. Łatwiej byłoby jej wówczas też stawiać granice w związkach."

Skąd ona to wie?!

Z doświadczenia lub raczej wielu doświadczeń prowadzących do napisania tej książki. Czytając kolejne rozdziały, poznasz historię osób, które zmieniły nieprawidłową postawę i wyeliminowały ból dzięki zwiększeniu świadomości ciała. To moi uczniowie oraz ich historie, wybrane po to, by w bardziej namacalny sposób przedstawić typowe problemy związane z postawą ciała oraz rozwiązania tych problemów – pisze Bond.

Terapeuci oraz każdy, kto szuka ulgi w bólu, wynikającego z nieprawidłowych nawyków posturalnych, powinien poznać tę cenną książkę i zastosować się do zawartych w niej porad – radzi jeden z recenzentów pozycji, profesor Leon Chaitow, autor książki "Manipulacje czaszkowe na tkankach kostnych i tkankach miękkich".

Na początku był… rolfing!

W przedmowie do książki Bond opowiada o swojej fascynacji rolfingiem: "Technika ta umożliwiła mi nawiązanie kontaktu z inteligencją mojego ciała. To doświadczenie było dla mnie tak znaczące, że porzuciłam pracę w studiu tańca i rozpoczęłam naukę u dr Idy Rolf. Wtedy jeszcze nie wiedziałam, że dzielenie się z innymi doświadczaniem cielesności stanie się moją życiową misją" – stwierdza i dodaje: "Mam nadzieję, że książka 'Jak prawidłowo chodzić, stać, siedzieć' przybliży odkrycia dr Rolf szerszemu gronu odbiorców". 

Rozdział za rozdziałem, czyli anatomia treści

Książka składa się z czterech części – pisze Bond – Część pierwsza pt. „Świadomość” (rozdział 1 i 2), przygotowuje na transformacyjną pracę przedstawioną w kolejnych częściach. W części drugiej, zatytułowanej „Stabilizacja” (rozdziały 3-5), poznasz sposoby stabilizacji głębokich mięśni ciała. Część trzecia, „Orientacja” (rozdziały 6-8), bada relację pomiędzy tym, w jaki sposób orientujesz się w otoczeniu i jak je postrzegasz, oraz tym w jaki sposób stabilizujesz ciało i jak się poruszasz. Każdy rozdział zawiera ćwiczenia zwiększające świadomość, proste opisy anatomii, które pomogą ugruntować się w rzeczywistości fizycznej, oraz wskazówki dotyczące tego, jak korzystać z tej nowej świadomości w życiu codziennym. W części tej omówione są także konkretne kwestie, jak ból dolnej części pleców oraz zespół RSI. Część czwarta pt. „Ruch” (rozdział 9 i 10) jest podsumowaniem wszystkich informacji i pokazuje jak je wcielić w życie. Obejmuje to chodzenie i stosowanie zasad dotyczących prawidłowej postawy w treningu fizycznym.

Inspiracja posłańców serca

Od napisania pierwszych słów tego tekstu (i motywacji, by jak najszybciej przeczytać o posłańcach serca!) minęło kilka godzin lektury książki. Wiem, że na pewno przećwiczę ją w całości! Teraz czas na praktykę, którą chcę się podzielić z wszystkimi piszącymi i czytającymi:

"Spróbuj zrobić krótki eksperyment. Weź długopis oraz kartkę i usiądź przy stole. Pochyl się jak do pisania, ale ściśnij długopis mocno, mocniej niż zwykle. Zauważ, że napięcie nie kończy się na nadgarstku. Poczujesz, jak przesuwa się po ręce do łopatek, rozprzestrzenia na szyję i szczęki. Potem zdasz sobie sprawę z faktu, że obojczyki wystają do przodu, a klatka piersiowa się napina. Możesz czuć także napięcie w dolnej części ciała – nawet w dnie miednicy i w brzuchu – ponieważ to wszystko stabilizuje ciało do zadania, jakim jest pisanie. Możliwe, że nigdy nie ściskasz długopisu tak mocno, ale w ciągu dnia zdarza ci się zbyt mocno trzymać myszkę, kierownicę, telefon, wózek z zakupami czy niesforne dziecko. Być może kurczowo trzymasz się emocji lub opinii, chcąc sprawować nad wszystkim kontrolę. Taki przymus kontrolowania często prowadzi do przewlekłego napięcia w dłoniach, rękach i barkach, co z kolei pokazuje, że swoją postawę stabilizujemy za pomocą części ciała, które służą do interakcji ze światem." 

Co się wtedy dzieje? Pięści zaciśnięte nawet podczas relaksu po jodze i zdziwienie: jak to? I: po co? Co z tym zrobić? Na kolejnych stronach, Bond podpowiada kilka sposobów – opowiadając historie osób, którym się udało. Mam nadzieję do nich dołączyć. A potem stawić czoła światu, od czego wciąż dzieli mnie kilkanaście stron tekstu. Niebezpiecznie blisko…

W tę podróż trzeba zabrać ze sobą ciekawość i ducha przygody.

Polecam!

Paulina Lucyna Danecka

kobietom.wordpress.com

okladka jak prawidlowo chodzic

JAK PRAWIDŁOWO CHODZIĆ, STAĆ, SIEDZIEĆ
Nowe zasady
Mary Bond

Często wiemy, że źródłem bólu pleców jest nieprawidłowa
postawa, ale nie wiemy jak zmienić swoje długotrwałe nawyki.
W książce znajdziesz wiele informacji na ten temat,
oraz praktyczne ćwiczenia, przez które Autorka
przeprowadzi Cię krok po kroku. 

baner

 

Udostępnij tę treść