Neurogeneza a uzdrawianie

dziecko w wannie kapielJak świadomie wpływać na kondycję swojego ciała i umysłu? Dlaczego tak ważne jest, by dbać o możliwość rozwijania nowych umiejętności i doświadczeń? Czemu marazm jest zabójcą nie tylko dobrego nastroju, ale również zdrowia? Okazuje się, że ciekawość świata i chęć rozwijania nowych umiejętności jest nie tylko przyjemna, ale też zdrowa! Dlaczego? Bo wpływa na nasze ciało już na poziomie genetycznym!Aktywizacja genów


Geny aktywizują się pod wpływem stanu behawioralnego człowieka. Stany świadomości – sen czy jawa, stres, pobudzenie emocjonalne – przejawiają różne wzorce ekspresji genów.

W zależności od tego, w jakim stanie świadomości znajdujemy się aktualnie, aktywizujemy lub dezaktywizujemy konkretne geny. To, co dalej dzieje się na poziomie funkcjonowania fizycznego to łańcuszek zdarzeń, którego finał może być pozytywny lub negatywny, w zależności od tego, który gen został aktywizowany. Geny są łącznikiem pomiędzy ciałem a umysłem!

Neurogeneza


Istnieją różne typy genów. Z punktu widzenia uzdrawiania istotne są te, które aktywizują się dzięki procesowi uczenia się i poszukiwania nowych doznań.

To dzięki nim, przez okres całego życia w naszym mózgu powstają nowe neurony. Poprzez zdobywanie nowych doświadczeń nasz mózg otrzymuje nowe połączenia synaptyczne oraz nowe szlaki neuronalne! Powstawanie nowych szlaków neuronalnych – tzw. neurogeneza.

Mózg jest jedynym organem w naszym ciele, który może rozwijać się przez całe nasze życie. Żeby mogło się to wydarzać, musimy zapewniać sobie nowe wyzwania, uczyć się nowych umiejętności, prowokować pojawianie się nowych wspomnień. Doświadczać nowego w celu zdobywania wiedzy o sobie, świecie.

Recepta na zdrowie – zaangażowanie i fascynacja


Istnieją hipotezy naukowe mówiące o tym, że na stan nagłego uzdrowienia wpływ mają właśnie geny zależne od aktywności zachodzących w komórkach macierzystych w mózgu lub innych częściach naszego ciała.


By mogło do tego dochodzić, niezbędny jest podwyższony stan świadomości – zaangażowanie, fascynacja, skupienie uwagi.

Dlatego stan intensywnej koncentracji oraz zaangażowanie emocjonalne są tak ważne podczas wszelkich sesji terapii czy uzdrawiania. Dosłownie wpływa to na ekspresję genów i umożliwia przeniesienie stanu ducha na poziom fizyczny.

Pogłębianie doświadczeniaWażnym efektem neurogenezy jest zmiana pamięci krótkotrwałej w długotrwałą. Dlaczego?

Praca nad zmianą w swojej psychice i ciele wymaga konsekwentnej pracy. Dla trwałej zmiany nie wystarczy jednorazowe doświadczenie. Tak jak podczas nauki angielskiego nie wystarczy jednorazowe powtórzenie materiału.

Pojawienie się nowej pamięci podwaja ilość synaps w mózgu. Jednak liczba ta spada do pierwotnej, jeśli doświadczenie nie zostanie wzmocnione w ciągu trzech tygodni! To dobra informacja, jeśli chodzi o złe nawyki – jeśli nie są regularnie powtarzane, nie staną się naszym stałym repertuarem zachowań. Dotyczy to niestety również nowych, pozytywnych zdolności.

Pamięć plus odczuciaNa kondycję naszego ciała i umysłu znaczący wpływ mają dawne trudne doświadczenia i traumy. Naprawa starego jest niezbędna, żeby mogło pojawić się nowe. W procesie zdrowienia – fizycznego i emocjonalnego ważne jest nie tylko przywoływanie wspomnień, ale połączenie ich z ekspresją emocjonalną i zastąpienie nowym wzorem.

Pamiętajmy, że każde nasze doświadczenie, myśl, emocja, budują nowe drogi połączeń w mózgu. Świadome obserwowanie swoich przekonań, stanów, jakie przywołujemy, emocji, w których utknęliśmy, dają możliwość wpłynięcia na swój stan w sposób trwały.

Skoro powtórzenia są dla mózgu niezbędnym czynnikiem wytworzenia trwałych połączeń nerwowych, warto przyglądać się – czemu dajesz najwięcej swojej uwagi? W co angażujesz swoje emocje najbardziej? Czy zapraszasz do swojego życia fascynujące, dobre doznania?

Marazm i rutyna są zabójcą nie tylko dobrego nastroju, ale także zdrowia!Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeuta

Więcej przeczytasz w książce:GENIUSZ W GENACH
Medycyna epigenetyczna i nowa biologia intencji

Dawson Church


Czy to geny decydują o naszym zdrowiu i przeznaczeniu? Powołując się na ponad 300 badań medycznych, autor przybliża nam dziedzinę epigenetyki. Przekonuje, że ludzka świadomość i środowisko zewnętrzne wywierają ogromny wpływ na geny, dosłownie włączając i wyłączając je z taką szybkością, z jaką biegnie myśl.

Udostępnij tę treść