RODZINA 1: Przygotowanie do poczęcia dziecka i ciąży – według Ajurwedy

- Kategorie: Artykuły


ZDROWI RODZICE – ZDROWE DZIECI

Należy sobie uświadomić, że na zdrowie przyszłego dziecka wpływa zdrowie matki i ojca. Jest wiele czynników, o które należy zadbać, aby w naturalny sposób przywrócić lub utrzymać dobry stan obojga rodziców. W inspirujący sposób opowiada o nich ajurweda.

Ajurweda, w odróżnieniu od innych systemów leczenia, nie opiera się tylko na leczeniu objawów i podawaniu leków. Jest filozofią życia prowadzącą do równowagi pomiędzy ciałem, umysłem i duchem.

Dieta, zioła, ćwiczenia, terapie i styl życia opisane w ajurwedyjskich tekstach mają prowadzić do poprawy zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego. Zastosowanie tych koncepcji w praktyce przynosi korzyść zarówno jednemu człowiekowi jak i całemu społeczeństwu.

Według praktyków hinduskiej medycyny, zdrowi, silni, zrównoważeni emocjonalnie i psychicznie rodzice, nie wymagają farmakologicznej ani  klinicznej pomocy. Jeżeli jej potrzeba pojawia się już na samym początku ciąży, to znaczy, że para nie przeszła etapu przygotowania do ciąży.

W Indiach bardzo dba się o młode pary. Przyrządza się dla nich specjalne ziołowe napary, chroni przed światem i jego złymi wiadomościami; nakłania do spędzania czasu na przyjemnościach, w pięknym otoczeniu. Kto by nie miał na to ochoty?

CZAS PRZYGOTOWANIA

Ajurweda kładzie nacisk na przygotowanie do przyjęcia nowego życia na poziomie fizycznym, emocjonalnym i duchowym.

Na rok przed planowanym poczęciem, przyszłych rodziców zachęca się do szczególnej dbałości o ciało, a także do przewartościowania dotychczasowych celów życiowych. Bardzo istotne jest uregulowanie sytuacji materialnej – co w kulturze Wschodu oznacza małżeństwo, a także emocjonalną równowagę w związku.

CIAŁA GOTOWE DO POCZĘCIA

Na zdrowe poczęcie składają się zdrowe komórki płciowe, adekwatny czas oraz nastawienie. Planując ciążę, warto odpowiedzieć sobie na pytania: Po co powołuję na świat dziecko? Jakie wartości pragnę mu przekazać? A także zwrócić uwagę na własne emocje i kondycję: co manifestuję sobą dziś? Czy jesteśmy gotowi?

Wycieńczone i wyczerpane ciało odrzuci zarodek, chroniąc się przed nadmiernym obciążeniem. Natura jest mądra i za pośrednictwem rozmaitych dolegliwości daje nam wskazówki, jakie zmiany należy wprowadzić. Problemy z płodnością sygnalizują, że nasz organizm jeszcze nie do końca jest przygotowany do poczęcia i donoszenia ciąży.

AJURWEDA DLA KOBIET

Od twojego stanu przed ciążą i w jej trakcie zależeć będzie sam przebieg porodu. Im jesteś zdrowsza, tym łatwiejszy będzie poród. (...) Twój stan w ciąży wpłynie zarówno na organizm, jak i na umysł dziecka – pisze Atreya.

Autor książki „Ajurweda dla kobiet” sprzeciwia się poglądowi, że poczucie dyskomfortu, ból i huśtawka nastrojów są naturalną częścią kobiecego życia. Pisze o tym, jak istotne jest, by ciało kobiety planującej ciążę było wolne od toksyn i że menstruacja powinna przebiegać bez bólu i zakłóceń.

OCZYSZCZENIE I ODNOWA

Żeby przygotować ciało i umysł, ajurweda zaleca 15 dniowe oczyszczenie, w trakcie którego przyszłym rodzicom podaje się zioła, a ich ciała poddawane są masażom. Procesowi towarzyszy lekka dieta warzywna. Proces ten przywraca równowagę doshy.

Po detoksie czas na zdrowy, sprzyjający płodności styl życia, na który składają się: dieta, sen, brahmacharya (czyli kontrolowany seks) oraz nastawienie mentalne. Inspiracją niezmienną i (co ważne!) chętnie stosowaną również przez współczesnych są ajurwedyjskie zioła i… afrodyzjaki!

MOC ZIÓŁ

Zioła wzmacniające potencję seksualną są w ajurwedzie nazywane wadżikarana. Takie zioła bywają czymś więcej niż miłosnymi napojami. Dodają one ciału energii dzięki temu, że wzmacniają narządy płciowe.

Nasienie, czyli tkanka rozrodcza (w ajurwedzie pojęcie to oznacza zarówno męskie, jak i żeńskie tkanki rozrodcze), jest istotą wszystkich tkanek w ciele. Zawiera siłę tworzenia życia. Oznacza to nie tylko zdolność do poczęcia dziecka, ale także do odnawiania życia, przywracania komórkom młodzieńczego wigoru. Ta sama energia tworzenia życia skierowana do wewnątrz może pomóc w odmłodzeniu ciała i umysłu.

Zioła te dodają energii całemu organizmowi, począwszy od układu rozrodczego, na takiej samej zasadzie, na jakiej drzewo czerpie siłę z korzeni. Mają one silne działanie rewitalizujące nerwy i szpik kostny oraz wzmacniają energię umysłu.

ALFABET AFRODYZJAKÓW

Najważniejsze afrodyzjaki to: arcydzięgiel, asafetyda, ashwagandha, szparagi, goździki, kozieradka, czosnek, żeń-szeń, hibiskus, nasiona lotosu, cebula (surowa), róża, szafran, shatavari, kokoryczka, dziki pochrzyn. Te spośród nich, które wywołują menstruację, są zalecane przede wszystkim dla kobiet.

Afrodyzjaki o działaniu odżywczym wpływają wzmacniająco na wydzieliny rozrodcze (np. spermę, mleko kobiece). Do odżywczych afrodyzjaków zaliczamy: arcydzięgiel, ashwagandhę, ghee, żeń-szeń, lukrecję, nasiona lotosu, prawoślaz, nasiona sezamu, shatavari, kokoryczkę, nierafinowany cukier, dziki pochrzyn.

Więcej przeczytasz w książce: Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie

Pamiętając o wszystkich inspiracjach i wskazówkach, nie zapominajmy o… dobrym humorze i luźnej atmosferze – to one sprawiają, że czujemy się ze sobą bezpiecznie i jesteśmy gotowi dzielić zarówno piękne, jak i trudne emocje przygotowania do roli rodzica.Zapraszamy do studiowania filarów dobrego zdrowia i świadomego rodzicielstwa,

Zespół Wydawnictwa Virgo

 

Źródła:

1)   Dawid Frawley, Vasant Lad, Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskieWydawnictwo a-ajurweda.

2)   Atreya, Ajurweda dla kobiet, Wydawnictwo a-ajurweda.

 

Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo, podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – polub nas na facebooku i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

 

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności