RODZINA 11: Co zrobisz, aby Twoje dziecko nauczyło się latać?

- Kategorie: Artykuły

Dasz mu furę pieniędzy, zapewnisz idealny start, świetną edukację, biegle opanowane pięć języków, znajomości? Przekażesz mu pochodzenie (lub nauczysz, jak je ukrywać) i dobrą lokatę na czarną godzinę? Poleci...

 

Jak będzie leciało? Na sznurku, jak latawiec, któremu nie wolno się zerwać i wybrać swojego kierunku, swoich prądów i wiatrów czy jak ptak, przed którym otwiera się bezkresne niebo?

 

JAK WYPUŚCIĆ SZNUREK Z RĄK?

Chcemy, aby nasze dzieci były ptakami. Czasami jednak stają się latawcami, mocno trzymanymi na sznurku (nawet jeśli sznurek jest bardzo, bardzo długi, to jednak zawsze pozostaje sznurkiem…).


Sznurek to nie tylko możliwość sterowania dziećmi przez rodziców (a potem także przez nauczycieli czy szefów, partnerów i przyjaciół), to także wszystko to, co sprawia, że dziecko nie może poczuć się sobą. Nie jest wolne. Nie jest w pełni szczęśliwe. Jest przepojone tęsknotą.

 

To szeroko omawiane w mediach poczucie pustki. Wieczne pragnienie. Poszukiwanie i niepokój. I choć robimy wszystko, by nasze dzieci latały – czasami sprawiamy, że stają się latawcami i nigdy nie doświadczą poczucia wolności, harmonii, spełnienia i szczęścia.

 

SPOKÓJ PTAKA

Paweł zna swoją wartość, zna siebie i wie, jakie są jego możliwości. Ma świadomość swoich silnych i słabych stron oraz unikalnych talentów. Gdy rozmawiał z szefem, czuł się dobrze, jak równy z równym. Gdy teraz prowadzi własną firmę – traktuje jak równych swoich podwładnych. Paweł jest w życiu spokojny, ma poczucie harmonii, kochającą żonę i fajne dzieciaki. Lubi czytać, w wolnych chwilach chodzi do kina i zaprasza przyjaciół na niedzielne obiady. Wie, kim jest i po co żyje na świecie.


Paweł to ptak. Jego poczucie wewnętrznej harmonii po części zaszczepili mu rodzice, po części to efekt jego własnego dążenia do samodoskonalenia się, a w ogromnej mierze jest ono wynikiem poczucia własnej wartości. 

 

WARTOŚĆ BEZWZGLĘDNA

Poczucie własnej wartości to coś innego niż pewność siebie – pisze o tym Jesper Juul w książce „Kryzys szkoły”. Pewność siebie odnosi się do wiary we własne umiejętności, tego, co ktoś potrafi – np. fryzjer jest świetnym kolorystą i na tym buduje swoją pewność siebie. Poczucie własnej wartości to wiedza o tym, kim ktoś jest, jak dobrze siebie zna, jakie ma silne i słabe strony i co na swój temat sądzi.

 

Możesz sądzić zawsze źle, nad wyraz dobrze lub szczerze. Jeśli myślisz w sposób obiektywny, pełen niuansów i akceptujący, to Twoje poczucie własnej wartości jest zdrowe. Wówczas, gdy coś Ci się nie udaje, możesz czuć z tego powodu rozczarowanie, ale nie potraktujesz samego siebie jak przysłowiowe zero.

 

GRANICE I AKCEPTACJA
Prostą metodą budowania w dzieciach ich poczucia własnej wartości jest unikanie pochwał typu: „Super, brawo, świetnie”, czy: „Ale ładny, ale dzielny”, a także krytyki i etykietowania: „Jesteś leniem, niezdarą, guzdrałą”, „Robisz to źle, krzywo, zbyt wolno”, czy: „Z ciebie nic nie będzie” (o obu tych kwestiach napiszę jeszcze w kolejnych lekcjach). Dzieci potrzebują przede wszystkim szanowania ich granic i akceptacji. Okazywany im szacunek pozwoli zauważyć, gdzie przebiegają ich wewnętrzne granice, czego chcą i czego nie chcą, co im sprawia radość, a co je boli oraz w naturalny sposób pokaże, jak o te granice dbać i asertywnie bronić swojego ja.


Akceptacja natomiast pozwoli myśleć o sobie, jak o kimś ważnym, kimś, kto ma znaczenie – dla rodziny, świata. Radość, którą rodzice mogą wyrażać na co dzień z tego, że dziecko po prostu jest, że jest częścią ich świata, a nie z tego, że coś zrobiło lub czegoś nie zrobiło, jest najlepszą receptą nie tylko na budowanie poczucia własnej wartości dzieci, ale też na bliską relację i zgodę w rodzinie.

 

Inne artykuły dotyczące komunikacji i wychowania znajdziesz tutaj

 

Życzymy lotnego i radosnego procesu wychowawczego,

Zespół Wydawnictwa Virgo

 

 

Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności