RODZINA 12: Uważność żabki – i spokój wraca!

- Kategorie: Artykuły

Współczesne dzieci są często zestresowane, rozkojarzone, mają trudności ze skupieniem uwagi. Jak im pomóc uspokoić się i opanować sztukę koncentracji?

 

Uważność jest zdolnością umysłu do kierowania się ku temu, co jest tu i teraz, do bycia całkowicie obecnym w każdej przeżywanej chwili. Jest podstawą wielu metod medytacji, dzięki którym możemy uczyć się ją zachować, rozwijać i umacniać.

ZANURZENI w TERAŹNIEJSZOŚCI

Dzieci są na początku, zupełnie naturalnie, mistrzami teraźniejszości. W miarę, jak rosną, uczą się wybiegać w przyszłość i wracać do przeszłości. W miarę też, jak zwiększają się ich możliwości umysłowe, znacząco wzrasta ich wydajność, ale i podatność na cierpienie...

Z czasem większość dzieci traci wspaniałą umiejętność skupienia na chwili obecnej. Mogą oczywiście ponownie się jej nauczyć, gdy dorosną. Ale czy nie byłoby prościej i logiczniej pomóc im zachować i pielęgnować ten cenny kapitał? Taki jest właśnie cel książki Uważność i spokój żabki”. Zobacz

Ta oryginalna, pełna humoru i czaru książka proponuje krótkie ćwiczenia do stosowania na co dzień. Przeznaczona jest dla dzieci od 5 do 12 lat i ich rodziców.

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA!

Na wskroś praktyczna, książka Eline Snel powstała na bazie jej doświadczeń w pracy z dziećmi. Przez kolejne rozdziały przewija się wiele poruszających historii jej małych podopiecznych i tego jak proste ćwiczenia uważności pomogły rozwiązać ich dziecięce problemy. Takich, jak opowieść Tomka:

 

Nigdy nie wiedziałem co mam robić, jak mama mi powtarzała: uspokój się. Teraz już wiem i codziennie przed snem robię żabie ćwiczenie – opowiada chłopiec.

 

Autorka pisze w sposób przystępny dla każdego, zarówno pedagoga czy psychologa jak i rodzica, jednocześnie przejawiając ogromną wrażliwość i czułość dla małych i dużych odbiorców jej metody. W każdym przypadku zachęca ona do zaakceptowania swojego stanu i swoich uczuć, do potraktowania siebie z troską i łagodnością oraz do wykonywania tego, co w danej chwili jest dla nas komfortowe i dostępne.

ĆWICZCIE RAZEM!

Praktykowanie uważności może zdziałać cuda dla współczesnych dzieci: zestresowanych, roztargnionych, niespokojnych. Może im pomóc znaleźć swoje centrum i spokój wewnętrzny. Może im też pomóc odeprzeć niezliczone ataki stymulantów, jakimi są bombardowane we współczesnym świecie, tak bardzo szkodliwe dla naszych umysłów, czy to osób dorosłych, czy też dzieci.

Jednak uważność może im dać coś znacznie więcej, niż wsparcie wobec tych wyzwań. Uważność pomoże im stać się bardziej ludźmi, mniej konsumentami i pracownikami, a bardziej świadomie obecnymi w tym świecie ludźmi, dostrzegającymi jego kruchość i piękno.

Wspólne praktykowanie uważności to niewątpliwie najpiękniejszy prezent, jaki rodzice mogą dać dziecku. Prezent, który będzie mu służył przez całe życie.

JAK I PO CO?

Aby wytrenować uważność sięgnijcie po ćwiczenia  Eline Snel, założycielki Akademii Nauczania Uważności.  Stosowane są w szkołach w Holandii i Belgii. Świeże i proste – do stosowania na co dzień z dziećmi od 5 do 12 lat. W komplecie płyta CD.

Posłuchaj nagrania i wypróbuj!

Ćwiczenia te pomogą rozwiać niepokój, poprawić koncentrację, poradzić sobie z trudnymi emocjami oraz przeciwdziałać niskiej samoocenie. Skoro żaba to potrafi, to my też!

 

Z życzeniami uważności i spokoju
Zespół Wydawnictwa Virgo

 

PS: I to już koniec? Nie – to dopiero początek. Teraz zapraszamy do korzystania z regularnych, mailowych inspiracji Virgo, które będziemy wysyłać raz w tygodniu.


Co tydzień piszemy o książkach, wydarzeniach i tym, co dzieje się w Wydawnictwie. Wieści z Virgo rozchodzą się szybko – to dobrze! Bardzo się cieszymy, że dołączyłaś/-eś do naszych odbiorców i Czytelników. Mamy nadzieję, że wspólna droga zbliżyła Cię do tematów, które są dla nas ważne.

Do zobaczenia wkrótce!

 

Źródło:

1) Eline Snel, Uważność i spokój żabki, Wydawnictwo CoJaNaTo 2015.

 

 

Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – 
polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności