RODZINA 2: Ufając siłom natury i... humoru!

- Kategorie: Artykuły


Jak się okazuje, nowoczesna medyczna pomoc przy porodzie wypiera coraz bardziej tradycyjną rolę położnej, w miejsce czego przyszłe i rodzące matki stają się medycznymi przypadkami, które muszą być albo operowane albo muszą poddać się leczeniu medycznemu.


Kobiety ciężarne rozwijają coraz mniej własnych umiejętności i oddają się bezradnie i bezsilnie w ręce lekarzy, chirurgów i anestezjologów. Współcześni lekarze położnicy są coraz lepiej wyuczeni, jak szybko wyciąć dziecko z brzucha matki. Jednak zdecydowanie zbyt mało lekarzy jest świadomych jak głębokie cięcia pozostawia to w psychicznym zdrowiu dziecka i matki....

 

DUCHOWE POŁOŻNICTWO

Narodziny dziecka to wielkie doświadczenie duchowe, a matki, dzieci i ... ojcowie potrzebują delikatnej i uważnej opieki położnych podczas okresu ciąży, porodu i samych narodzin oraz w okresie poporodowym.

 

Duchowość położnictwa w tym kontekście to przede wszystkim szacunek dla sił natury, i wspieranie – a nie zaburzanie tego, co naturalne.

 

THE FARM

Ina May Gaskin przez większą część swojego życia była położną i doulą w słynnej osadzie The Farm w Summertown, w stanie Tennessee w USA. Wraz z innymi położnymi społeczności The Farm przyjęła około 2000 porodów naturalnych, bez udziału lekarza. Ani jedna rodząca nie zmarła.

 

Społeczność The Farm powstała na fali ruchu hipisowskiego i istnieje do dziś, dając przykład inicjowania społecznych zmian. Powstanie społeczności The Farm datuje się pod koniec lat 60., kiedy to grupa około 300 osób wyruszyła z San Francisco przed siebie karawaną aut, w poszukiwaniu lepszego życia. Podróżowali tak dwa lata. W 1971 roku osiedlili się w pobliżu miasta Summertown w Tenessee, w środku lasu. W najbardziej szczytowym momencie rozwoju mieszkało tam około 1600 mieszkańców, w większości byli to bardzo młodzi ludzie.

 

The Farm, której liderem był mąż Iny May – Stephen Gaskin, stanowi społeczny fenomen: przetrwała upadek kultury hipisów i po okresie przeróżnych komplikacji także ekonomicznych osiągnęła stabilność, wprowadzając zamiast komuny samofinansowanie każdej z rodzin. Obecnie mieszka tam około 150 osób. Doświadczenia The Farm są inspiracją dla wielu ludzi, którzy chcą razem, własnymi rękami stworzyć wokół siebie lepszy, bardziej zgodny z Naturą świat.

 

BABY BOOM I BUNT MAM

W latach 70 The Farm przechodziła istny baby-boom. Jak pisze Gaskin – kobiety od początku postanowiły, że w kwestii porodów nie będą się zdawać na amerykańskie szpitale. Chciały, by ich mężczyźni byli razem z nimi podczas porodu (co w ówczesnych szpitalach amerykańskich było niemożliwe), nie chciały być znieczulane wbrew swojej woli, nie chciały być oddzielane od dzieci po narodzinach.

 

Czy te tematy są wciąż aktualne? W niektórych szpitalach tak. Czy istnieje alternatywa? Tak!

 

PORODY EKSTATYCZNE

Ina May Gaskin jest założycielką słynnego z naturalnych, bezpiecznych i ekstatycznych porodów Domu Narodzin w Tennessee, w którym przez lata zespół położnych wypracował styl prowadzenia ciąży i technik przyjmowania tzw. trudnych porodów, który łączy tradycyjne techniki położnych oraz współczesną wiedzę medyczną. 

Stał się on najbezpieczniejszym miejscem do rodzenia w USA; podczas gdy w USA cięcia cesarskie to ok. 30%, porody przyjmowane przez Inę May kończyły się cięciem cesarskim tylko w 1,4% przypadków.

 

W metodzie stosowanej przez Gaskin bardzo ważny jest szacunek dla drugiego człowieka, jego uczuć i odczuć. Podczas porodu istotną rolę pełni ojciec dziecka.

 

MANEWR GASKIN

Gaskin jest też położną innowatorką - opracowała pierwszy manewr w historii położnictwa, nazwany od nazwiska położnej. Ułatwia on poród w przypadku dystocji barkowej.

 

Manewr Gaskin to sposób poprowadzenia ciała kobiety z pomocą położnej tak, aby umożliwić trudny poród. The Journal of Reproductive Medicine (1998) opublikował dane z badań klinicznych, potwierdzających szybkość i skuteczność tej techniki i rekomendując jej stosowanie.

 

AUTORSKI PODRĘCZNIK

O fizjologii i patologii porodu, o sposobach udzielania pomocy położniczej rodzącej kobiecie i jej dziecku powstało wiele podręczników. Ina May, bazując na doświadczeniach z The Farm, stworzyła autorski podręcznik opisujący system swoich metod udzielania pomocy położniczej nie tylko w zakresie fizjologii, lecz także w sytuacjach pojawiających się powikłań środporodowych.

 

DUCHOWE POŁOŻNICTWO. Intymność narodzin (zobacz na naszej stronie -->) Iny May Gaskin jest obecnie źródłem inspiracji i instrukcją, jak przygotowywać pary do porodu, jak z nimi współdziałać podczas samego procesu narodzin potomka, by poród stał się wspaniałym, duchowym doświadczeniem.

 

Życzymy pięknej lektury oraz pełnego miłości przygotowania do narodzin,
Zespół Wydawnictwa Virgo


Źródło:

1. Duchowe położnictwo. Intymność narodzin. Wydawnictwo VIRGO, 2011

Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – 
polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności