RODZINA 3: Psychotraumatologia rodzinna – ciąża i poród

- Kategorie: Artykuły

To, że w momencie, gdy „przychodzimy na świat” mamy już tak naprawdę dziewięć miesięcy, to wiadomo. Nie jest natomiast ogólnie znany fakt, że również nasze życie psychiczne rozpoczyna się jeszcze przed naszymi narodzinami. Gdyby wiedza na ten temat była rozpowszechniona, zachowywalibyśmy się inaczej w stosunku do tego właśnie tworzącego się życia – w związku partnerskim, w rodzinie, w ramach prowadzenia ciąży, czy podczas porodu. Na co uważać? Czego się wystrzegać?

 

Przyczyną traum mogą być zarówno siły natury, przemoc jak i nieodpowiedzialne zachowanie któregoś z rodziców. A także ich emocje oraz intencje. Co jeszcze?

 

ŻYCIE PRENATALNE

Nienarodzone jeszcze dzieci są istotami, które już postrzegają, rozpoznają i czują. To, przez co przechodzą w trakcie ciąży czy narodzin, ma bardzo kształtujący wpływ na ich dalszy rozwój psychiczny i fizyczny.

 

Mogą to być dobre i pełne miłości doświadczenia, które będą stanowić solidny fundament dla stabilnej i spokojnej osobowości w zgodzie z samą sobą. Ale mogą być one również negatywne, począwszy od stresu a skończywszy na przeżyciach traumatycznych, które prawdopodobnie odcisną negatywne piętno na całym dalszym życiu dziecka.

 

Postrzeganie, czucie, myślenie, chcenie, pamięć, świadomość samego siebie to psychiczne procesy, które nie zaczynają zachodzić dopiero po urodzeniu. Zachodzą one bowiem w powstającym dziecku już w pierwszych tygodniach okresu ciąży w zawrotnym tempie zarówno w kwestii ilości jak i jakości –  aż do momentu narodzin.

 

PSYCHIKA DZIECKA

Psychika dziecka może jeszcze przed jego narodzinami reagować na traumatyzujące wpływy z otoczenia. Psychika dziecka musi również umieć reagować, po to aby dziecko nie zmarło bardzo wcześnie na nadmierne pobudzenie psychiczne. Również jeszcze przed narodzinami może nastąpić psychiczne rozszczepienie, jako reakcja na traumatyczne przeżycie (np.: przy próbie dokonania aborcji, przy niedoborach wewnątrzmacicznych, czy przy utknięciu w kanale rodnym).

 

Nasze zdrowe części psychiki lądują wtedy w tle, na dalszym planie, a my próbujemy przetrwać czas do narodzin i często całe nasze dalsze życie kształtujemy przy pomocy strategii przetrwaniowych. Nie jest to jednak udany start w życie! Bardzo wcześnie możemy stracić kontakt z naszymi potrzebami cielesnymi. Wtedy wzrost i regeneracja, potrzeby aktywności i spokoju od samego początku nie pozostają wobec siebie w dobrej relacji. Zamiast tego jesteśmy zaprogramowani na stres, dostosowywanie się i przetrwanie.

 

CIĄŻA, PORÓD I ODDZIELENIE

Jeśli chodzi o poczęcie, ciążę i narodziny, to nie da się rozdzielić doświadczeń matki od doświadczeń jej dziecka. To co służy przyszłej matce, służy również jej dziecku. Co jej natomiast szkodzi, będzie miało również negatywny wpływ na jej dziecko.

 

Kobieta straumatyzowana w trakcie ciąży stworzy dla dziecka obciążone stresem środowisko życia. Jeśli matka zostanie straumatyzowana przez poród, ten stres i panika zostaną przeniesione na psychiczne struktury dziecka.

 

Oddzielenie matki od dziecka po porodzie, jest dla niego nie do przezwyciężenia, nawet jeśli jest ono potem z powrotem oddane matce. Matka jest bowiem już straumatyzowana rozłąką, przez co występują znaczne trudności w ponownym nawiązaniu więzi ich obojga.

 

MATKA I WCZESNA TRAUMA

Matki nie są jedynie ofiarami traumy, ale same również mogą być sprawcami, którzy traumatyzują swoje dzieci. Mogą tak zachowywać się w trakcie ciąży, że będzie to wyrządzać groźne szkody dziecku: mogą palić, pić, zażywać narkotyki oraz przyjmować różnego rodzaju leki; mogą chodzić do dyskotek i wystawiać się na działanie groźnego hałasu czy też niezdrowo się odżywiać. Mogą też nie chcieć ciąży lub mieć do niej zmienny emocjonalnie stosunek – co również zostanie zakodowane w ciele i psychice potomka.

 

Sprawcami są również matki, które nie zapewniają noworodkowi kontaktu cielesnego, nie karmią piersią mimo iż mają taką możliwość, pozostawiają dziecko samo na długo lub zaniedbują je, biją, ciągle krytykują i upokarzają.

 

OJCIEC I WCZESNA TRAUMA

„Spłodzenie dziecka to proste zadanie, bycie zaś ojcem to trudne wyzwanie.” Posiadanie żony i dziecka to coś zupełnie innego, niż bycie partnerem i ojcem. W tak zwanych społeczeństwach patriarchalnych mężczyźni postrzegają kobiety i dzieci jako swoją własność. Ich „rodzina” jest zbiorem nakazów i zakazów. Uczucia rzadko wykraczają poza pilnowanie i kontrolowanie pozostałych członków rodziny.

 

Mężczyźni są w zasadzie nieprzygotowani do ojcostwa. Zazwyczaj przejście z roli partnera do roli ojca jest dla nich zaskoczeniem, na które nie są przygotowani. We współczesnym społeczeństwie tradycyjna rola mężczyzny jako żywiciela rodziny jest bardzo wątła. Zatracenie tradycyjnego wzorca ról mogłoby dla mężczyzn oznaczać  szansę na zmniejszenie ich psychologicznej jednostronności w racjonalności i seksualności – na rzecz odkrycia w sobie nowego potencjału emocjonalnego.

 

ZDROWA MIŁOŚĆ – ULECZENIE TRAUM

Dzieci mogą być znakomitymi nauczycielami zdrowej miłości. Nasz świat będzie tym bardziej ludzki, im bardziej również mężczyźni będą go postrzegać i odczuwać z perspektywy dziecka – pisze  psychoterapeuta Franz Ruppert – autor książki „WCZESNA TRAUMA”, która ukazała się nakładem naszego wydawnictwa.

 

Jest to zbiór tekstów o leczeniu traumy ciąży i narodzin, a także traumy związanej z przemocą seksualną, aborcją, sztucznym zapłodnieniem, śmiercią dziecka i  adopcją.

 

Wczesna trauma jest bardzo specyficzna, ponieważ pochodzi z okresu prenatalnego i z wczesnego dzieciństwa, kiedy jeszcze nie potrafimy mówić. Metoda terapeutyczna opracowana przez profesora Franza Rupperta umożliwia dostęp do tych wypartych traumatycznych wspomnień i uleczenie ich.

 

Zapraszamy do świadomego studiowania, które inicjuje proces uzdrawiania traum,
Zespół Wydawnictwa Virgo

Źródło:

1)   Franz Ruppert, "WCZESNA TRAUMA", Wydawnictwo Virgo 2016.

 


Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – 
polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności