RODZINA 7: Mleko matki jest prawie najważniejsze

- Kategorie: Artykuły


Okres ciąży i przygotowań do narodzin dziecka może być czasem wielkiego skupienia i ekscytacji. Jednym z wielkich błogosławieństw ciąży jest fakt, że ciało i natura całkowicie biorą na siebie odżywianie maleństwa, gdy przebywa ono w twoim łonie (jeśli jesz prawidłowo)
– pisze wspomniana już we wcześniejszych odcinakach Ina May Gaskin i dodaje:

 

Warto podjąć świadomą decyzję dotyczącą wyboru pierwszego pokarmu twojego dziecka po narodzinach. Czy nadal będzie pochodził on od ciebie, czy też z półki w sklepie spożywczym?

 

PIERŚ JEST NAJLEPSZA!

Mleko matki jest pokarmem najlepszym – dla wszystkich noworodków, łącznie z wcześniakami i dziećmi chorymi, poza nielicznymi wyjątkami. Gdy niemożliwe jest bezpośrednie karmienie piersią, należy dziecku zapewnić odciągnięte mleko matki, wzbogacone w razie konieczności w przypadku wcześniaków.

 

Karmienie piersią powinno się rozpocząć jak najszybciej po narodzinach, zwykle w ciągu pierwszej godziny. Poza wyjątkowymi sytuacjami noworodek powinien pozostać z matką w okresie rekonwalescencji. Należy unikać lub zminimalizować procedury, które mogą zakłócić karmienie piersią lub wywołać uraz u noworodka – zauważa Gaskin i dodaje:

 

Wybierając ten sposób karmienia, zachowujesz możliwość wyboru metody karmienia.

Zawsze możesz przestać karmić piersią i rozpocząć stosowanie sztucznego pokarmu (...) Jeśli rozpoczniesz od sztucznego pokarmu i odkryjesz, że twoje dziecko jest uczulone na kilka różnych produktów (co się czasem zdarza), może być trudno przejść na karmienie piersią...

 

KIEDY KARMIĆ?

Karmienie piersią doskonale zaspokaja potrzeby pokarmowe i wystarcza do podtrzymania optymalnego wzrostu i rozwoju dziecka przez około sześć miesięcy po porodzie.

Ciągłe przebywanie matki z dzieckiem ułatwia prawidłowe rozpoczęcie karmienia piersią.

 

Noworodki powinny być karmione zawsze, gdy przejawiają takie oznaki głodu jak zwiększona czujność lub ruchliwość, grymasy twarzy lub wiercenie się. Płacz jest późną oznaką głodu.

 

POKARM I LEKARSTWO

Skład mleka różni się u każdej matki i dopasowuje się do zmieniających się potrzeb dziecka. Oznacza to, że jeśli dziecko urodziło się jako wcześniak, twoje mleko automatycznie dostosuje się tak, by zapewniać najlepszą mieszankę składników pokarmowych dla dziecka na tym konkretnym etapie rozwoju.

 

Patrząc na sprawę pod kątem odporności, mleko z piersi matki jest zarówno pokarmem, jak i lekarstwem. Zawiera żywe komórki, które pokryją błony śluzowe całego układu trawiennego twojego dziecka, chroniąc je przed różnymi bakteriami i wirusami.

 

Karmienie piersią jest także najlepszym lekiem przeciwbólowym – gdy dziecko ma pierwsze przeziębienie lub grypę, lub, jak my wszyscy, kiepsko się czuje. Karmienie piersią staje się wtedy szczególnie cennym środkiem kojącym, zarówno dla matki, jak i dla dziecka.

 

Wyłączne karmienie piersią (oznacza to, że dziecko nie spożywa nic poza mlekiem matki) do momentu ukończenia sześciu miesięcy chroni układ trawienny rosnącego dziecka, obniżając ryzyko wprowadzenia do organizmu obcych białek, mogących powodować alergię.

INTELIGENCJA WYSSANA Z MLEKIEM MATKI

Dzieci karmione piersią są nie tylko zdrowsze, istnieją dowody wskazujące na to, że cechuje je... wyższa inteligencja!

 

Czy oznacza to, że dziecko karmione sztucznym pokarmem z butelki będzie mniej inteligentne od swojego rodzeństwa karmionego piersią? Z pewnością nie posunęłabym się tak daleko, zwłaszcza jeśli dziecko karmione sztuczną mieszanką jest pod czułą opieką kochającej matki – uspokaja Gaskin.

 

WAŻNIEJSZE OD MLEKA MATKI...

By się dobrze rozwijać, dzieci potrzebują czegoś więcej niż tylko mleka – potrzebują miłości, której wyrazem jest dotyk. Skóra jest naszym najwrażliwszym organem, a dotyk – pierwszym językiem, jakim się posługujemy – przypomina Gaskin.

 

Dzieci karmione sztucznym mlekiem, zwłaszcza wcześniaki i dzieci poniżej trzeciego, czwartego miesiąca życia, powinny być trzymane równie blisko piersi co dzieci karmione piersią, tak by doświadczały pełnego miłości dotyku, jakiego potrzebują i na jaki zasługują. Działa to równie dobrze, gdy butelkę trzyma tata.

Czułych i świadomych wyborów, 
Wydawnictwo Virgo

Źródła:

1)  Ina May Gaskin, KARMIENIE PIERSIĄ, Wydawnictwo: CoJaNaTo 2012.

2) Ina May Gaskin, DUCHOWE POŁOŻNICTWO, Wyd. Virgo 2011.

Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo, podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – polub nas na facebooku i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności