ROZWÓJ 11: Iluzja nauki – rozprawa z materializmem

- Kategorie: Artykuły

Iluzją nauki jest przekonanie, że rozumie wystarczająco naturę rzeczywistości, a pozostają już tylko detale do uzupełnienia.Takie przekonanie przeważa w naszym społeczeństwie i jest powodem dogmatyzmu, który każdy z nas spotyka i - co jest denerwujące - ludzie myślą, że już znają prawdę. Szczerze w to wierzą, i jest to prawdopodobnie jedna z najszerzej rozpowszechnionych iluzji w naszym społeczeństwie – przekonuje Rupert Sheldrake.

 

NAUKA NIE WYJAŚNIA ŻYCIA

 

Większość naukowców do XIX wieku myślała, że atomy to trwałe i stałe elementy materii. W XX wieku stało się jasne, że również atom jest podzielny: składa się z jądra i krążących wokół niego elektronów, jądro zaś składa się z protonów i neutronów, a te z trzech kwarków. Obecnie podczas rozbijania atomów w akceleratorze cząstek w instytucie CERN koło Genewy naukowcy identyfikują kolejne cząstki subatomowe. Pojawił się więc „zwierzyniec” ulotnych cząstek zamiast „solidnych” atomów, za pomocą których, spodziewano się wyjaśnić fenomen życia na gruncie praw rządzących molekularnymi siłami materii.

 

Bez względu na to, ile cząstek zostanie jeszcze odkrytych, żywy organizm stanowi całość. Rozkładanie go przez biologów, neurobiologów, biochemików itp. na czynniki pierwsze i poddawanie biochemicznej analizie nie wyjaśnia tajemnicy życia.

 

KRYTYKA REDUKCJONIZMU

 

Coraz mniej prawdopodobne, że interakcją cząstek elementarnych uda się wyjaśnić kształt kwiatu orchidei, trajektorię skoków łososi lub lotu stada szpaków. Naukowy redukcjonizm, który próbuje tłumaczyć całość jako zbiór poszczególnych części, będący też spuścizną mechanistycznego materializmu, nie znajduje wyjaśnienia dla otaczających nas zjawisk.

 

Istnieje wiele nauk, z których każda używa własnych metod. W niektórych naukach eksperyment jest dobrą metodą badawczą a w innych nie; na przykład astronom nie może manipulować gwiazdą aby sprawdzać jej reakcje na różne bodźce, tak samo jak paleontolog nie może podróżować w czasie, aby modyfikować strukturę osadów oceanicznych, formujących się w różnych erach.Niektóre nauki są ściśle matematyczne, jak na przykład fizyka teoretyczna a inne zupełnie nie – choćby taksonomia ważek. Nauka to pełen wątpliwości system przekonań!

 

NAUKA? OBIEKTYWIZM? MONOLIT?

 

Nauka jako coś jednolitego to pojęcie oderwane od rzeczywistości, a naukowcy mają dziś wąskie specjalizacje. Co więcej, naukowcy to zwykli ludzie, a nauka to działalność ludzka. Z tego m.in. wynika, że tzw. naukowy światopogląd nie przedstawia obiektywnego obrazu rzeczywistości, a raczej pełen wątpliwości system przekonań, wypieranych (okresowo, co udowodnił m.in. filozof Thomas Kuhn) przez nieustanny rozwój nauki.

 

Ogólne zrozumienie natury rzeczywistości, budowane jest albo w oparciu o dorozumiane założenia albo na podstawie literatury popularnonaukowej. Na przykład większość naukowców zajmujących się neurologią przyjmuje za fakt, że umysł to funkcja mózgu, a pamięć przechowywana jest jako ślad materialny. Założenia te należą do standardowego obecnie paradygmatu i są chronione przed niestandardowym myśleniem. A przecież są to tylko pewne aspekty filozofii natury oraz hipotezy, które wymagają potwierdzenia doświadczalnego (którego zresztą do dziś nie znaleziono).

 

NOWY PARADYGMAT

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego wykładu Ruperta Sheldrake'a - naukowca, który ma odwagę publicznie kwestionować założenia współczesnej mechanistycznej nauki:

 

Zapraszamy też do zapoznania się z książką NAUKA. Wyzwolenie z dogmatów”

 

Sheldrake analizuje w niej 10 głównych doktryn materializmu zarówno z perspektywy historycznej, jak i dostępnych badań naukowych. Do każdego z nich podaje listę pytań, które każdy może zadać sobie samodzielnie i zweryfikować, w jakim stopniu dany dogmat determinuje nasze postrzeganie rzeczywistości.

 

Zainspirowani? Za tydzień ostatni krok ścieżki ROZWÓJ. A później?

Zespół Wydawnictwa Virgo

 

Źródło:

1. Rupert Sheldrake, NAUKA. Wyzwolenie z dogmatów, Wyd. MANENDRA, 2015.

 Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.


 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności