ROZWÓJ 12: Szczytowe stany świadomości - JAŹŃ

- Kategorie: Artykuły


Możemy zaobserwować, że niektórzy ludzie są szczęśliwsi niż inni, osiągają łatwiej i więcej sukcesów, są zdrowsi i bez trudu znoszą niepowodzenia. Czy kiedykolwiek doświadczyłeś chwili, gdy czułeś się zupełnie inaczej niż zwykle i naprawdę wspaniale? Kiedy wszystko wydawało się być wyjątkowe i idealne?


Takie momenty nazywane są „doświadczeniami szczytowymi”, a gdy trwają długo, mówi się o nich „stany szczytowe”. Wchodzenia w te stany i ich utrzymywania można się też nauczyć – o badaniach nad nimi i o ich doświadczaniu opowiadają dr Grant McFetridge oraz znany już Wam dr David R. Hawkins.  


Czytelnicy książek Hawkinsa mogą dostrzec ciekawe analogie między teoriami i praktyką obu twórców, szukających odpowiedzi na pytanie: Dlaczego niektórzy funkcjonują bez większego wysiłku, a inni mają zawsze „pod górkę”?

 

PARADYGMATY I MODELE


Dr Grant McFetridge, 
autor książki SZCZYTOWE STANY ŚWIADOMOŚCI, prezentuje obecne paradygmaty jakości życia oraz zdrowia psychicznego i zestawia je z modelem szczytowych stanów świadomości. Szczególną uwagę zwraca na technikę uzdrawiania traum oraz przykłady z życia pacjentów. To zaś okazuje się pomocne, bo w myśl prezentowanej teorii: Nie musimy uzdrawiać wszystkiego, by uzyskać pożądaną zdolność /doświadczenie/stan – wystarczy usunąć kilka właściwych traum! Traumy te występują w określonych, przełomowych zdarzeniach rozwojowych – takich samych dla każdej jednostki ludzkiej.


Dr David R. Hawkins 
opisuje własną – zarysowaną w książkach PRZEKRACZANIE POZIOMÓW ŚWIADOMOŚCI oraz TECHNIKA UWALNIANIA, ścieżkę – jest nią wydane przez Virgo OKO W OKO Z JAŹNIĄzobacz na stronie

 
Książka ta zawiera szczegółowy opis zaawansowanych stanów świadomości i doświadczeń autora tradycyjnie określanych mianem oświecenia. Korelacja między nauką i duchowością stanowi tu wyraz zintegrowania tego co linearne z tym co nielinearne, a tym samym przekroczenia przeciwieństw. Autor rozpuszcza odwieczne opozycje między nauką a religią, tym co materialne i tym co duchowe, oraz między ego a duchem.

 

ZROZUMIENIE CAŁOŚCI - JAŹŃ

W młodości spontanicznie doświadczyłem nieograniczonego i totalnego zrozumienia całości i ogromu ludzkiego cierpienia – pisze Hawkins – Było to wstrząsające doświadczenie, pod wpływem którego poświęciłem się niesieniu ulgi w ludzkim cierpieniu przy pomocy wszystkich dostepnych środków - nauki, filozofii, duchowości, neurochemii, medycyny, psychoanalizy, humoru, psychiatrii, nauczania i uzdrawiania. Jednak najwspanialszy sposób pojawił się jako dar zrozumienia, które jest w stanie uzdrowić ludzkie cierpienie u samych jego podstaw.

O podobnej możliwości pisze McFetridge: Jeśli uzdrowimy odpowiednie zdarzenia rozwojowe, powinniśmy uzyskać odpowiedni stan szczytowy, za który owe zdarzenia są „odpowiedzialne”. Wniosek: uzdrawianie zdarzeń rozwojowych może przynieść stany lub zdarzenia o charakterze trwałym.

A Hawkins dodaje: Objawienie następuje wtedy, kiedy przeszkody stojące mu na drodze zostaną usunięte. Przeszkody te opadają same z siebie, gdy usunie się ich podstawy. Kiedy zniesie się pojęcie „przyczyny”, która wprowadza dulizm. Jaźń, przed którą nic nie jest ukryte, jest niedualna.KTO NAS PROWADZI NA SZCZYT?Grant McFetridge
 jest doktorem psychologii California Institute for Integral Studies oraz University for Integrative Learning oraz twórcą nowatorskiej terapii regresji WHH(Whole Hearted Healing) a także założycielem ISPS (Instytut Studiów nad Szczytowymi Stanami Świadomości). Celem Instytutu jest badanie i testowanie hipotezy, zgodnie z którą występowanie wyższych stanów świadomości (uważanych powszechnie za niezwykłe, przynależne tylko nielicznym ludziom bądź osiąganym w toku wieloletnich praktyk duchowych) blokują traumy związane ze zdarzeniami rozwojowymi. Będące owocem ponad 20-letniej dzialalności, przełomowe odkrycia Instytutu dotyczące rozwoju prenatalnego doprowadziły do stworzenia technik, dzięki którym można osiągać wyjątkowe stany świadomości.David R. Hawkins (1927-2012) – 
dr nauk medycznych, znany psychiatra, lekarz, nauczyciel duchowy i wykładowca. Był dożywotnim członkiem American Psychiatric Association (Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego). Jego prace jako badacza, który opracował Mapę Poziomów Świadomości oraz lekarza były pionierskie. Opublikował setki artykułów i wykładów oraz kilkadziesiąt książek. Wykładał na największych uniwersytetach (Harvard, Oxford i inne), a także dla międzynarodowej dyplomacji. Swoje życie poświęcił podniesieniu ludzkiej świadomości.W takim towarzystwie można się odważyć – iść razem, póki się da, a potem lub w trakcie otworzyć się na odpowiedzi płynące z wnętrza każdego pielgrzyma. Gotowi do samodzielnej wędrówki? Mamy nadzieję, że tak.Dziękujemy za zaufanie! Zostań z nami!
Zespół Wydawnictwa Virgo
Źródła:

1David R. Hawkins, OKO W OKO Z JAŹNIĄ. Virgo 2015.

 


PS:  I to już koniec? Nie – to dopiero początek.
 Teraz zapraszamy Was do korzystania z regularnych, mailowych inspiracji Virgo, które będziemy przysyłać.

Co tydzień piszemy o książkach, wydarzeniach i tym, co dzieje się w Wydawnictwie. Wieści z Virgo rozchodzą się szybko – to dobrze! Bardzo się cieszymy, że dołączyłaś/-eś do naszych odbiorców i Czytelników. Mamy nadzieję, że wspólna droga zbliżyła Cię do tematów, które są dla nas ważne. Gotowi do dalszej drogi? Do zobaczenia wkrótce!

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności