ROZWÓJ 4: Mapa Poziomów Świadomości

- Kategorie: Artykuły


Poziomy świadomości zostaną tutaj przebadane szczególnie na użytek adeptów duchowości, jej miłośników oraz uczciwych osób, zainteresowanych samodoskonaleniem jako celem samym w sobie – pisze Hawkins i dodaje – Dzięki analizie różnorakich przeszkód i poziomów, które muszą zostać przekroczone, pewne zasady wspierające duchową ewolucję ujawnią się same.

W miarę przekraczania naszych barier stajemy się bardziej świadomi, lepiej poznajemy siebie, odrzucamy blokujące nas schematy i w pełni możemy realizować nasz potencjał. Zaczniemy od dna a potem nauczymy się latać.

POZIOMY NIŻSZEGO UMYSŁU

Wstyd i rozpacz, wina i nienawiść, apatia, żal, strach, pożądanie, złość, duma – to towarzyszące kolejnym rozdziałom książki emocje i związane z nimi niższe stany świadomości – poniżej 200 wg skali zaproponowanej przez Hawkinsa.

W chwili obecnej około 78 % ludzkości znajduje się na poziomie świadomości poniżej 200 i dlatego jest zdominowana przez prymitywne instynkty, uwarunkowania i zachowania (co znajduje odbicie w telewizyjnych wieczornych wiadomościach) – zauważa badacz.

Skala Hawkinsa przypomina trochę grę planszową – w ciekawy sposób pokazuje zależności między emocjami oraz następstwo poziomów. Od Złości wyboista droga wspak – na dno Rozpaczy (poziomy kalibracji 20 i poniżej), do Winy i Nienawiści (30). I z powrotem – przez Apatię (50) oraz Żal (75), do Strachu (100) albo Pożądania (125). Do Dumy (175) – trwającej dłużej niż narodowy zryw, i blisko i daleko. Jeśli się zdarza, to częściej w parze ze zbyt wielkim do niej przywiązaniem .

Na poziomach świadomości poniżej 200 (oprócz większości ptaków) życie można nazwać zachłannym. Czerpie ono energię dla siebie kosztem innych, a ponieważ przetrwanie polega na pozyskiwaniu, inni postrzegani są jako rywale, współzawodnicy i wrogowie – pisze Hawkins i dodaje, że do poziomu Dumy (włącznie!) działamy używając SIŁY i tracimy przy tym mnóstwo energii…

PRZEŁOM

Przełomem jest przestawienie się z rozwiązań siłowych na te oparte na poczuciu i wykorzystywaniu oraz wzroście wewnętrznej MOCY.

Przekraczanie poziomu 200 jest najbardziej przełomowym krokiem w ewolucji ludzkiej świadomości oraz zgodnej z nią jakości wewnętrznego i zewnętrznego życia. Decydującym krokiem jest zaakceptowanie odpowiedzialności za własne decyzje i działania – zauważa Hawkins i zachęca do… Odwagi!

POZIOMY WYŻSZEGO UMYSŁU

Odwaga, neutralność, ochota, akceptacja, rozsądek – kolejnych pięć – to nadzieja i możliwy kierunek rozwoju, który z pewnością przyczyni się do poprawy osobistych i społecznych relacji.

Poziomy kalibracji 200-499 sprawiają, że: życie staje się bardziej harmonijne. Pojawia się troska o innych, lojalność grupowa oraz umiejętności współpracy.

NA POCZĄTEK – ODWAGA!

Odwaga nie oznacza braku strachu tylko nabywanie umiejętności, które pozwalają nam mierzyć się z nim i go przekraczać – w upragnionym kierunku ochoty, bez utraty zysku. Odwaga łączy się z pojęciem mocy i możliwości:

Ludzie na tym poziomie oddają światu dokładnie tyle energii, ile z niego biorą. Populacje oraz jednostki funkcjonujące na niższych poziomach wysysają energię z innych ludzi czy też społeczeństw, nie dając nic w zamian. Ponieważ osiągnięcia przynoszą pozytywną reakcję zwrotną, nagradzanie siebie i poczucie własnej wartości stopniowo stają się źródłem wzmocnienia. Tu zaczyna się produktywność.

OCHOTA – NA WAGĘ ZŁOTA!

To poziom kalibracji 310, poprzedzony Neutralnością (250). Ten bardzo pozytywny poziom energii można traktować jako furtkę do wyższych poziomów świadomości. Ochota zakłada, że przekroczyło się wewnętrzny opór wobec życia i zdecydowało na współuczestnictwo.

Masz Ochotę na więcej? – sięgnij po książkę, o której wspominał Hawkins – „PRZEKRACZANIE POZIOMÓW ŚWIADOMOŚCI”.

Spróbuj! Dzięki zaniechaniu oporu, funkcjonowanie w świecie wymaga mniej wysiłku. Wewnętrzne nagrody płynące z duchowego wzrostu stają się samoaktywującą się motywacją, która w wyniku bardziej pozytywnego spojrzenia na siebie i na życie przeradza się w entuzjazm. Czego chcieć więcej? Akceptacji, Miłości, Pokoju – o czym w następnym kroku ścieżki ROZWÓJ.

Pięknej i wytrwałej wędrówki wzwyż – niech kruszy się opór, niech entuzjazm trwa!PRZEKRACZANIE POZIOMÓW ŚWIADOMOŚCI
David R. Hawkins

Dobrze już znana Mapa Poziomów Świadomości została przedstawiona w książce Siła czy Moc (Virgo, 2010), przetłumaczonej na ponad 25 języków. Przekraczanie poziomów świadomości powraca do badań przejawów ego oraz jego wrodzonych ograniczeń, jest źródłem szczegółowych wyjaśnień oraz instrukcji podpowiadających, jak te ograniczenia przekroczyć. W książce wyłonione zostają jasne zasady wspierające duchową ewolucję.

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności