ROZWÓJ 9: Ponad doktrynami – porządki miłości

- Kategorie: Artykuły

Metoda ustawień rodzin, stosowana przez Berta Helingera, opiera się na wewnętrznych wglądach i koncepcji tzw. wiedzącego pola. Mówi ona o tym, że każdy z nas przebywa nieustannie we wspólnym dla wszystkich ludzi polu, mającym wymiar zarówno energetyczny, jak i informacyjny oraz duchowy.


PORZĄDKI MIŁOŚCI

Początkowo ustawienia Hellingera dotyczyły jedynie systemów rodzinnych. Obserwując reprezentantów członków rodzin, Hellinger opisał archetypowe zasady rządzące w rodzinie, nazywając je „porządkami miłości”. Z czasem ustawienia z procesów psychologicznych przekształcały się w pracę na poziomie duchowym.


Ustawienia opierają się na tym, że każdy wchodzący w wiedzące pole może mieć dostęp do każdej informacji o tym, co było i co jest. Możliwe jest zatem dzięki temu niemal organiczne wejście w stan psychiczny osób, których dotyczy dana sytuacja, bądź problem.


Psychologia akademicka dystansuje się od metody Hellingera. Po ustawieniach jednak wielokrotnie następowały u ludzi, poddanych tej metodzie, spektakularne zmiany na lepsze w psychice, zdrowiu fizycznym czy stanie przebiegu spraw.

 
RODZINNY SYSTEM PRZEKONAŃ

 
Ustawienia Berta Hellingera pokazują, że dziedziczymy nie tylko określony zestaw genów, lecz także rodzinny system przekonań i wzorce zachowań. Ustawienia dają głęboki wgląd w sens danych wydarzeń i pozwalają zrozumieć poszczególne role w rodzinie. Metoda ta pozwala m.in. odkryć, kto w rodzie został wykluczony i włączyć go z powrotem do systemu rodzinnego.

 
Równowaga w systemie rodzinnym lub jej brak, wpływa na naszą zdolność doświadczania szczęścia, dokonywania swobodnych wyborów, osiągania sukcesów w realizowaniu celów, utrzymywania dobrych relacji międzyludzkich. Ma także związek z naszą skłonnością do chorób, wpływa na stan zdrowia i dobrostan.

 
JAK TO DZIAŁA?

 
Ustawienia oddziałują zarówno na płaszczyźnie indywidualnej, jak i systemowej – powodują jednocześnie zmiany w świadomości osoby uczestniczącej, jak i w samym systemie rodzinnym. Osoba prowadzącą ustawienia zasadniczo nie ingeruje w ich przebieg. Prowadzący służą jedynie polu energii – spoglądają na to, co się w ustawieniu ujawnia, z miłością i bez osądu.

 
Sam Hellinger mówi o tym, że „Robię coś dla duszy drugiego człowieka, by nawiązał kontakt ze swoją mocą. Ma to w sobie coś religijnego, duchowego”. To odróżnia ustawienia od psychoanalizy i klasycznej psychoterapii.

 
Ustawienia to nie tylko metoda terapeutyczna, lecz również sposób przetransformowania swojej postawy w życiu, na rzecz spokojnej zgody i akceptacji rzeczywistości, cierpliwości, szacunku, wewnętrznej dyscypliny i bezwarunkowej miłości.

  

 
Bert Hellinger jest autorem 83 książek, przetłumaczonych na kilkadziesiąt języków. Studiował filozofię, teologię i pedagogikę. Przez 16 lat był misjonarzem w Afryce. Po wystąpieniu z zakonu studiował psychologię. Jest obdarzony zdolnością głębokiego wglądu w naturę rzeczywistości. Jego koncepcje są bliskie odkryciom pól morficznych i rezonansu morficznego Ruperta Sheldrake’a, wnioskom fizyki kwantowej i teorii chaosu.

 
W trosce o wartości i wolność myślenia,
Zespół Wydawnictwa Virgo

 

Źródła:
1) Bert Hellinger, Bóg w Kościołach, Wyd. Virgo 2014.

2) Bert Hellinger, Nowe rozważania 1, Wyd. Virgo 2015.

3) Bert Hellinger, Nowe rozważania 2, Wyd. Virgo 2016.

4) Bert Hellinger, Nowe rozważania 3, Wyd. Virgo 2017.

5) Damian Janus, Ustawienia systemowe Berta Hellingera, Wyd. Virgo 2018.

6) Bert Hellinger, Moje życie, moja praca, Wyd. Virgo 2019.
Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – 
polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności