Sukces ma twarz mamy, pieniądze płyną od taty - recenzja książki "Ustawienia..."

Odkrycie Berta Hellingera – ustawienia systemowe rozpoczęły nową erę w terapii. I niezależnie od tego ile ta metoda budzi kontrowersji, to trzeba przyznać, że dała dostęp do nowych przestrzeni, niedotykanych wcześniej przez klasyczne formy psychoterapii.

Na rynku jakiś czas temu pojawiła się książka Damiana Janusa „Ustawienia systemowe Berta Hellingera”, w której można prześledzić podobieństwa i różnice różnorodnych podejść do terapii, ale przede wszystkim zrozumieć, w czym i w jaki sposób ustawienia mogą być pomocne. A są pomocne w wielu sferach życia.

Ogromną wartością metody Hellingera jest możliwość zobaczenia i doświadczenia w przestrzeni, poprzez reprezentantów, jakości relacji rodzinnych, włączając w ten obraz również przodków i ich istotne doświadczenia życiowe. To pokazanie spraw takimi, jakie są/były i odsłonięcie uwikłań daje możliwość uwolnienia się z nich i pójścia do swego życia bez bagażu rodzinnych traum.

Wolność bycia sobą wynika z uznania pewnych praw – tzw. porządków miłości, zostawienia przeszłości za sobą i zwrócenia się w stronę swojego życia. Realizacji swojego potencjału, założenia rodziny, dzielenia się ze światem tym, co mamy do dania.

No właśnie, a jak ustawienia rodzin mogą wpływać na doświadczenie dobrobytu i możliwości zarabiania?

Relacje z rodzicami a praca

Według Hellingera temat pieniędzy i sukcesu zawodowego jest ściśle związany z możliwością przynależenia do swojej rodziny i uporządkowania swoich relacji z rodzicami. To, czy możemy odnieść sukces zawodowy, ma związek z tym, w jakiej jesteśmy relacji ze swoją matką. I tu jest ważna informacja – my z matką, a nie matka z nami. To istotne rozróżnienie. I uwalniające, bo akurat na to mamy wpływ.

Często relacje z najbliższymi okupione są dawnym bólem – bycia porzuconym, niechcianym, krzywdzonym. Wchodząc na drogę swojego procesu terapeutycznego, niejednokrotnie odkrywamy, że jako dzieci skazani byliśmy na bolesne traktowanie.

Uznanie rodziców takimi, jacy są

Zdarza się, że dotykanie tematów przeszłości uruchamia potrzebę „naprawy” rodziców. Wytłumaczenia im, co zrobili źle, oczekiwania, że może teraz zaspokoją sfrustrowane potrzeby, pokochają, zaakceptują, przeproszą. To zupełnie uzasadniona tęsknota, niestety niemożliwa do zrealizowania. Uzdrowienie siebie nie nastąpi poprzez zmianę w drugim człowieku. Jedyne czym możemy się zająć to własnym bagażem doświadczeń i dawnych emocji.

Jaki obraz matki, a zatem, jakby zapewne powiedział Hellinger – jaki obraz życia niosę? Jakie uczucia w jej kierunku płyną ode mnie, czy chcę wziąć odpowiedzialność za własną złość, a nawet nienawiść, czy pogardę? Czy mam możliwość już samemu zaopiekować się lękiem?

Wszystkie emocje związane z mamą odbijają się jak w lustrze w naszym życiu – traktowaniu siebie samych, naszych możliwości i talentów. Odbijają się w odczytywaniu cudzych intencji poprzez projekcję naszych własnych obrazów z przeszłości.

Sukces to nie wszystko...

A tata? Relacja z nim jest równie ważna i dotyczy możliwości przełożenia sukcesów i talentów na praktykę.

Czy mam z czego żyć? Czy czuję, że pieniądze mi się należą za moją pracę? Czy raczej udaję, że tematu pieniędzy nie ma? A może wstydzę się powiedzieć, że zasługuję na więcej? Boję się odrzucenia za chęć zajęcia swojego miejsca w firmie? Jakie mam relacje z autorytetami? Czy potrafię uznać zwierzchnika, czy irytuje mnie każde wydane polecenie? Czy rozmawiam z szefem jak dorosły, czy czuję się w tej relacji jak dziecko?

Wiele wątków prowadzi do taty. Jeśli np. opuścił rodzinę, był agresywny, nie dawał wsparcia, poniżał, to praca z naszą relacją do niego będzie niezbędna, żeby móc stać się samodzielnym dorosłym.

Coaching systemowy w firmie

Co ciekawe, wszystkie te dynamiki rodzinne mają silne przełożenie na wszelkie grupy, w jakich funkcjonujemy w dorosłym życiu. Również w miejscu pracy. Hellinger prowadził coaching biznesowy i wspierał przedsiębiorców i pracowników w odkryciu, jaka dynamika blokuje np. dostęp klientów. Brzmi niesamowicie, ale faktycznie, również w Polsce prowadzone są takie grupy z dużym sukcesem.

Jedno – to zobaczyć jaka dynamika panuje pomiędzy osobami zaangażowanymi w funkcjonowanie danej firmy. A drugie, jakie historie rodzinne np. założycieli mogą wpływać na brak rozwoju firmy, długi, niemoc w zarządzaniu.

O metodzie Hellingera można napisać bardzo dużo. Ilość książek na ten temat pokazuje, jak wielkie jest nią zainteresowanie i jakie daje możliwości. Jak widać – możliwość głębokiej pracy własnej, ale też pracy wspierającej codzienną jakość życia.

Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutka

USTAWIENIA SYSTEMOWE BERTA HELLINGERA
Przełom w psychoterapii i wiedzy o człowieku
Damian Janus

Książka objaśnia zachodzące podczas pracy ustawieniowej procesy psychiczne, o których zazwyczaj się nie mówi, gdyż pozostają częścią wewnętrznego doświadczenia klienta i terapeuty. Ukazuje dynamiki systemowe w chorobach, problemach życiowych i trudnościach zawodowych, podając opisy sesji terapeutycznych. Omawia metody pracy i rolę terapeuty. Umiejscawia też ustawienia systemowe wśród innych podejść terapeutycznych, nauki i filozofii.

Powiązane posty

Udostępnij tę treść