TARCZYCA I MITOCHONDRIA a zaburzenia produkcji energii

komorki pod mikroskopemŚcisła zależność, która łączy mitochondria oraz tarczycę, stała się tematem książki Heleny Rooth Svensson – szwedzkiej lekarki medycyny ogólnej oraz terapeutki bólu z wieloletnim doświadczeniem zawodowym – pisze Sylwia Grodzicka, autorka przekładu publikacji „TARCZYCA I MITOCHONDRIA” i dodaje:

Zaprezentowana przez Helenę Rooth Svensson strategia terapii zaburzeń produkcji energii, które wynikają z dysfunkcji hormonów tarczycy, pozostaje w zgodzie z podstawowymi założeniami medycyny mitochondrialnej i pozwala na eliminację bezpośrednich przyczyn dolegliwości.

Innowacyjne metody terapeutyczne

Helena Rooth Svensson angażuje się w propagowanie innowacyjnych metod terapeutycznych, które oferuje nam medycyna mitochondrialna oraz nowoczesna terapia endokrynologiczna i cieszy się zasłużoną sławą nie tylko w Szwecji.

Książka doktor Svensson skierowana jest przede wszystkim do lekarzy, którzy mają do czynienia z niejasnymi przypadkami schorzeń. Z całą pewnością może zainteresować również wszystkich tych, którym bliskie są wszelkiego rodzaju zagadnienia medyczne, a także oczywiście samych pacjentów, których fizyczne dolegliwości aż nazbyt często interpretowane są jako „umysłowe” czy też „psychiczne”, bez jakiegokolwiek rozpoznania przez lekarza ich prawdziwych przyczyn biochemicznych.

Choroby cywilizacyjne z perspektywy biologii ewolucyjnej

Współczesny, tak gwałtowny wzrost liczby pacjentów, którzy cierpią z powodu chorób cywilizacyjnych, nie jest spowodowany wyłącznie naszym obecnym stylem życia. Inną możliwą przyczyną tego zjawiska wydają się zaburzenia funkcjonowania mitochondriów oraz dysfunkcje gruczołu tarczowego, które stanowią między innymi rezultat wydłużającej się nieustannie oczekiwanej długości życia – zauważa Svensson i dodaje:

Słabnąca sprawność tarczycy i mitochondriów stanowi źródło rozwoju większości schorzeń, z którymi zmagają się ludzie w średnim wieku, w szczególności zaś osoby starsze. Z punktu widzenia biologii ewolucyjnej oraz samej ewolucji, procesy te są jak najbardziej zrozumiałe.

Rewolucja klasycznych metod leczenia

Zawarte w tej książce postulaty rewolucjonizują klasyczne metody leczenia i stwarzają przesłanki do dalszych badań naukowych w tym zakresie, lecz przede wszystkim niosą ze sobą nadzieję na faktyczną poprawę stanu zdrowia tych osób, które zmagają się z zaburzeniami funkcjonowania gruczołu tarczowego.

Oprócz treści dotyczących medycyny ogólnej, autorka postawiła sobie za zadanie przybliżenie możliwie jak najszerszej grupie ludzi wielu istotnych mechanizmów biochemicznych. Najważniejszym przedstawionym postulatem jest konieczność jednoczesnego badania poziomu TSH, T4, T3 oraz odwrotnego T3, gdyż tylko tego rodzaju diagnostyka umożliwia prawidłowe rozpoznanie przyczyn dolegliwości pacjenta.

Fakt, że Autorka opisuje niejednokrotnie bardzo szczegółowe mechanizmy biologiczne oraz biochemiczne z punktu widzenia pacjenta, sprawia, iż lektura tej książki jest szczególnie przyjemna – podkreśla autor przedmowy, Dr Franz H. Enzmann.

 

„TARCZYCA I MITOCHONDRIA. Wzajemne oddziaływanie oraz znaczenie dla zdrowia każdego człowieka”, fragment przedmowy do wydania niemieckiego.
TARCZYCA I MITOCHONDRIA.
Wzajemne oddziaływanie oraz znaczenie dla zdrowia każdego człowieka
Helena Rooth Svensson

Czy można cieszyć się życiem i czuć się stosunkowo dobrze, mimo bycia osobą przewlekle chorą? Jak odzyskać utraconą jakość życia, której przed chorobą nie ceniliśmy w dostateczny sposób? Z całą pewnością nie dokonamy tego poprzez próbę uporania się jedynie z powierzchownymi objawami zaburzeń metabolicznych. Wyniki badań naukowych, które prezentuje w swojej książce szwedzka lekarka Helena Rooth Svensson, ukazują różne możliwości, jakie otwierają się przed nami, jeżeli tylko spojrzymy na całą tematykę z perspektywy szerszej niż medycyna klasyczna.

 

Udostępnij tę treść