Współpracując z grawitacją wg wskazówek Mary Bond

pozycja dziecka jogaJeśli czytasz ten tekst, to najprawdopodobniej siedzisz właśnie przed komputerem lub z telefonem w ręce. Najprawdopodobniej też odczuwasz właśnie napięcie w przynajmniej jednym rejonie swojego ciała. Może czujesz ból w dole pleców? Albo lekki ucisk w szyi, który sprawia, że masz nieco spłycony oddech?  

Na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak stawiamy stopy, ustawiamy miednicę, korzystamy ze zmysłów. A okazuje się, że wprowadzenie drobnej korekty w codziennych nawykach może znacząco wpłynąć na nasze samopoczucie, zdrowie, a nawet jakość kontaktu ze sobą i światem!

Między ziemią a niebem

Od dzieciństwa dążymy do przyjęcia pozycji pionowej. Musimy „pokonać” siłę przyciągania, odepchnąć się od ziemi i stanąć na własnych nogach.

Nasza postawa  kształtuje się przez całe życie – poprzez doświadczenia osobiste, środowisko, wzory kulturowe, geny, przebyte kontuzje. Życie pozostawia ślady w naszym ciele w postaci napięć  gromadzących się w mięśniach głębokich. Jeśli nie zostaną uwolnione, powodują pogarszanie się samopoczucia, zamykanie w sobie, wycofanie z relacji. Siła grawitacji utrwala te nieprawidłowości i pogłębia  urazy, przyspieszając starzenie się ciała.

 

Ruch jest stanem naturalnym!

Natura dopracowała ludzkie ciało w każdym detalu. Problem polega na tym, że nasza codzienność niewiele ma wspólnego z pierwotnymi potrzebami człowieka.

Nasi praprzodkowie byli aktywni przez cały czas. Ich życie zależało od sprawności fizycznej – zdobywania pożywienia, przemieszczania się, budowania schronienia. W obecnych czasach jesteśmy przykuci do krzeseł, szkolnych ławek i foteli samochodowych. Ruch kojarzony jest z wysiłkiem, a nie stanem naturalnym!

 

Rolfing

Integracja Strukturalna, potocznie nazwana rolfingiem (od imienia jego twórczyni - Idy Rolf) to metoda pracy z ciałem. Terapia może odbywać się manualnie lub za pomocą korekty postawy. Opiera się na uwolnieniu powstałych napięć i przywróceniu naturalnego ruchu.

Jest to podejście holistyczne – traktuje człowieka jako sieć powiązanych ze sobą systemów. Układ  kostny, mięśnie, system powięzi i narządy wewnętrzne powinny ze sobą współpracować.

Efektem terapii jest pełna ekspresja ruchu, co wpływa korzystnie nie tylko na postawę, ale też na stan emocjonalny, psychikę, a nawet układ trawienny! 

Mary Bond w książce „Jak prawidłowo chodzić, stać, siedzieć” proponuje gamę ćwiczeń, dzięki którym możemy  zweryfikować, jaka jest nasza świadomość ciała, gdzie znajdują się napięcia i jak możemy je uwolnić.

Wdrożenie nowych nawyków wymaga czasu. Jednak warto podjąć ten wysiłek, ponieważ praca z własnym ciałem to nie tylko przywrócenie sprawności i bezwysiłkowego ruchu. To również poczucie oparcia w sobie, otwartość na relacje i swoboda w wyrażaniu emocji.


Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutka
okladka jak prawidlowo chodzic

JAK PRAWIDŁOWO CHODZIĆ, STAĆ, SIEDZIEĆ
Nowe zasady
Mary Bond

Często wiemy, że źródłem bólu pleców jest nieprawidłowa
postawa, ale nie wiemy jak zmienić swoje długotrwałe nawyki.
W książce znajdziesz wiele informacji na ten temat,
oraz praktyczne ćwiczenia, przez które Autorka
przeprowadzi Cię krok po kroku. 

baner

.

.

.

Udostępnij tę treść