Zasmakuj w ajurwedzie - dwa świąteczne przepisy dla zdrowia

żółty napój kurkuma ajurweda
Święta coraz bliżej i na pewno przygotowując się do nich myślicie też o świątecznych pysznościach. Ajurweda podaje, że odpowiednio przygotowane słodkości mogą mieć działanie odmładzające i lecznicze, wówczas nazywają się rasajanami. Wg ajurwedy rasajaną może być każde zioło, jedzenie, dieta lub działanie, które dodaje energii życiowej, przywraca młodość i uzdrawia. Stosowane właściwie rasajany zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się, pozwalają zachować młodość i aktywność fizyczną oraz umysłową.

Aby zachęcić do zdrowych słodkości, wybraliśmy dwa smakowite przepisy według ajurwedyjskiej receptury – na aromatyczny Khir z ryżu, który z powodzeniem może zagościć na świątecznym stole oraz Lecznicze ajurwedyjskie mleko z miodem i migdałami, idealne na czas „depresji” jesienno-zimowej.

Indyjskie pudingi, czyli khir, zazwyczaj mają dość płynną konsystencję. Często przyprawia się je szafranem i kardamonem, ponieważ dzięki temu mleko traci swoje właściwości śluzotwórcze, a ponadto nadają pudingowi wyborny smak. Niekiedy do khiru dodaje się orzechy charole – niewielkie, smaczne orzechy spotykane w Indiach. Jeśli nie masz możliwości ich zakupienia, można je zastąpić pistacjami lub migdałami.

Khir z ryżu

Przepis dla 4 osób:
1 szczypta szafranu
1 łyżka mleka
1/2 filiżanki ghee (klarowanego masła)
1/2 szklanki kaszki ryżowej
8 filiżanek mleka
3 łyżki płatków migdałowych
3 łyżki orzechów (charole, pistacji lub migdałów)
1/2 łyżeczki kardamonu
1 filiżanka (albo inna ilość do smaku) cukru


Namocz szafran w łyżce mleka na 10 min. Rozgrzej średniej wielkości garnek i dodaj masło klarowane. Nieustannie mieszając, wsyp kaszkę ryżową i podsmażaj ją do chwili, gdy będzie zarumieniona i aromatyczna. Wlej mleko i namoczony szafran, a następnie dodaj migdały, orzechy, kardamon i cukier. Doprowadź do wrzenia. Gotuj przez 2-3 minuty i mieszaj, aby nie powstały grudki, w miarę jak danie gęstnieje. Wyłącz palnik i trzymaj garnek pod przykryciem, zanim podasz potrawę.

Więcej przepisów na khir i inne ajurwedyjskie potrawy znaleźć można w książce dr. Vasanta Lada i Ushy Lad "Gotuj z ajurwedą". To książka kucharska wprowadzająca w tajniki ajurwedy i uczącą nowego spojrzenia na żywienie. Omawia wpływ danego pokarmu na poszczególne dosze, a w wielu przypadkach także jego lecznicze właściwości.

Lecznicze ajurwedyjskie mleko z miodem i migdałami

Składniki:
7 migdałów
4 ziarna pieprzu
1 łyżka płatków róży / łyżka konfitury z płatków róży
kilka ziaren anyżu
1 szklanka mleka
miód do smaku


Namoczyć na noc w wodzie 7 migdałów, rano zdjąć z nich skórkę i zmielić migdały z 4 ziarnami pieprzu, 1 łyżką płatków róży (lub konfitury z płatków róży) i kilkoma ziarnami anyżu, zalać 1 szklanką mleka i podgrzewać przez 5 minut na małym ogniu, można osłodzić miodem.








Przepisy według receptury dr. Partapa Chauhana. Więcej znaleźć można w jego książce:


AJURWEDA

Jak dbać o siebie i być zdrowym
Ajurweda to najstarszy holistyczny system medyczny. Jest kompleksowym i bogatym źródłem mądrości aktualnym do dziś. Książka dr. Partapa Chauhana to cenny podręcznik dla lekarzy, terapeutów i osób ćwiczących jogę a także kopalnia wiedzy dla wszystkich poszukujących naturalnych sposobów dbania o zdrowie.
    
baner





Udostępnij tę treść