ZDROWIE 1: Ajurweda - matka medycyny

- Kategorie: Artykuły


Coraz częściej pacjenci szukający pomocy nie mają żadnych fizycznych objawów choroby, ale czują się nieszczęśliwi albo wewnętrznie rozedrgani. Według Ajurwedy takie osoby nie są zdrowe. Tysiące ludzi jest w takim stanie! Przygnębieni, nerwowi, niespokojni…

Cierpisz na bezsenność? Czujesz się niespełniony i nie masz celu w życiu? Praktyk Ajurwedy powiedziałby, że dzieje się tak, ponieważ Twój umysł jest w nierównowadze…MATKA MEDYCYNY

Czy wiesz, że Ajurwedę uważa się za matkę medycyny, a jej koncepcje stanowią podstawę medycyny chińskiej, arabskiej, greckiej? Wiele ajurwedyjskich sposobów leczenia zaadoptowała zarówno współczesna medycyna zachodnia, jak i medycyny alternatywne – homeopatia, naturopatia czy aromaterapia.

Terapie oczyszczające ciało z toksyn, takie jak: masaże, sauna, głodówki czy lewatywy, pochodzą również z Ajurwedy. Należy przy tym pamiętać, że Ajurweda to znacznie więcej niż… spa!

KLUCZ DO SZCZĘŚCIA

Większość poczynań mających zapewnić szczęście dotyczy tylko ciała fizycznego i powodzenia na poziomie materialnym. Zabiegamy o idealne ciała i świetną sprawność fizyczną, o dobra materialne — wysokie zarobki, karierę, samochód, dom, modne ubrania czy biżuterię  — które mają nam dać poczucie bezpieczeństwa i przyjemność.  Rzadko zwracamy uwagę na umysł i duszę, chociaż to one znacząco wpływają na nasze zdrowie.

Styl życia i dieta, w których szukamy zdrowia i szczęścia, mogą tak naprawdę nie być zdrowe dla naszego umysłu ani dobre dla spokoju duszy. Bardzo często, kiedy już osiągniemy materialny komfort, nadal jesteśmy nieszczęśliwi… 

Pełne zdrowie i prawdziwe zadowolenie jest możliwe do osiągnięcia, gdy kierujemy się ajurwedyjskimi zasadami, ponieważ Ajurweda rozpatruje człowieka jako duszę zintegrowaną z umysłem i  ciałem – udziela wskazówek dotyczących wszystkich aspektów istnienia.

WIEDZA O ŻYCIU

Legenda mówi, że kiedy ludzie zaczęli cierpieć na rozmaite choroby, zaniepokoiło to grupę mędrców – riszich, którzy zebrali się u podnóża Himalajów. Po długiej naradzie postanowili wysłać oświeconego mędrca o imieniu Bhārdwāja, który dzięki boskiemu błogosławieństwu posiadł mądrość ajurwedy – by wyleczył choroby i nauczył ludzi jak chronić zdrowie, stosując „wiedzę o życiu”.

Dieta, zioła, ćwiczenia, terapie i styl życia opisane w ajurwedyjskich tekstach mają prowadzić do poprawy zdrowia psychicznego, fizycznego i duchowego. Zastosowanie tych koncepcji w praktyce przynosi korzyść zarówno jednemu człowiekowi jak i całemu społeczeństwu.

WYLECZYĆ CHOROBY

Ajurweda zawiera osiem działów:

  • choroby wewnętrzne (Kāyacikitsā),
  • laryngologia (Śālākya– tantra),
  • chirurgia ogólna (Śalya–tantra),
  • toksykologia (Agada tantra),
  • psychiatria (Bhūtavidyā),
  • pediatria (Kaumārabhṛtya),
  • geriatria i długowieczność (Rasāyana),
  • prokreacja (Vājīkaraṇa).

Za najważniejsze ze źródeł o leczeniu w tym systemie uznaje się Caraka Saṁhitā – tekst oparty na pracach wielu autorów i skomentowany przez Carakę między 1000 a 500 rokiem p.n.e. Do dzisiaj korzystają z niego studenci i praktykujący lekarze ajurwedyjscy.

AJURWEDA DZIŚ

Jeśli szukasz wspólczesnych wskazówek, jak zadbać o oczyszczenie ciała, wyciszyć umysł i dotrzeć do własnej duszy, znajdziesz je w wydanej przez Virgo książce: "Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym". Dr Partap Chauhan omawia w niej podstawowe koncepcje i terminy Ajurwedy, tworząc podstawy do dalszego studiowania.

Książka ta to cenny podręcznik dla lekarzy, terapeutów i osób ćwiczących jogę, a także kopalnia wiedzy dla wszystkich poszukujących naturalnych sposobów dbania o zdrowie. Na naszej stronie możesz zajrzeć do jej wnętrza- kliknij na okładkę.

Dr Partap Chauhan przyjeżdza do Polski regularnie od 15 lat. Wykłada, prowadzi kursy, udziela konsultacji. Wykształcił juz ponad 100 polskich konsultantów ajurwedy!

Zastosowanie  koncepcji Ajurwedy przynosi korzyść zarówno człowiekowi, jak i jego otoczeniu. Kiedy ludzie są zdrowi i szczęśliwi, społeczeństwo jest zdrowe i szczęśliwe – działa skuteczniej, efektywniej i bardziej pokojowo.

Zachęcamy do poznania i praktykowania tej fascynującej dziedziny

Zespół Wydawnictwa VirgoŹródło:
1) dr Partap Chauhan, Ajurweda. Jak dbać o siebie i być zdrowym, Wydawnictwo Virgo, 2014

 

 


Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.


 

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności