ZDROWIE 12: Autodestrukcja krok po kroku

- Kategorie: Artykuły

 

W terapii prowokatywnej terapeuta używa drwiny, ironii i humoru. Przerysowuje najgorsze myśli i obawy klienta, ukazuje jego przyszłość w najczarniejszych barwach, zachęca do wytrwania w patologicznych wzorcach zachowań, co przeważnie owocuje buntem i... zmianą!

 

Wywołanie sprzeciwu, dotknięcie granic absurdu pozwala na zwrot w stronę bardziej konstruktywnych zachowań.

 

DZIESIĘĆ PRZYKAZAŃ PROWOKATORA

1. Wyzwania sprawiają, że ludzie zmieniają się i rozwijają, więc terapeuta powinien stawiać klientowi wyzwania. Mają one być wystarczające do tego, aby nastąpiły pożądane zmiany a jednocześnie, nie mogą być przytłaczające, by dana osoba była w stanie sobie z nimi poradzić.

2. Klient zmieni się, jeżeli sam dokona takiego wyboru. To klient ponosi odpowiedzialność za swoje zachowanie i jeśli tylko zechce – może je zmienić.

3. Klienci mają o wiele większy potencjał osiągania swoich celów, niż zakładają to oni sami i większość psychoterapeutów.

4. Psychologiczna kruchość pacjentów jest wielką przesadą.

5. Dysfunkcjonalne, nieproduktywne, antyspołeczne postawy i zachowania klienta można radykalnie zmienić, niezależnie od poziomu ich natężenia i przewlekłości.

6. Każde doświadczenie klienta jest ważne, nie tylko to z dzieciństwa. Człowiek uczy się całe życie, wciąż doświadcza nowych sytuacji, dzięki którym może wzbogacać lub zmieniać dotychczasowy repertuar zachowań.

7. Zachowanie klienta w stosunku do terapeuty jest względnie dokładnym odbiciem zwyczajowych wzorców relacji społecznych i interpersonalnych. Założenie to jest ważne zwłaszcza w terapiach grupowych. Zatem pacjent podczas sesji będzie reagował podobnie jak w życiu codziennym, ukazując przy tym swoje dysfunkcjonalne zachowania, co może pomóc

terapeucie w prowadzeniu leczenia, a także w wyborze tych autodestrukcyjnych

strategii prezentowanych przez klienta, na których należy się

przede wszystkim skupić.

8. Ludzie kierują się logiką. Człowieka da się zrozumieć. Odnosi się to do wszystkich ludzi bez wyjątku.

9. Szczera dezaprobata wyrażona przez terapeutę da lepsze rezultaty, niż sztuczna, wymuszona akceptacja.

10. Komunikaty są przekazywane między ludźmi niewerbalnie; oceniając rozmówcę i jego wypowiedź w większym stopniu polegamy na komunikatach niewerbalnych, niż na wypowiedziach słownych. Terapia prowokatywna bezkompromisowo demaskuje różne neurotyczne zachowania i niezdrowe relacje, pokazując w jaki sposób samodzielnie „produkujemy” swoje uzależnienia, niepowodzenia i fobie.

 

TRWAŁA ZMIANA DLA WYJĄTKOWO OPORNYCH

Twórcą terapii prowokatywnej był Frank Farrelly (1931–2013), profesor w klinice psychiatrycznej i docent na Wydziale Psychiatrii szkoły medycznej Uniwersytetu Wisconsin. Jego metoda powstała na klinicznym oddziale zamkniętym, gdzie Farrelly, niezadowolony ze swojej skuteczności jako terapeuty, zaczął badać nowe sposoby wywoływania istotnej, trwałej zmiany u wyjątkowo opornych, długoletnich pacjentów.

 

Siedemnaście lat rozwijał i udoskonalał swoje techniki. Zyskał światową sławę jako psychoterapeuta oraz autor kilku publikacji, w tym najważniejszej wraz z Jeffem Brandsma – podręcznika terapii prowokatywnej.

 

AUTODESTRUKCJA KROK PO KROKU

Szukasz inspiracji i nie boisz się prowokacji? Zachęcamy do konstruktywnej lektury Autodestrukcja krok po kroku – przewodnika sarkastycznego. Kto się nie boi, niech zajrzy do środka…

 

Autorem książki jest Bill L. Little – terapeuta, który przez ponad 40 lat był pastorem baptystów w Stanach Zjednoczonych. Od 1977 szeroko znany ze swoich audycji radiowych. Przemawiał na wielu konferencjach na temat terapii rodzinnej, zarządzania i motywacji. Wykładał na Uniwersytecie Waszyngtońskim, Uniwersytecie Missouri w St. Louis oraz Kolegium Baptystów w Missouri.

Czy warto mu ufać? Czy to coś da? Sprawdź! Tonący brzytwy się chwyta...

 

Szerokich wód i... do usłyszenia!

Zespół Virgo

 

 

Źródło:

1) Bill L. Little,  AUTODESTRUKCJA KROK PO KROKU. Przewodnika sarkastyczny, Wydawnictwo Virgo, 2014.

 

 

Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – 
polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

 

PS: I to już koniec? Nie – to dopiero początek. Teraz zapraszamy Was do korzystania z regularnych, mailowych inspiracji Virgo, które będziemy Ci wysyłać raz w tygodniu.


Co tydzień piszemy o książkach, wydarzeniach i tym, co dzieje się w Wydawnictwie. Wieści z Virgo rozchodzą się szybko – to dobrze! Bardzo się cieszymy, że dołączyłeś do naszych odbiorców i Czytelników. Mamy nadzieję, że wspólna droga zbliżyła Cię do tematów, które są dla nas ważne. Gotowi do dalszej drogi? Do zobaczenia wkrótce!

 

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności