ZDROWIE 4: Ciało jako całość – taśmy anatomiczne i punkty spustowe

- Kategorie: Artykuły


Człowiek w swojej budowie jest trochę podobny do grejpfruta. Skórka owocu jest w znacznym stopniu zbliżona do naszej własnej skóry – skonstruowana tak, żeby radzić sobie ze światem zewnętrznym. Łupina jest podobna do „ubrania tłuszczowego”, które wszyscy nosimy. Każdy segment jest oddzielony od następnego przez ścianę, którą możemy zobaczyć, gdy w czasie śniadania przecinamy grejpfruta na połowę. Jednak kiedy go obieramy i oddzielamy od siebie poszczególne części, możemy zdać sobie sprawę, że to co się nam wydaje jedną ścianą, to tak naprawdę podwójne ściany – jedna połowa podąża za każdą częścią. Przegrody międzymięśniowe człowieka zbudowane są tak samo!

Znakomicie wyjaśnia i pokazuje to film:
https://www.youtube.com/watch?v=RQ6zaTg6bk0

CIAŁO JAKO CAŁOŚĆ

Niezależnie od tego, co mięśnie mogą robić pojedynczo, wpływają one również funkcjonalnie na zintegrowaną ciągłość naszego ciała. Standardowa analiza zajmuje się „teorią jednego mięśnia”. Pogrupowanie mięśni i obserwacja zależności między nimi dostarcza wielu ciekawych odkryć – między innymi tego, że tak naprawdę składamy się z... taśm!

Tkanka łączna ma powiązaną i nierozerwalną naturę. Podejście oparte o Taśmy Anatomiczne to rewolucja w jej terapii! Jest to spojrzenie na anatomię człowieka, które pomaga w rozwiązywaniu wielu skomplikowanych problemów związanych z narządem ruchu.

TAŚMY ANATOMICZNE

Zrozumienie powierzchownej taśmy tylnej jako całości daje możliwości rozwiązywania problemów mięśni np. kulszowo – goleniowych, których nie dałoby się rozwiązać widząc te mięśnie jako pojedynczą jednostkę. Taśma Spiralna uczy nas jak rozwiązać komponenty rotacyjne, które nie mogą również być rozwiązane przez analizę poszczególnych mięśni.

Szukasz przykładów? Bogato ilustrowany atlas T. Myersa Taśmy Anatomiczne przedstawia kompleksowe sposoby spojrzenia na anatomię systemu mięśniowo-powięziowego i narządu ruchu. W szczególności na połączenia pomiędzy mięśniami w obrębie sieci powięziowej, występujące w obrębie całego ciała. 

POWIĘŹ CZYLI SIEĆ

W książce Myersa przedstawiono szczegółowo, w jaki sposób wzorce naprężeń łączą się ze sobą w obrębie „sieci” mięśniowo-powięziowej i wpływają zarówno na stabilność ruchu, jak i na kompensację posturalną.

Zrozumienie roli powięzi w wykonywaniu prawidłowych czynności ruchowych i ich funkcji w tworzeniu zaburzeń posturalnych, ma podstawowe znaczenie dla wszystkich praktyków zajmujących się dysfunkcjami somatycznymi – tematem tym zajmiemy się szczegółowo w następnym odcinku ścieżki ZDROWIE.

Dziś interesują nas połączenia pomiędzy mięśniami w obrębie sieci powięziowej oraz ich powiązanie z punktami spustowymi.

TAM, GDZIE BOLI

Punkt spustowy to silnie podrażniona okolica w obrębie pasma mięśnia szkieletowego lub powięzi mięśniowej. Bolesny podczas nacisku, może prowadzić do specyficznych promieniujących bólów oraz napięć mięśniowych. W rejonie mięśniowo-powięziowego punktu spustowego może występować celulit.

Ból z promieniowaniem z danych punktów spustowych często przypomina topografię bólu rwy kulszowej lub dyskopatii. Wyróżnić można:  aktywne, utajone, satelitarne, centralne oraz obwodowe punkty punkty spustowe. Trudno ich nie zauważyć, bo to tam, gdzie przy ucisku lub nakłuciu boli najbardziej.

TERAPIA PUNKTÓW SPUSTOWYCH

W terapii punktów spustowych wykorzystuje się różne formy ucisku i ruchów we wrażliwych miejscach w tkance mięśniowej. Celem terapii jest uwolnienie się od bólu i poprawa zaburzonych wzorców ruchowych. Jej koncepcję opracowała dr Janet Travell (pochodząca ze Stanów Zjednoczonych) w latach 40 XX stulecia. Terapia punktów spustowych czasem jest też nazywana terapią mięśniowo- powięziową.

Zainteresowanych odsyłamy do książki PUNKTY SPUSTOWE i TERAPIA Mięśniowo-Powięziowa. Zajrzyj do środka

Ten napisany w czytelny sposób podręcznik może służyć jako szybka pomoc dotycząca zagadnień związanych z wykrywaniem i postępowaniem terapeutycznym w przypadku obecności punktów spustowych i/lub jako inspiracja do terapii i autoterapii.

Dobrego kontaktu z teorią i inspirujących doświadczeń,

Zespół Virgo


Źródła:

  1. Thomas W. Myers, TAŚMY ANATOMICZNE: Meridiany mięśniowo-powięziowe dla terapeutów manualnych i specjalistów leczenia ruchem, DB Publishing 2014.
  2. Dimitrios Kostopoulus Konstantine Rozopoulus, PUNKTY SPUSTOWE i TERAPIA Mięśniowo-Powięziowa, DB Publishing 2010.

 Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności