ZDROWIE 5: Nieskończona sieć w naszym ciele

- Kategorie: Artykuły

System powięziowy to największa sieć nieprzerwanie oplatająca, dzieląca i dająca zrąb naszemu ciału oraz... fascynująca zagadka naukowa! Dlaczego ta najpowszechniej występująca tkanka, jest tak mało poznana?

Prawdopodobnie wiąże się to z wieloletnim brakiem obiektywnych możliwości pomiaru funkcji, wielkości, jak również z dotychczasowego braku zrozumienia roli, jaką tkanka powięziowa odgrywa w etiologii wielu schorzeń.


ROLA TKANKI ŁĄCZNEJ

Tkankę łączną znajdziemy w najdrobniejszych zakamarkach naszego organizmu, od powięzi otaczających mięśnie, poprzez tkankę nerwową, narządy wewnętrzne aż po szkielet komórkowy.

Układ mięśniowo-powięziowy kształtuje kontury i utrzymuje strukturę ciała. Daje wsparcie dla narządów, nerwów i układu naczyniowego. Stanowi duży procent masy ciała, przechodząc przez wszystkie jego segmenty jak wzmacniająca siatka lub pajęczyna.

Nasze ciało ma skłonność do zapisywania reakcji na wydarzenia zaistniałe w życiu. Ten zapis zostaje utrwalony na poziomie tkankowym i jest stale odtwarzany...

ANATOMIA POWIĘZI W DZIAŁANIU

Gdy  porusza się jedna część ciała, to reaguje ono jako całość. Z funkcjonalnego punktu widzenia jedyną tkanką, umożliwiającą takie zachowanie, jest powięź. Czym jest? Jak działa? Jak z nią pracować?

Nieocenioną pomocą dla fizjoterapeutów i lekarzy, może okazać się książka „Nieskończona sieć. Anatomia powięzi w działaniu”. Zobacz na naszej stronie

Książka omawia nie tylko znaczenie powięzi pod kątem chorób narządu ruchu; pokazuje również, że tkanka łączna – oplatająca nasze ciało jak pajęczyna i zmieniająca swoją strukturę i funkcję w zależności od miejsca, w którym się znajduje – jest magazynem i nośnikiem emocji, że jest ściśle związana z wizerunkiem osoby oraz jej świadomością. 

ROLFING

Rolfing jest naukowo udokumentowaną metodą pracy z ciałem, stworzoną przez dr Idę Rolf. Początki tej pracy przypadają na koniec lat 30. XX wieku.

Ida Rolf była jedną z pierwszych osób, które zwróciły uwagę na olbrzymi potencjał terapeutyczny, jaki drzemie w układzie powięzi i przez całe swoje życie terapeutyczne leczyła i wykształciła w USA rzesze terapeutów, którzy na dobre zmienili spojrzenie na rolę i funkcje tego systemu w naszym ciele.

Rolfing oddziałuje na ciało i umysł. Poprawia sylwetkę i ogólny stan zdrowia. Przeznaczony jest dla osób w każdym wieku. Zarówno dla skarżących się na różnego rodzaju bóle i dolegliwości, jak i dla chcących doskonalić siebie i swoje ciało.

Metoda tradycyjnie składa się z dziesięciu sesji łączących techniki manualne z reedukacją ruchową. Połączenie to pozwala usunąć nagromadzone w ciele napięcia i zmienić nieprawidłowe nawyki ruchowe. Główne strategie to trakcja, rozciąganie tkanki i ruch klienta.

REEDUKACJA RUCHOWA

Rolfing to nie tylko terapia schorzeń narządu ruchu. W świetle odniesień do sfery emocjonalnej, jakie zawiera koncepcja dr Idy Rolf, wynika, że tkanka łączna ma również swoją rolę w odczuwaniu ciała, kształtowaniu własnego wizerunku i świadomości.

Edukacja klienta jest niezbędną częścią pracy z ciałem. Głównym jej celem jest doskonalenie zdolności odczuwania zmian na poziomie fizycznym. Kiedy pojawia się zmiana w sposobie stania, położenia barków, pozycji rąk – jest to najlepszy moment na zauważenie zmiany w ciele. Mózg najlepiej uczy się przez porównywanie doznań; kiedy zmiana jest świeża, porównanie jest najwyraźniejsze.

MOC POWTÓRZEŃ – CIOS W... STRES

Jak zauważa fizjoterapeuta i dyplomowany rolfer i terapeuta Rolf Movement – Adam Polański, w przypadku znacznych deficytów fizycznych, takich jak skolioza czy brakująca część kręgu, może pojawić się konieczność ciągłej pracy z ciałem. Za czynnik wpływający na powrót starego wzorca podaje również...stres.

Powrót starych wzorców nie oznacza, że poprzednie zabiegi były nieefektywne. Sugeruje kontynuację ćwiczeń i obiecuje, że ponowna praca będzie łatwiejsza, z mniejszym dyskomfortem, a postęp szybszy.


Życzymy wytrwałości i świadomości, która rozszerza się wraz z granicami ciała,

Zespół Wydawnictwa Virgo

 

Źródło:

1) R. Louis Schultz, Rosemary Feitis, „Nieskończona sieć. Anatomia powięzi w działaniu”, Wydawnictwo Virgo, 2009.

 


Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności