ZDROWIE 7: Mądrość ciała – wrodzone poczucie całości

- Kategorie: Artykuły

 

Opierając się na delikatnym dotyku dłoni terapeuty, terapia czaszkowo-krzyżowa (TCK) zdaje się wyłącznie na życiowe siły ciała i jego wrodzone poczucie całości. Jej biodynamiczny charakter cechuje skupienie na badaniu rytmicznych pływów, jakimi pulsuje ludzkie ciało.


Nigdy nie doświadczyłem tak delikatnego, lecz przenikającego dotyku, ani też nie byłem w tak bliskim, a jednocześnie przestronnym kontakcie z drugą osobą. Ten kontakt obejmował mnie całego – mój umysł, ciało i serce
 – wyznaje Michael Kern – pacjent i terapeuta tej metody.

 

Zadaniem i ambicją TKC jest „poszukiwanie pierwszej kostki domina”, która uruchomiła lawinę niekorzystnych zmian i przywrócenie równowagi w ciele.

 

TERAPIA CZASZKOWO-KRZYŻOWA

Twórcą terapii czaszkowo-krzyżowej (w Polsce uznanej i refundowanej przez NFZ pod nazwą terapia kraniosakralna) jest doktor osteopatii William Garner Sutherland (1872–1954), który opisał i nazwał „mechanizmem pierwotnego oddychania” pięć związanych z układem czaszkowo-krzyżowym kluczowych, pływowych ruchów w cieleSą to:

• spontaniczny (wrodzony) przepływ płynu mózgowo-rdzeniowego wzdłuż głównej osi ciała;

• spontaniczna (wrodzona) ruchliwość centralnego układu nerwowego;

• wzajemne, zrównoważone napięcie membran mózgu i rdzenia kręgowego (pomiędzy czaszką i kością krzyżową);

• ruchomość kości czaszki;

• mimowolny ruch kości krzyżowej pomiędzy kośćmi biodrowymi.

 

TO NIE MAGIA!

TCK nie jest terapią magiczną. Praktykujący TCK nie posiada żadnych tajemniczych mocy ani stopni wtajemniczenia. Terapeuta posługujący się TCK ma świadomość i postawę aktywnego świadka procesu, jednak w żadnym wypadku nie jest jego przyczyną.

 

Kiedy w fazie nasłuchu terapeuta spędza długie minuty pozornie nie robiąc nic, trzeba pamiętać, że jego wysiłek wkładany jest w znacznie potężniejszy proces, który zachodzi w ciele pacjenta! W proces autoregulacji, który ujawnia się w ciele jako Oddech Życia – „te siły w ciele pacjenta, które są większe niż jakakolwiek ślepa siła wprowadzona tam z zewnątrz”.

 

TO NIE JEST BIOENERGOTERAPIA!

TCK nie jest bioenergoterapią, nie zachodzi w niej żadna wymiana energii pomiędzy terapeutą i pacjentem. Owszem, mimo nadzwyczajnej delikatności i zaledwie kilku technikom manualnym, zastosowanym w czasie jednej sesji, zachodzą czasem procesy niezwykle burzliwe, przypominające emisję czy raczej rozpraszanie energii, ale ich pochodzenie tłumaczy się głęboką relaksacją systemu powięziowego i układu nerwowego.

 

TO NIE JEST ALTERNATYWA MEDYCYNY!

TCK nie jest alternatywą dla medycyny konwencjonalnej, a już na pewno nie stoi w opozycji w stosunku do niej. Posługuje się nieco innym, bardziej holistycznym aparatem pojęciowym, który stanowi jednak odbicie patologii opisywanych w medycynie konwencjonalnej jako konkretna jednostka chorobowa.

 

W TCK wszystkie te procesy są formami zniekształcenia czy raczej stłumienia Oddechu Życia. Aktualna prezentacja problemu w ciele zgłaszającego się pacjenta może wynikać z zaburzeń, które powstały na zupełnie innym poziomie i – niekiedy – w bardzo odległym etapie życia.

 

DOTYK I RUCH

Stosując dotyk rezonujący z doświadczeniami pochodzącymi z różnych okresów rozwoju, terapeuta TCK może pracować na poziomie każdego z wyróżnionych wcześniej pływów, czyli pulsacji, które tworzą w ludzkim organizmie „wielo-rytmiczny” ruch.

 

Więcej dowiesz się z książki „Podstawy terapii czaszkowo-krzyżowejUjęcie biodynamiczne”. Tutaj możesz zajrzeć do jej środka

 

DLA KOGO?

Biodynamiczna terapia czaszkowo-krzyżowa stosowana może być zarówno u dzieci (noworodków w tym wcześniaków, niemowląt, dzieci w różnym wieku), jak i osób dorosłych.

 

Szczególnie ważna jest:

  • Dla dzieci po urazach okołoporodowych, dzieci z autyzmem, ADHD, z mózgowymporażeniem dziecięcym, zaburzeniami koncentracji i uczenia się, z zespołem Downa, z obniżoną odpornością, problemami logopedycznymi, dysleksją, okazującymi stany lękowe po przebytych traumach i urazach. Stosowana regularnie ułatwia tym dzieciom funkcjonowanie w rodzinie, w środowisku rówieśników i współdziała z innymi systemami rehabilitacji.
  • Dla kobiet cierpiących z powodu niektórych rodzajów bezpłodności, depresji poporodowej, urazów okołoporodowych, nietrzymania moczu, z powodu migrenowych bólów głowy.

 

Inne problemy, które można rozwiązać stosując terapię czaszkowo-krzyżową to: dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów obwodowych, stany pourazowe (po złamaniu, skręceniu, zwichnięciu), zaburzenia snu, nerwobóle, niestrawności różnego pochodzenia, bóle głowy, nerwice, zaburzenia nastroju, chroniczne przemęczenie.

 

Ciało wyposażone jest w systemy autoregulacji i przywracania zdrowia. Wspomniany już Michael Kern pisze o tym w swojej, książce „Mądrość ciała”. Na naszej stronie możesz zajrzeć do jej wnętrza

 

Zachęcamy do lektury oraz biodynamicznych doświadczeń,

Zespół Wydawnictwa Virgo

 

Źródła:

1)  Michael Kern, Mądrość ciałaCzaszkowo-krzyżowe podejście do istoty zdrowia, Wyd. Virgo 2010.

2)  Roger Gilchrist, Podstawy terapii czaszkowo-krzyżowejUjęcie biodynamiczne, Wyd. Virgo, 2013.

 

Jeśli zainteresowały Cię informacje z newslettera Virgo,
podziel się nimi z Twoimi przyjaciółmi – 
polub nas na facebooku 
i udostępniaj ważne dla Ciebie treści.

 

 

 

 

 

 

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności