Zrozum swoje choroby - recenzja

W 2018 roku, kiedy zaczęłam czytać pierwsze książki mojemu małemu synkowi, natrafiłam na ciekawy fragment. W jednej z nich wąż, przyjaciel kolorowego słonia w kratkę, powiedział: „Wiara w to, że jest się chorym, może wywołać chorobę”. Byłam zaskoczona, jak prawdziwe wydaje się to stwierdzenie, zwłaszcza że znalazło się w literaturze dziecięcej.

Dziś, sześć lat później, czytając książkę Patricka Obissiera Zrozum swoje choroby. Dekodowanie biologiczne, natknęłam się na podobną myśl: „Strach przed chorobą ściąga chorobę”.

Oba te cytaty pokazują, jak silny wpływ na nasze zdrowie może mieć sposób myślenia i emocje.

Strach, zdrowie i redefinicja choroby

Żyjemy w świecie skąpanym w strachu. To zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę intensywny rozwój w tak wielu dziedzinach życia, który dostarcza rozwiązań nawet na najtrudniejsze wyzwania. Badania profilaktyczne, diagnostyka obrazowa, nowoczesne terapie – mając tak wiele narzędzi, z naukowego punktu widzenia powinniśmy być zdrowi, szczęśliwi i bezpieczni.

A jednak wciąż jesteśmy karmieni potrzebą chronienia się przed patogenami, wirusami, bakteriami. Im więcej znamy sposobów na zachowanie zdrowia, tym bardziej obawiamy się, że je utracimy.

Może już na samym początku poszukiwań „świętego Graala” długowieczności popełniamy zasadniczy błąd w definiowaniu choroby?

Czym jest choroba? Czy to kara i nieszczęście? A może informacja i szansa? To odważna i zaskakująca teza, z pewnością przewracająca do góry nogami tradycyjne idee suplementacji i profilaktyki zdrowotnej. 

Nie oznacza to jednak negowania potrzeby dbania o zdrowie. Jestem świadoma, jak istotne są właściwe odżywianie, ruch, a także dostarczanie organizmowi niezbędnych składników mineralnych i witamin. Wiem jednak, że równie ważne jak troska o ciało jest dbanie o dobrostan emocjonalny i stan ducha.

Choroba jako klucz do wewnętrznego poznania

Patrick Obissier zwraca uwagę na fakt, że choroba nie jest wyłącznie wynikiem działania czynników zewnętrznych, takich jak bakterie czy wirusy, ale stanowi reakcję organizmu na silny, nierozwiązany stres lub konflikt emocjonalny – intensywne przeżycie emocjonalne, które organizm odbiera jako zagrożenie dla przetrwania. Może być wywołane sytuacją nagłą, nieoczekiwaną, traumatyczną lub taką, na którą osoba nie jest przygotowana.

Zaskakujące jest to, że „wydarzenie będące powodem konfliktu może nie być rzeczywiste. Możemy tworzyć konflikty z powodu wyobrażonych, teoretycznie możliwych dramatycznych wydarzeń lub reagując na symbole”.

Badania dowodzą, że aktywność kory mózgowej jest identyczna zarówno wtedy, gdy coś realnie przeżywamy, jak i wtedy, gdy jedynie to sobie wyobrażamy. Oznacza to, że jeśli mamy skłonności do tworzenia w głowie czarnych scenariuszy, nasz mózg reaguje na nie tak, jakby naprawdę miały miejsce.

Wracając do konfliktów biologicznych – jeśli pozostają one nierozwiązane, a zewnętrzne warunki nie pozwalają człowiekowi na ich przepracowanie, ciało przejmuje rolę wyzwoliciela. Organizm wchodzi w stan napięcia, co oddziałuje na układ nerwowy, hormonalny i immunologiczny. Choroba w tym kontekście jest reakcją adaptacyjną ciała, próbą radzenia sobie z trudną sytuacją. Stanowi także ważny sygnał, że organizm podjął próbę „zdrowienia” z konfliktu. Kluczem do powrotu do zdrowia jest zrozumienie przyczyny konfliktu oraz uświadomienie sobie jego źródła.

Choroba czy zdrowienie

W książce Zrozum swoje choroby Patrick Obissier porusza wiele zaskakujących i inspirujących tematów, które skłaniają do refleksji nad naszym zdrowiem i podejściem do chorób. Nie chciałabym odbierać czytelnikowi przyjemności samodzielnego odkrywania tych fascynujących zagadnień, dlatego skupię się na jednym wątku, który może zachęcić do lektury.

Wielu z nas zdarzyło się pomyśleć: „Zawsze kiedy wraca spokój, zaczynam chorować”. To pozornie paradoksalne zjawisko ma swoje wytłumaczenie w fazach aktywności konfliktu, które autor określa jako zimną i gorącą.

Faza zimna to etap wzmożonej aktywności układu współczulnego, która pojawia się, gdy organizm zmaga się z nierozwiązanym konfliktem. Może być subtelna i trudna do zauważenia, ponieważ często nie towarzyszą jej wyraźne objawy fizyczne. W tym czasie organizm mobilizuje swoje siły, aby radzić sobie z problemem.

Faza gorąca następuje, gdy konflikt zostanie rozwiązany. To moment, w którym ciało wchodzi w proces regeneracji, a układ przywspółczulny przejmuje kontrolę. Katar, kaszel, obrzęki, zmęczenie czy ból – objawy, które zwykle kojarzymy z chorobą – są w rzeczywistości sygnałami zdrowienia. Jak zauważa autor, trudno zaakceptować, że ten etap, w którym czujemy się chorzy, jest w istocie procesem naprawczym.

Jak cieszyć się zdrowiem?

Jak pisze Obissier: „Nie wystarczy prowadzić zdrowego trybu życia ani wieść uprzywilejowanego życia, by pozostać w zdrowiu. Nie ma schronienia przed własną wyobraźnią i wspomnieniami cierpień, które któregoś dnia mogą ponownie wypłynąć, stworzyć konflikt i spowodować chorobę”.

Choroba to coś więcej niż tylko dysfunkcja ciała. Autor określa ją jako spotkanie z czymś głęboko zakorzenionym w człowieku, czymś potężniejszym niż on sam. Dzięki chorobie możemy uświadomić sobie informacje zapisane w naszych genach – plany, zdolności adaptacyjne oraz doświadczenia emocjonalne naszych przodków. Choroba staje się więc nie tylko wyzwaniem, ale także szansą na głębsze poznanie siebie i swojej historii.

Zrozumienie naszych konfliktów biologicznych oraz świadoma praca nad ich rozwiązaniem to kluczowe elementy w utrzymaniu zdrowia. Nasze drzewo rodowe, wspomnienia przeszłych cierpień, a nawet wyobrażenia i obawy mogą wpływać na stan naszego ciała. Dlatego tak ważne jest, aby świadomie pracować nad emocjami, dbać o równowagę psychiczną i otwarcie konfrontować się z trudnościami.

Jak interpretować ból i chorobę? Jakie znaczenie ma nasze drzewo rodowe dla zdrowia? Jak rozwiązywać konflikty biologiczne, by zapobiegać chorobom? Ta lektura może stać się inspiracją do głębszego zrozumienia siebie i swojego organizmu, oferując nowe spojrzenie na zdrowie jako proces holistyczny.

Agata Czmielewska, autorka bloga www.wmojejszafie.pl


ZROZUM SWOJE CHOROBY
Dekodowanie biologiczne

Patrick Obissier

W latach 80. XX w., niemiecki lekarz dr R. G. Hamer sformułował rewolucyjną koncepcję zdrowia i choroby. Gdy on i jego żona zachorowali na raka po śmierci syna, stwierdził, że to może nie być przypadek. Zaczął analizować historie swoich pacjentów i zauważył wiele prawidłowości. Lata cierpliwych badań doprowadziły go do odkrycia, że to, co przywykliśmy nazywać chorobą, jest sensownym biologicznym programem Natury...









Powiązane posty

Udostępnij tę treść