O ISTOCIE SNÓW

Psychologiczna i duchowa interpretacja snów

Arnold Mindell
Dostępne
30,00 zł
Brutto

Książka skupia się na pracy ze świadomością, która pozwala badać tendencje oraz  odmienne stany świadomości będące podłożem nie tylko snów, ale całości doświadczeń ciała. Dostęp do tych odmiennych stanów świadomości Śnienia pozwoli ci zrozumieć twoje codzienne ja oraz twoje sny z całkowicie odmiennej perspektywy. Nie chodzi tu zatem o intelektualną wiedzę na temat snów, ale raczej o wyraźniejsze odczucie twojego związku z wiecznością. Znajdziesz tu zarówno teorię jak i ciekawe ćwiczenia do samodzielnej praktyki.

Przeczytaj fragment i spis treści klikając w "Zajrzyj do środka"

DOSTAWA: Paczkomat 15 zł. Kurier InPost: 16 zł. Kurier DPD 17 zł. Poczta Polska 20 zł. Za pobraniem kurier InPost 20 zł. Darmowa dostawa od 300 zł.

 

 "Od obrazów zawartych w snach zawsze bardziej interesowało mnie, w jaki sposób sny ujawniają się w różnych aspektach codziennej rzeczywistości. Obecnie jest dla mnie oczywiste, że sny są tylko jedną z manifestacji nieświadomości, którą będą tu nazywał 'Śnieniem'.  Bardzo lubię Jungowskie sformułowanie 'nieświadomość', jednak wyobrażam sobie, że obecnie jung wolałby słowo 'Śnienie' z uwagi na jego związek z australijskimi Aborygenami oraz z tradycjami, dla których ważna jest równoczesna świadomość śnienia i jawy.

Śnienie nie jest tylko czynnikiem duchowym czy mistycznym. Śnienie jest empiryczne, jest doświadczeniem, czymś co każdy odczuwa. Jeśli na przykład wyostrzysz swoją świadomość, to możesz odczuć, że nie tylko poruszasz się, ale że każdy z ruchów poprzedza 'tendencja' do ruchu w określonym kierunku. Śnienie jest tendencją do ruchu, myślenia. Jest tendencją wyczuwaną przed pojawieniem się pełni danego uczucia, obrazu, odgłosu.


Moja praca ze snami skupiała się głównie na związku snu z codziennym życiem. W tej książce skupimy się na rozumieniu snów poprzez dostrzeganie Śnienia oraz tendencji płynących z umysłu Twórcy Snów, który tworzy sny.


Większość terapeutów zajmujących się pracą ze snami uważa, że sny reprezentują wyparty materiał psychiczny albo przestawiają archetypowe wzorce lub zawierają jedno i drugie. Terapeuci pracujący ze snami wzmacniają treść snu poprzez skojarzenia – eksplorowanie archetypowych tematów i odgrywanie postaci ze snu. Taka praca prowadzi zazwyczaj do konkluzji mówiącej o tym, co śniąca osoba potrzebuje zmienić w swoich codziennym życiu.

W tej książce skupię się na pracy ze świadomością, która pozwala badać tendencje oraz  odmienne stany świadomości będące podłożem nie tylko snów, ale całości doświadczeń ciała. Dostęp do tych odmiennych stanów świadomości Śnienia pozwoli ci zrozumieć twoje codzienne ja oraz twoje sny z całkowicie odmiennej perspektywy Twórcy Snów. Nie chodzi tu zatem o intelektualną wiedzę na temat snów, ale raczej o wyraźniejsze odczucie twojego związku z wiecznością.

Z punktu widzenia Śnienia sny są obrazami nieustannych, twórczych doświadczeń, które zachodzą właśnie teraz, w każdej chwili, w twoim ciele, uczuciach i związkach.

W dawniejszych metodach pracy ze snami osoba śniącego stanowiła podstawę, oś snów. W nowym podejściu najistotniejsze jest Śnienie, a nie sen, czy śniący.


O ile zwyczajna interpretacja skupia się na obrazach snu, to interpretacja  duchowa bazuje na doświadczaniu energii, która pozwala powstać tym obrazom.


Kiedy przybliżysz się do Śnienia, do nieokreślonych wrażeń, kiedy wyćwiczysz uwagę, będziesz w stanie lepiej wiedzieć, co ci się przyśni, jeszcze zanim ułożysz się do snu. Kiedy żyjesz w bliskości ze Śnieniem, to wiesz, że to co zauważasz w fantazjach, odczuciach ciała i ruchach nie jest wyłącznie efektem myśli związanych z codziennością. Coś jeszcze tobą porusza, tworząc sny, fantazje i doświadczenia. Możesz być w stanie wyczuć 'myśli Boga' i równocześnie znaczenie snów.

 

Arnold Mindell

urodzony w 1940 roku, amerykański psychoterapeuta, psycholog, twórca nowej orientacji psychologicznej i terapeutycznej zwaną psychologią zorientowaną na proces (popularny skrót POP od. ang. Process Oriented Psychology).

Arnold Mindell skończył fizykę na Massachusetts Institute of Technology. Wyjechał następnie do Zurychu, by tam przeprowadzać badania z fizyki teoretycznej, ale na miejscu pod wpływem spotkań z Marie Louise von Franz zdecydował się na porzucenie kariery fizyka i rozpoczął karierę analityka jungowskiego. Ze względu na własne kłopoty zdrowotne Mindell zainteresował się pracą z symptomami fizycznymi. W swych poszukiwaniach poszedł o krok dalej niż Jung i zaczął myśleć, że nie tylko sny są znaczące i mają swój cel, ale także choroby i symptomy fizyczne nie są jedynie przejawem patologii, ale niosą dla osoby chorej znaczące i celowe doświadczenia.

Wraz ze swą życiową partnerką Amy Mindell rozwija idee POP-u budowane w szerokim spektrum odniesień teoretycznych; od fizyki współczesnej, przez psychologię analityczną C. G. Junga, czy twórczość Carlosa Castanedy po inspiracje czerpane z kosmologii, mitologii, antropologii i praktyki wielu systemów religijnych (szamanizm, buddyzm, taoizm, religie Aborygenów australijskich).

 

ZOBACZ TAKŻE

Podtytuł
Psychologiczna i duchowa interpretacja snów
Autor
Arnold Mindell
Waga
220 g
312 g
Format
145 x 205 mm
Ilość stron
228
Wydanie
I, 2007
ISBN
978-83-60528-51-8
Tematy
Rozwijanie świadomości
091
Nowy