INTELIGENCJA TRAWIENNA
  • INTELIGENCJA TRAWIENNA

ZAJRZYJ DO ŚRODKA

INTELIGENCJA TRAWIENNA

Holistyczne spojrzenie na nasz drugi mózg

Irina Matveikova

"Inteligencja trawienna" opowiada w fascynujący sposób o układzie trawiennym jako o centrum drugiego mózgu naszego ciała. Zdaniem autorki, doktor Iriny Matveikovej, myślimy i przeżywamy różne emocje właśnie poprzez nasze brzuchy. "Niemożliwe", powiecie, ale nietrudno to sobie wyobrazić, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w naszych brzuchach kryje się coś wielkości powierzchni boiska piłkarskiego - bo takie ogromne rozmiary ma układ trawienny. Nasze wnętrzności kryją w sobie rozległą sieć komórek nerwowych (neuronów), które przenoszą informacje do mózgu i w ten sposób znacząco wpływają na procesy intelektualne, emocjonalne i immunologiczne.

Przeczytaj fragment i spis treści klikając w "Zajrzyj do środka"
38,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie

  • Dostawa do Paczkomatów 8 zł. Poczta Polska 9 zł. Kurier 12 zł. Przesyłka za pobraniem 13 zł.  DARMOWA DOSTAWA OD 200 zł. Dostawa do Paczkomatów 8 zł. Poczta Polska 9 zł. Kurier 12 zł. Przesyłka za pobraniem 13 zł. DARMOWA DOSTAWA OD 200 zł.

Doktor Matveikova odpowiada na oczywiste pytania - "Jak i dlaczego to możliwe?" - tłumacząc w prosty i zrozumiały sposób, że układ trawienny zawiera ponad sto milionów neuronów, takich samych jak neurony obecne w mózgu, a co więcej, wytwarza 90% serotoniny obecnej w naszym ciele, niezwykle ważnego hormonu odpowiedzialnego za samopoczucie i zadowolenie. Wynika z tego jasno, że "niezdrowy" brzuch może być przyczyną nadmiernej drażliwości, smutku i złego samopoczucia, może pozbawiać nas energii, ograniczać nasze możliwości intelektualne, sprawiać, że tracimy orientację, zmieniać wzorce myślowe i procesy fizyczne.

  Te twierdzenia są na pozór kontrowersyjne, ale uzasadnione na tyle skutecznie, aby przekonać tysiące hiszpańskojęzycznych czytelników. Od czasu pierwszego wydania w październiku 2011 roku Inteligencia digestiva była już czterokrotnie wznawiana i dotarła na szóste miejsce bestsellerów w kategorii literatury faktu.

 

  "W swojej książce chciałam przede wszystkim dostarczyć czytelnikom ważnych informacji o funkcjonowaniu układu trawiennego oraz nauczyć ich dbać o zdrowie układu trawiennego. Starałam się zrobić to w przyjemny i zabawny sposób, przedstawiając mnóstwo praktycznych rad opartych o rzeczywiste przypadki - tłumaczy doktor Matveikova. - W odpowiedzi spotkałam się z reakcją tysięcy czytelników, którzy pisali do mnie listy i dzwonili, aby wyrazić swoją wdzięczność i podzielić się ze mną własnymi historiami.

    Choć raz czuję, że ktoś naprawdę rozumnie mnie i moje problemy żołądkowe - taki właśnie przekaz powtarzał się w większości listów i telefonów. Dlatego właśnie bardzo chciałabym podzielić się swoją wiedzą i wsparciem z ludźmi z innych krajów.

   We współczesnym społeczeństwie, w krajach rozwiniętych, tylko nieliczni nie mają żadnych problemów trawiennych, choćby takich jak zatwardzenie. Zespół nadwrażliwości jelita grubego, wrzody, zgaga, bóle żołądka, wzdęcia, refluks kwasowy i nietolerancja na różne rodzaje pożywienia to tylko niektóre z licznych dolegliwości tego typu.

  Dzieje się tak, mimo że jesteśmy nieustannie bombardowani coraz liczniejszymi poradami dotyczącymi profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia. We wszelkiego rodzaju mediach jest coraz więcej informacji o chorobach układu trawiennego i zdrowym żywieniu, a mimo to co czwarty pacjent w zachodnim świecie przychodzi do lekarza właśnie ze względu na problemy trawienne!" - zauważa doktor Matveikova.

  "Medycyna konwencjonalna wciąż nie jest w stanie dostarczyć pełnej odpowiedzi, szczególnie w zakresie profilaktyki i informowania pacjentów" - stwierdza. Dlatego doktor Matveikova skupia się w swojej pracy na reedukowaniu pacjentów oraz zachęca ich, żeby poszerzali swą wiedzę i brali większą odpowiedzialność za własne zdrowie i samopoczucie.

  "Jestem przekonana, że współczesna medycyna mogłaby kłaść znacznie większy nacisk na środki zapobiegawcze i holistyczne, niż robi to teraz."

 

NAJWAŻNIEJSZE ZAGADNIENIA:

Inteligencja trawienna pozwoli czytelnikom:
  - Wyruszyć w podróż przez układ trawienny, aby poznać jego problemy i charakter, a potem wybrać drogę do odzyskania równowagi i dobrego samopoczucia.
  - Wsłuchać się w sygnały wysyłane przez ciało i zinterpretować je.
  - Nauczyć się rozpoznawać uczucia płynące z żołądka i zrozumieć, że układ trawienny jest obdarzony wyczuloną percepcją i intuicją.
  - Przekonać się, że nasze najgłębsze wspomnienia kryją się nie tylko w mózgu, ale i w głębi trawiennego układu nerwowego.
  - Odkryć znaczenie detoksykacji i odpowiedniego żywienia.
  - Zachować swoje wewnętrzne środowisko w czystości i równowadze, zyskując tym samym szansę na dłuższe, aktywniejsze, bardziej świadome i zdrowsze życie.
  - Prześledzić drogę steku z kostką przez przewód pokarmowy oraz wszystko, co się z nim w tym czasie dzieje, od momentu, gdy go zjemy, do chwili gdy opuści nasze ciało.
  - Pogłębić swoją świadomość i wziąć większą odpowiedzialność za własne życie.
  - Odzyskać optymizm i nie przyjmować bezkrytycznie utartych sądów, na przykład, że 15% dorosłej populacji cierpiącej na zespół nadwrażliwości jelita grubego po prostu "musi z tym żyć" - istnieje naturalne rozwiązanie!

"Żyjemy w najbardziej narcystycznym społeczeństwie w historii ludzkości. Pielęgnowanie własnego wizerunku stało się społecznym wymogiem, ale często zapominamy przy tym o życiu wewnętrznym. W naszym higienicznym, sterylnym społeczeństwie, które desperacko dąży do życia najwyższej jakości i do maksymalnej satysfakcji, nie widzimy sensu w zajmowaniu się własnym wnętrzem i pogłębianiu świadomości ciała.

Dlatego właśnie praca doktor Iriny Matveikovej ma ogromne znaczenie nie tylko ze względu na jej rolę terapeutyczną, ale i edukacyjną. Pokazuje nam bowiem, co z własnej woli ignorujemy, a zarazem zachęca do prowadzenia zdrowszego trybu życia, pozwalającego cieszyć się dobrym samopoczuciem i skutecznie dbać o higienę życiową."

- Joana Bonet, szefowa hiszpańskiego wydania czasopisma Marie Claire oraz wicedyrektor działu czasopism grupy medialnej PRISA
Dr Irina Matveikowa

jest dyplomowanym lekarzem medycyny rodzinnej, endokrynologiem i dietetykiem. Jest również ekspertem w dziedzienie zaburzeń odżywiania oraz absolwentką studiów podyplomowych w różnych krajach z zakresu medycyny naturalnej i holistycznej. Uchodzi za wielki autorytet w swojej dziedzinie, jeździ po całym świecie z wykładami obejmującymi tematykę, w której się specjalizuje. Od lat prowadzi własną klinikę, gdzie w holistyczny sposób opiekuje się pacjentami, specjalizując się w zagadnieniach związanych ze zdrowiem trawiennym i zaburzeniami odżywiania. Przede wszystkim jednak zajmuje się przywracaniem harmonii ciała i ducha oraz rewitalizacją umęczonych ciał zapętlonych w spirali praca-dom-kariera, czemu towarzyszą stres i lęk o przyszłość. Jej klinika jest tak słynna, że przyjeżdżają tam pacjenci z całego świata, w tym także osoby znane z życia publicznego. Podziękowania i historie niektórych z nich zostały zawarte w książce.

113

Opis

Autor
Irina Matveikova
Podtytuł
Holistyczne spojrzenie na nasz drugi mózg
Waga
287 g
Format
145 x 230 mm
Ilość stron
215
Wydanie
I, 2016
ISBN
978-83-937029-7-8

Specyficzne kody

Nowy produkt

Zobacz także