ULECZYĆ TRAUMĘ

12-stopniowy program wychodzenia z traumy (z płytą CD)

Peter A. Levine
Dostępne
44,00 zł
Brutto

Książka wyjaśnia, co się dzieje w naszym ciele i w naszej psychice, gdy doznajemy traumy. Pokazuje też, jak mądrość ciała pomaga traumę przezwyciężyć, i jak znów można się cieszyć pełnią życia.

Do książki dołączona jest płyta CD zawierająca ćwiczenia całego programu wychodzenia z traumy, które czyta Krystyna Czubówna.

DOSTAWA: Paczkomat 15 zł. Kurier InPost: 16 zł. Kurier DPD 17 zł. Poczta Polska 20 zł. Za pobraniem kurier InPost 20 zł. Darmowa dostawa od 300 zł.

 

Co to jest trauma?
Trauma jest zranieniem. Nasza psychika, nasza dusza, może odnieść ranę tak samo jako ciało. Trauma jest naruszeniem ochronnej bariery zabezpieczającej przed nadmiernymi bodźcami. Dlatego trauma jest w układzie nerwowym, a nie w wydarzeniu. Prowadzi do poczucia obezwładniającego strachu, przytłaczającej bezsilności i przerażenia.

Wpływ traumy
Trauma jest faktem powszechnie spotykanym. Negatywnie wpływa na nasze postawy i zachowania, prowadzi do uzależnień i utrudnia podejmowanie decyzji. Odbija się na życiu rodzinnym i relacjach międzyludzkich. Może też wywołać fizyczny ból oraz poważne choroby. Ale trauma nie musi być wyrokiem na całe życie! Można się z niej wyzwolić.

Rola czytelnika
Autor, Peter Levine, ma ogromne zaufanie do czytelnika, co raz jeszcze podkreślił w specjalnej przedmowie, którą napisał do wydania polskiego: Jest przekonany, że posiadamy zasoby, które pozwolą nam uwolnić się od traumy. Książka pomaga te zasoby odkryć, uświadomić je sobie i dobrze je wykorzystać.

Podejście somatyczne
Droga prowadzi przez ciało. Musimy tylko zaufać mądrości ciała i wykorzystać wrodzone zdolności do samouzdrowienia: wewnętrzną zdolność do samoregulacji w stanach nadmiernego pobudzenia i zbyt intensywnych emocji.

Dla kogo?
Książka nadaje się zarówno do samodzielnej pracy, jak też do wspólnego przerobienia z terapeutą oraz jako podstawa do warsztatów terapii traumy. Dodatkową zaletą książki jest płyta mp3 zawierająca ćwiczenia całego programu.

Zachęta
12-stopniowy program leczenia traumy już pierwszego dnia umożliwia rozpoczęcie uzdrawiającego procesu, który z czasem pomoże ci uwolnić ciało i umysł od negatywnych objawów traumy.

CO ZAWIERA TA KSIĄŻKA? GŁÓWNE TEMATY

Czytelnicy pierwszej wydanej po polsku książki Levine’a "Obudźcie tygrysa. Leczenie traumy" (Czarna Owca 2012)  w jego drugiej książce znajdą znakomity podręcznik ćwiczeń do samodzielnego stosowania. Levine prezentuje w niej 12-stopniowy Program Leczenia Traumy. Znakomicie opisuje – językiem zachowań, odczuć i cielesnych doznań –  serię ćwiczeń, których praktyka pomaga zbudować świadomość ciała i ułatwia samodzielne pozbycie się resztek energii traumatycznej, po najrozmaitszych zdarzeniach traumatycznych, które niekoniecznie wymagają psychoterapii, jak np. zabiegi operacyjne, upadki, wypadki samochodowe, w tym tzw. stłuczki.

Dr Peter Levine zapoznaje nas z nowym podejściem do leczenia traumy i w swojej książce wyjaśnia, że trauma jest po prostu nie do końca rozładowaną energią, która została zmobilizowana w organizmie w momencie zagrożenia życia (tak nasze ciało traktuje każdy upadek czy nawet drobną stłuczkę samochodową, nie mówiąc już o poważniejszych przekroczeniach granic ciała i psyche) Jeżeli ta energia pozostanie uwięziona w organizmie, może latami chaotycznie szukać wyjścia, tworząc najrozmaitsze nieswoiste objawy. Jeżeli jednak świadomie ją rozpoznamy, możemy pozwolić ciału ją delikatnie rozładować i znowu wprawić w ruch naturalny przepływ energii witalnej w całym organizmie.

Książka opisuje czym jest trauma, jej przyczyny i objawy, wpływ na ciało i traumę seksualną.

12-STOPNIOWY PROGRAM LECZENIA TRAUMY OBEJMUJE:

1. Ćwiczenia rozwijające poczucie pojemności w ciele i znajdowanie granic ciała (które zwykle zostają naruszone, zmniejszone czy przerwane podczas zdarzenia traumatycznego).
2. Doświadczanie ugruntowania (wyraźnego odczuwania, że ciało stoi, siedzi, przylega do podłoża) oraz odnajdowanie własnego centrum, źródła równowagi ciała i psyche.
3. Tworzenie zasobów, w tym także odkrywanie zasobów ciała (nie tylko nas gdzieś ciało boli, ale gdzieś także czujemy w nim komfort).
4. Rozpoznanie tzw. feltsense, cielesnej świadomości, która pomaga łączyć psyche i ciało.
5. Rozpoznawanie objawów pobudzenia (chaotycznego poruszenia energii traumy w ciele).
6. Praktykowanie ruchu wahadłowego – rytmu kurczenia się (napięcie traumatyczne) i rozszerzania (rozładowanie).
7. Reakcja walki – czyli o naturalnej agresji, która nie jest przemocą.
8. Reakcja ucieczki – naturalny odruch, który nie jest lękiem.
9. Wzmacnianie siły i odporności, w przeciwieństwie do wcześniejszego załamania i poczucia klęski.
10. Oddzielenie lęku od reakcji zamarcia, by w teraźniejszości nie reagować tak jak na sytuacje z przeszłości.
11. Orientacja – przejście ze środowiska wewnętrznego do zewnętrznego i do ponownego zaangażowania społecznego.
12. Uspokojenie i integracja.

Peter A. Levine

Wybitny amerykański psycholog i autor, od 50 lat zajmuje się stresem i traumą. Jest twórcą Somatic Experiencing (SE, doświadczanie somatyczne), oryginalnej metody leczenia traumy odwołującej się do mądrości ciała.

Uzyskał doktoraty z biofizyki medycznej i psychologii. Był konsultantem do spraw stresu w NASA. Szkolił i prowadził terapię w wielu klinikach, szpitalach i ośrodkach terapeutycznych na całym świecie. Działał w grupie roboczej zajmującej się reagowaniem na wielkie katastrofy i konflikty etniczno-polityczne.

ZOBACZ TAKŻE

Podtytuł
12-stopniowy program wychodzenia z traumy (z płytą CD)
Autor
Peter A. Levine
Przekład
Zenon Mazurczak
Waga
183 g
Format
135 x 205 mm
Ilość stron
128
Wydanie
III, 2022
ISBN
978-83-8015-034-8
Tematy
Rozwijanie świadomości
Trauma
Czarna Owca
147
Nowy