EKUMENICZNE ZNACZENIE KICHNIĘCIA

Okiem wiernego pielgrzyma

Justyna Żak
Dostępne
29,00 zł
Brutto

Zwięzły, chronologiczny przegląd wszystkich pielgrzymek Jana Pawła II do Polski. Książka adresowana szczególnie do młodzieży; pokazuje wyjątkowe wydarzenie, jakim było wybranie na Papieża obywatela państwa komunistycznego. Przesłanie Jana Pawła II pokazane w otoczce ówczesnych warunków społeczno-politycznych. Jednocześnie książka znakomicie oddaje atmosferę wszystkich pielgrzymek Papieża do Polski, przypomina jego znakomity kontakt z ludźmi i wartości, które im przekazywał.

DOSTAWA: Paczkomat 15 zł. Kurier InPost: 16 zł. Kurier DPD 17 zł. Poczta Polska 20 zł. Za pobraniem kurier InPost 20 zł. Darmowa dostawa od 300 zł.

 

Pokonał dystans odpowiadający trzydziestokrotnemu okrążeniu ziemi, trzykrotnej odległości z ziemi na księżyc! Niemożliwe? A jednak, tak właśnie szacuje się odległości, jakie przebył nasz najsłynniejszy pielgrzym Jan Paweł II. Przemierzał całą kulę ziemską, by odnajdować ludzi, jednoczyć ich. Niestrudzenie szedł przez świat, by nauczać prawdy.

Na trasie jego wędrówki jednym z przystanków była również Polska, „ziemia szczególnego świadectwa, jak o niej mówił. Papieżowi udało się odwiedzić rodzimy kraj aż (lub może zaledwie) ośmiokrotnie. Był przy nas w trudnych latach komunizmu i stanu wojennego. Razem z nami cieszył się wolnością. Lecz nigdy nie stosował taryfy ulgowej wobec naszych grzechów, przywar i błędów. Potrafił z wiernymi żartować, ale jego spotkania miały również charakter podniosły i poważny. Ostrzegał i dawał rady, jak kierować życiem. Kochał nas i często o tym mówił, ale nie była to ślepa miłość. To była mądra miłość.

Jego pielgrzymki nie polegały na odwiedzaniu Polski, ale na niesieniu pomocy swemu narodowi, gdy tego najbardziej potrzebował. Wyciąganie z opresji poprzez słowa Ewangelii, wygłaszanie homilii, czy przekazywanie gestów miało ogromną moc i znaczenie dla wszystkich Polaków. Wyciągał do nas pomocną dłoń i namawiał do pojednania.

Żadna z tych wizyt nie była jedynie kurtuazyjną delegacją. Zawsze był przygotowany i wiedział, jakie nastroje zastanie w kraju.
(ze Słowa wstępnego)

CO ZAWIERA TA KSIĄŻKA? GŁÓWNE TEMATY

Książeczka Ekumeniczne znaczenie kichnięcia to zwięzły, chronologiczny opis wszystkich wizyt w Polsce Jana Pawła II. Pokazuje ówczesny klimat społeczno-polityczny, podkreśla że Nasz Papież tak naprawdę był mężem stanu; otulony białą sutanną niósł przesłanie dotyczące wolności, solidarności i... odpowiedzialności.

Pierwsza z pielgrzymek odbywała się w czasach trudnych dla Polski. Był to rok 1979, czasy reżimu komunistycznych władz. Bardzo obawiano się skutków wizyty Papieża. Ówcześni dygnitarze nie zgadzali się na głoszenie przez największy autorytet rodaków prawdy o kraju, w którym wolne słowo nie miało swej wolności. (Pierwsza Pielgrzymka do Polski, czerwiec 1979 )

Jan Paweł II przemierzał nasz kraj, nie tylko dodając otuchy, ale często wskazując kierunek.

Spotkanie przypada na dzień Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Na zaproszenie Papieża odpowiada ponad 1,5 miliona młodych ludzi z przedstawicielami wszystkich kontynentów. Ojciec Święty wita się z młodzieżą w 21 językach, jakby sprawdzał listę obecności. Przy każdej zmianie języka słyszy gromkie brawa. Tłum jakby chciał odpowiedzieć: "Ojcze, jesteśmy tu z Tobą".

Widząc taką rzeszę ludzi, uradowany Papież żartuje sobie z ojców paulinów, którzy zamieszkują Jasną Górę. Ich patronem jest św. Paweł pustelnik: "Ale im urządziliśmy pustelnię!". Są śpiewy, brawa, a po nich nocne czuwanie.

(Czwarta Pielgrzymka do Polski, czerwiec 1991)

ZOBACZ TAKŻE

Podtytuł
Okiem wiernego pielgrzyma
Autor
Justyna Żak
Waga
150 g
Format
145 x 207 mm
Ilość stron
116
Wydanie
I, 2011
ISBN
978-83-923879-9-2
Virgo
010
Nowy