Książeczka Ekumeniczne znaczenie kichnięcia to zwięzły, chronologiczny opis wszystkich wizyt w Polsce Jana Pawła II. Pokazuje ówczesny klimat społeczno-polityczny, podkreśla że Nasz Papież tak naprawdę był mężem stanu; otulony białą sutanną niósł przesłanie dotyczące wolności, solidarności i... odpowiedzialności.
Pierwsza z pielgrzymek odbywała się w czasach trudnych dla Polski. Był to rok 1979, czasy reżimu komunistycznych władz. Bardzo obawiano się skutków wizyty Papieża. Ówcześni dygnitarze nie zgadzali się na głoszenie przez największy autorytet rodaków prawdy o kraju, w którym wolne słowo nie miało swej wolności. (Pierwsza Pielgrzymka do Polski, czerwiec 1979 )
Jan Paweł II przemierzał nasz kraj, nie tylko dodając otuchy, ale często wskazując kierunek.
Spotkanie przypada na dzień Wniebowstąpienia Najświętszej Maryi Panny. Na zaproszenie Papieża odpowiada ponad 1,5 miliona młodych ludzi z przedstawicielami wszystkich kontynentów. Ojciec Święty wita się z młodzieżą w 21 językach, jakby sprawdzał listę obecności. Przy każdej zmianie języka słyszy gromkie brawa. Tłum jakby chciał odpowiedzieć: "Ojcze, jesteśmy tu z Tobą".
Widząc taką rzeszę ludzi, uradowany Papież żartuje sobie z ojców paulinów, którzy zamieszkują Jasną Górę. Ich patronem jest św. Paweł pustelnik: "Ale im urządziliśmy pustelnię!". Są śpiewy, brawa, a po nich nocne czuwanie.
(Czwarta Pielgrzymka do Polski, czerwiec 1991)