LĘK PRZED ŻYCIEM
  • LĘK PRZED ŻYCIEM

ZAJRZYJ DO ŚRODKA

LĘK PRZED ŻYCIEM

Alexander Lowen

Książka o byciu w pełni sobą oraz o tym jak kontakt z własnym ciałem prowadzi do odkrywania i leczenia ran duszy z przeszłości. To w ciele odkładają się niewyrażone, zepchnięte przez umysł emocje, które w postaci napiętych mięśni wpływają na strukturę charakteru i związaną z nim historię życia osoby. Autor odkrywa jak ważne dla rozwoju osobowości są doświadczenia z okresu edypalnego i sposób rozwiązania tych konfliktów.

52,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie

  • Dostawa do Paczkomatów 8 zł. Poczta Polska 9 zł. Kurier 12 zł. Przesyłka za pobraniem 13 zł.  DARMOWA DOSTAWA OD 200 zł. Dostawa do Paczkomatów 8 zł. Poczta Polska 9 zł. Kurier 12 zł. Przesyłka za pobraniem 13 zł. DARMOWA DOSTAWA OD 200 zł.

 „Lęk przez życiem” jest moją najlepszą książką – twierdzi światowej sławy psychiatra, autor 14 książek i twórca Analizy Bioenergetycznej – Alexander Lowen.

 

Bioenergetyka jest metodą współczesnej psychoterapii – pracy z ciałem – która zakłada, że źródłem nerwic i depresji jest tłumienie uczuć w postaci przewlekłych napięć mięśniowych blokujących przepływ energii przez organizm. To w ciele odkładają się niewyrażone, zepchnięte przez umysł stłumione emocje, które w postaci napiętych mięśni wpływają na strukturę charakteru i związaną z nim historię życia osoby. Można powiedzieć, że ciało człowieka symbolicznie wyraża jego psychikę. Napięcia krępują ruchy, odbierają elastyczność i grację, prowadzą do spłycenia oddechu i obniżenia poziomu energii w ciele. Sztywność spowodowana napięciami mięśni ogranicza ekspresję emocji i ich odczuwanie, wpływa również na to jak postrzegamy siebie i świat wokół. To ciało pisze naszą historię uginając się pod ciężarem dziecięcych niespełnionych pragnień, które echem odbijają się w dorosłym życiu. W bardzo wczesnych fazach naszego dorastania mechanizmy obronne pozwoliły nam zwrócić się ku życiu. Dzisiaj te mechanizmy bronią przed przyznaniem się do posiadania niechcianych i trudnych uczuć. Chronią przed prawdą o sobie i powodują, że ta prawda w postaci napięć odkłada się w ciele blokując przepływ energii i ograniczając żywotność ciała.

 

Niemal wszystkie konflikty stwarzające problemy, które sprowadzają ludzi na terapię mają miejsce w czasie niemowlęcym i wczesnego dzieciństwa i są zakorzenione w nieświadomości. (…) Jeśli pacjent musi uwolnić doświadczenie, dlaczego nie powinno się tego dokonać podczas sesji terapeutycznej? Uchroniłoby ono pacjenta od odgrywania wypartego doświadczenia, które krzywdzi go w teraźniejszości. – zauważa Lowen i dodaje:

 

Uwalnianie stłumionych emocji jest sposobem na to, żeby przestać odgrywać role. Na pacjenta nałożona jest odpowiedzialność wiedzy, że emocje te wynikają z przeszłości i są wyrażane w teraźniejszości tylko po to, aby ciało uwolniło się. Wszystkie gwałtowne czyny skierowane są na łóżko, ręcznik lub jakiś nieożywiony przedmiot. Rolą terapeuty jest przewodzenie i nadzorowanie w wyzwalaniu uczucia (…) Pacjenci uderzają łóżko pięściami lub rakietą tenisową, wykręcają czy gryzą ręcznik, krzyczą wniebogłosy. Mój gabinet jest dźwiękoszczelny. Pacjenci mogą stracić nad sobą panowanie, bo ja czuwam. Jeśli chwilowo „zwariują” będę strażnikiem ich zdrowia psychicznego.O AUTORZE
Alexander Lowen
to amerykański psychoterapeuta i psychiatra, który swoją koncepcję oparł na założeniu Wilhelma Reicha (ucznia Freuda) o energetycznym podłożu procesów psychofizycznych. Twórca Analizy Bioenergetycznej – nurtu, który łączy pracę umysłu z ciałem i dąży do przywrócenia pierwotnego potencjału życia w miłości i cieszenia się zdrową seksualnością. Sesje psychoterapii prowadził przez ponad 55 lat. Autor 14 książek z zakresu Analizy Bioenergetycznej, z których 12 przetłumaczono na język polski. Twórca Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej, założonego w 1956 roku i mieszczącego się w Nowym Jorku oraz Ośrodka Serca w New England.

 

Przypisywanie smutku utracie miłości w dzieciństwie nie jest do końca prawdziwe. Smutek wypływa bezpośrednio z braku miłości w chwili obecnej. Gdy osoba teraz czuje się spełniona utrata miłości w dzieciństwie jest tylko wspomnieniem pozbawionym ładunku emocjonalnego. Jednak utrata miłości w dzieciństwie może sprawić, że broniąc siebie, zamkniemy swoje serca i nie umiejąc kochać, pozostaniemy niekochani. Czy nie jest tak, że jesteśmy smutni, ponieważ nasze serca są zamknięte? W podobny sposób złość jest naszą reakcją na uczucie frustracji, jakiej doznaliśmy, będąc zmuszonymi do zamknięcia serca i odcięcia się od bycia. Ponadto boimy się naszej złości, ponieważ wyczuwamy, że mogłaby ona wybuchnąć wielką siłą. Właśnie to ograniczenie bycia sprawia, że jesteśmy smutni i źli. Jest to podstawą naszego lęku.

239

Opis

Autor
Alexander Lowen
Waga
457 g
Format
148 x 210 mm
Oprawa
miękka
Ilość stron
280
ISBN
978-83-930534-0-7

Specyficzne kody

Nowy produkt