ZAJRZYJ DO ŚRODKA

ZAUFAJ CIAŁU

Cwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje (TRE)

David Berceli

Książka pełna ćwiczeń, które uwalniają traumę, stres i emocje (TRE), opracowanych przez psychoterapeutę bioenergetycznego Davida Bercelego, na podstawie jego wieloletniego doświadczenia pracy z traumą. Prezentowana metoda ma swe korzenie w Analizie Bioenergetycznej dr Alexandra Lowena.


35,00 zł
Brutto
Ostatnie sztuki w magazynie

 

Dostawa do Paczkomatów 8 zł. Poczta Polska 9 zł. Kurier 12 zł. Przesyłka za pobraniem 13 zł. DARMOWA DOSTAWA OD 200 zł.

„Ciało największym sprzymierzeńcem w leczeniu skutków traumy” – przekonuje  David Berceli.

Ćwiczenia TRE® wywołują psychogenne drżenia ciała, o silnie terapeutycznych właściwościach. Są one tak zaprojektowane, aby ciało mogło uruchomić biologicznie zakodowany w nim naturalny proces leczenia. Jest to metoda redukcji stresu, uwalniania napięć oraz uzdrawiania, która ma swe korzenie w Analizie Bioenergetycznej dr Alexandra Lowena.

Metoda TRE jest z powodzeniem wykorzystywana nie tylko w terapii ofiar traumy, lecz także w wojsku i służbach ratunkowych – wszędzie tam, gdzie wykonywana praca łączy się ze znacznym poziomem stresu i napięcia. Można ją stosować jako jedną z technik rozwoju osobistego oraz jako narzędzie uzupełniające psychoterapię. Okazuje się też, że TRE może mieć ważne psychospołeczne zastosowania; przyczynia się bowiem się  do naprawy relacji międzyludzkich i rozwiązywania konfliktów społecznych wynikających z doświadczeń traumy narodowej czy kulturowej.

Ludzie, jak wszystkie żywe organizmy, są biologicznie zmuszeni do usunięcia wszystkiego, co im stoi na drodze do dalszego rozwoju. Mają instynktowne (naturalne) mechanizmy umożliwiające zakończenie procesu uwalniania się od przeszłości i rozpoczęcie czegoś nowego. Mechanizm ten zostanie omówiony szczegółowo w rozdziale dotyczącym ćwiczeń (TRE). Proces ten stanowi po prostu część niekończącej się ewolucji. Jest on jednak możliwy tylko wtedy, gdy zmniejszamy opór ego, a wzmacniamy swoje naturalne, biologiczne instynkty. Rozwijając zdolność do odczuwania biologicznej potrzeby uzdrowienia, pozwalamy na swobodny przepływ siły życiowej. (…) Kiedy kurczowo trzymamy się przeszłości, możemy tylko przyczynić się do powstania w układzie nerwowym neuronowej pętli przyczynowo-skutkowej. A to właśnie ona sprawia, że w naszym umyśle trauma nie przestaje trwać. W końcu procesy neurologiczne w naszym mózgu przekształcają ten chaos w myśli nienawiści, zemsty, wstydu, myśli samobójcze lub depresyjne. Przez nie możemy już na zawsze wpaść w pułapkę kompulsywnego i żądnego zemsty wzorca ofiary, zamiast zacząć odczuwać wolność i przebaczenie.

 

Każdy, kto przeżył traumę jest odpowiedzialny za uwolnienie się od swojej przeszłości i zapewnienie, że chęć zemsty nie przysłoni przyszłości. Tylko bowiem dzięki takiemu działaniu możliwe jest przywrócenie naturalnych, biologicznych procesów. (…)

 

W tym świetle trauma staje się nie tylko integralną częścią procesu ewolucyjnego ale jest również procesem uczenia się, prowadzącym ku dojrzalszej i mądrzejszej ludzkości – pisze David Berceli.

 

David Berceli – międzynarodowy ekspert w dziedzinie pracy z traumą i psychoterapeuta bioenergetyczny. W ciągu ostatnich 22 lat pracował w wielu krajach, prowadząc warsztaty leczenia skutków traumy. Opracował też programy leczenia traumy dla międzynarodowych organizacji. Twórca zestawu ćwiczeń fizycznych (TRE – z ang. Trauma releasing exercises), opracowanych w taki sposób, aby rozluźnić głębokie napięcia mięśniowe powstałe w ciele podczas urazów psychicznych. Metoda ta ma swoje źródła w Analizie Bioenergetycznej dr Alexandra Lowena.

Bioenergetyka jest metodą współczesnej psychoterapii – pracy z ciałem – która zakłada, że źródłem nerwic i depresji jest tłumienie uczuć w postaci przewlekłych napięć mięśniowych blokujących przepływ energii przez organizm. To w ciele odkładają się niewyrażone, zepchnięte przez umysł stłumione emocje, które w postaci napiętych mięśni wpływają na strukturę charakteru i związaną z nim historię życia osoby. Można powiedzieć, że ciało człowieka symbolicznie wyraża jego psychikę. Napięcia krępują ruchy, odbierają elastyczność i grację, prowadzą do spłycenia oddechu i obniżenia poziomu energii w ciele. Sztywność spowodowana napięciami mięśni ogranicza ekspresję emocji i ich odczuwanie, wpływa również na to jak postrzegamy siebie i świat wokół. To ciało pisze naszą historię uginając się pod ciężarem dziecięcych niespełnionych pragnień , które echem odbijają się w dorosłym życiu. W bardzo wczesnych fazach naszego dorastania mechanizmy obronne pozwoliły nam zwrócić się ku życiu. Dzisiaj te mechanizmy bronią przed przyznaniem się do posiadania niechcianych i trudnych uczuć. Chronią przed prawdą o sobie i powodują, że ta prawda w postaci napięć odkłada się w ciele blokując przepływ energii i ograniczając żywotność ciała.

242

Opis

Podtytuł
Cwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje (TRE)
Autor
David Berceli
Przekład
Agnieszka Świtalska, Beata Piecychna
Format
148 x 210 mm
Oprawa
miękka
Ilość stron
118
Wydanie
I, 2011
ISBN
978-83-930534-2-1

Zobacz także