MOJE ŻYCIE, MOJA PRACA

Autobiografia

Bert Hellinger
Dostępne
57,00 zł
Brutto

Z nazwiskiem autora - Anton Hellinger (1925-2019), znanym jako Bert - łączy się przede wszystkim metodę ustawień rodzin. Ponieważ kiedyś był misjonarzem w RPA, to często można spotkać opinię, że to właśnie stamtąd, od Zulusów, przejął ten sposób porządkowania splątanych i zerwanych więzów ludzkich. „Moje życie, moja praca” to autobiografia Hellingera; można dzięki niej prześledzić jak dojrzewał intelektualnie, emocjonalnie i duchowo autor oraz jak rozwijała się jego metoda pracy.

Hellinger otwarcie prezentuje różne swoje doświadczenia i związane z nimi dylematy moralne w tym także tło wykluczenia jego i ustawień hellingerowskich przez niemieckie stowarzyszenie psychologów systemowych. W książce znajdziemy też sporo głębokich, uniwersalnych refleksji, związanych ze wspomnieniami autora.

DOSTAWA: Paczkomat 15 zł. Kurier InPost: 16 zł. Kurier DPD 17 zł. Poczta Polska 20 zł. Za pobraniem kurier InPost 20 zł. Darmowa dostawa od 300 zł.

 

„Moje życie, moja praca” to autobiografia Berta Hellingera, ostatnia książka jaką za swojego życia napisał i wydał. Jeśli miałeś Czytelniku już swoje doświadczenie z metodą ustawień rodzin, której twórcą był Hellinger, to teraz „z pierwszej ręki” możesz dowiedzieć się jak powstawała i rozwijała się ta metoda a także jak myślał i żył jej autor. Jeśli zaś nie miałeś (jeszcze) okazji skorzystać z takiej metody, książka i zawarte w niej opisy różnych sytuacji psychoterapeutycznych oraz bardzo osobiste refleksje autora być może pozwolą Ci spojrzeć na ustawienia hellingerowskie bez negatywnego nastawienia, jakie mogło powstać ze względu na krytykę tej metody przez akademicką psychologię.

CO ZNAJDZIESZ W TEJ KSIĄŻCE?

 • przedstawienie 3 porządków miłości jako fundamentów relacji rodzinnych i metody klasycznych oraz tzw. nowych ustawień rodzin,
 • opis systemowego tła różnych chorób,
 • opis powiązania rodziców i dzieci,
  a także liczne fakty z życia Berta Hellingera bogato ilustrowane niepublikowanymi zdjęciami.

GENEZA POWSTANIA KSIĄŻKI

Autor wyjaśnia to tak:

Czy wolno mi obarczać moją żonę, później – kiedy już mnie nie będzie, a to może zdarzyć się w każdej chwili – zadaniem zabierania głosu w moim imieniu? Odpowiadania za mnie na pytania związane z moją osobą? Załatwiania za mnie tego, na co sam nie mam ochoty? Nie, nie mam do tego prawa. I nawet jeśli ona sama podjęłaby się tego wszystkiego dla mnie, czy byłoby to wiarygodne? Czy nie wywołałoby to zarzutów stronniczości i nie naraziło jej na dodatkowe trudności? Dlatego czas, abym teraz sam wszystko wyjaśnił i zatroszczył się o wprowadzenie jasności w zakresie tych różnych tematów. 

Pisanie autobiografii jest podróżą. Podróżą w czas przeszły, który wiedzie w czas teraźniejszy. Mężczyzna spotyka dziecko, starość spotyka młodość, bliski koniec spotyka początek. Kroczę przez moje życie, którego koło się zamyka, brakuje jeszcze tylko ostatniego kawałka. To przyszłość, nie pozostało mi jej już dużo. Patrzę na nią bez smutku. Hojnie zostałem bowiem obdarowany czasem. Długim czasem, który wolno mi było samemu kształtować, podczas gdy on kształtował mnie. Kształtował wszystkimi zdarzeniami i ludźmi, wszystkimi odkryciami i myślami. Patrzę teraz na niego pełen wdzięczności i pokory. Był mi przychylny. (…) Spoglądam z wielką pokorą na to, co dane mi było zdziałać przy pomocy ustawień rodzinnych. Nigdy nie myślałem, że ta forma pomocy życiowej, jak je nazywam, będzie kiedyś praktykowana na całym świecie. To, że mogłem tą metodą pomóc tak wielu ludziom napełnia mnie uczuciem szczęścia i głęboką wdzięcznością wobec losu.

Bert Hellinger

Z KSIĄŻKI MOŻESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ:

 • czy Hellinger nauczył się i skopiował swoją metodę ustawień rodzin od tubylców z RPA,
 • dlaczego niemieccy psychologowie odcięli się od Hellingera i zakazali stosować ustawienia hellingerowskie,
 • jak tworzyła się i rozwijała metoda ustawień,
 • co to są porządki miłości; jakie są inne zasady, na których opiera się metoda ustawień,
 • czym różni się metoda tzw. nowych ustawień rodzin od klasycznych ustawień,
 • jakie więzi utrzymywał Bert Hellinger z rodziną,
 • dlaczego odszedł z Kościoła,
 • co było naprawdę ważne w życiu Hellingera,
 • jakie przesłania na przyszłość zostawił dla nas Bert Hellinger.

Autor wyraża też nadzieję, że harmonia towarzysząca powstawaniu tej książki podziała także na jej czytelnika, oraz że ta autobiografia pomoże mu w znalezieniu drogi do pełniejszego i szczęśliwszego życia.

Bert Hellinger

Anton Hellinger (1925-2019), znany jako Bert, w wieku 20 lat wstąpił do katolickiego Zgromadzenia Misjonarzy z Mariannhill. Studiował filozofię i teologię na Uniwersytecie w Würzburgu, po czym został wysłany do diecezji Mariannhill w Południowej Afryce, gdzie skończył kolejne studia zdobywając University education Diploma. Później został wysłany do diecezji Mariannhill jako duszpasterz, a następnie pracował jako dyrektor jednej z najlepszych szkół dla rdzennych mieszkańców w Południowej Afryce. W Afryce zapoznał się z wiedzą na temat dynamiki grupowej, którą z sukcesem stosował w swojej szkole. Po 16 latach posługi w Południowej Afryce został przeniesiony z powrotem do Niemiec, gdzie w Würzburgu prowadził seminarium duchowne Zgromadzenia Misjonarzy z Mariannhill.

Po dwóch latach opuścił zarówno zakon, jak i stan kapłański. Rozpoczął studia w dziedzinie psychoanalizy, które ukończył jako psychoanalityk z państwowym dyplomem. Jednocześnie oferował warsztaty dotyczące dynamiki grupy, poszerzając je krok po kroku o metody, w których kształcił się w szeroko zakrojony sposób.

Od 1979 roku zaczął praktykować ustawienia rodzin, z którymi przede wszystkim łączy się jego nazwisko. Jest twórcą ustawień rodzin, które są metodą porządkowania splątanych i zerwanych więzów ludzkich. Prowadzą w głąb, ku pojednaniu tego, co w naszym ludzkim pojęciu wydaje się niemożliwym do pojednania. Do innej świadomości i innego wymiaru miłości — miłości ducha.

Metoda ustawień rodzinnych nie była nagłym odkryciem ani darem z nieba. To raczej kontakt z pracą Thei Schönfelder, Virginii Satir, Ruth McClendon i Lesa Kadisa sprawił, że zrodziło się we mnie przeczucie istnienia nieznanych mi do tej pory, wzajemnie na siebie oddziałujących sił psychicznych – pisze Hellinger.

ZOBACZ TAKŻE

Podtytuł
Autobiografia
Autor
Bert Hellinger
Przekład
Alicja Lehrke
Waga
558 g
Format
145 x 207 mm
Oprawa
twarda
Ilość stron
300
Wydanie
I, 2019
ISBN
978-83-65400-19-2
Virgo
250
Nowy
978-83-65400-19-2