DROGA ARTYSTY

Jak wyzwolić w sobie twórcę

Julia Cameron
Obecnie brak w magazynie
44,00 zł
Brutto

Kultowy podręcznik przetłumaczony na 36 języków! Bez względu na to, ile masz lat albo jak ułożyło ci się życie, i czy twórczość artystyczna jest dla ciebie ścieżką kariery, czy tylko hobby albo marzeniem - nigdy nie jest za późno, by rozwijać się twórczo i nigdy nie jest to zbyt samolubne ani głupie. Autorka przekonuje, że twórczość jest naszą prawdziwą naturą, a jej autorska metoda, 12-tygodniowy kurs odkrywania własnej kreatywności zebrany w książce, pomaga przebudzić twórcze ja nie tylko wielu wątpiącym w siebie artystom, ale również tysiącom niezwiązanych ze sztuką osób, które po prostu chcą żyć z pasją. Droga artysty prezentuje się tu też jako duchowa przygoda i głęboki proces otwierania się na własny potencjał oraz na przepływ twórczej energii samego życia. 

DOSTAWA: Paczkomat 15 zł. Kurier InPost: 16 zł. Kurier DPD 17 zł. Poczta Polska 20 zł. Za pobraniem kurier InPost 20 zł. Darmowa dostawa od 300 zł.

 

"Bez względu na to, ile masz lat albo jak ułożyło ci się życie, i czy twórczość artystyczna jest dla ciebie ścieżką kariery, czy tylko hobby albo marzeniem - nigdy niejest za późno, by rozwijać się twórczo i nigdy nie jest to zbyt samolubne ani głupie. 

Na podstawie własnych doświadczeń - wspólnych z doświadczeniami niezliczonych osób - przekonałam się, że twórczość jest naszą prawdziwą naturą, że blokady są sztuczne i próbują powstrzymać proces tak naturalny, a zarazem cudowny, jak rozwijanie się kwiatu na szczycie zielonej łodyżki. Zrozumiałam, że nawiązywanie kontaktu z tym, co duchowe, odbywa się w sposób prosty i bezpośredni.

Jeśli jesteś twórczo zablokowany - a uważam, że dotyczy to w pewnym stopniu nas wszystkich - jest możliwe, a nawet prawdopodobne, że nabierzesz większej swobody w tworzeniu, o ile zechcesz skorzystać z narzędzi, których dostarcza ta książka. Tak jak ćwiczenia rozciągające hatha jogi zmieniają stan świadomości, mimo że nie robi się nic poza rozciąganiem ciała, tak też wykonywanie ćwiczeń z tej książki zmienia świadomość, mimo że polegają 'tylko' na pisaniu i zabawie. Wykonuj je, a nadejdzie przełom - czy wierzysz w to, czy nie. 

Krótko mówiąc liczy się nie tyle teoria, co praktyka. Ona toruje w świadomości ścieżki, które umożliwiają działanie twórczych sił. Jeśli tylko zgodzisz się przetrzeć te ścieżki, twórczość ujawni się sama. Jest ona w pewnym sensie jak krew. Krew w twoim ciele jest materialnym faktem, a nie twoim wynalazkiem. Tak samo twórczość jest faktem w twoim ciele duchowym, a nie czymś co musisz dopiero wynaleźć.


W 1978 roku zaczęłam uczyć artystów, jak się odblokować i stanąć na nogi po twórczych kontuzjach. Dzieliłam się z nimi technikami, które poznałam dzięki własnej praktyce twórczej. Przedstawiałam swoje przemyślenia w sposób możliwie najprostszy i najdelikatniejszy. Pamiętajcie, mówiłam, że istnieje twórcza energia, która chce się wyrazić za waszym pośrednictwem. Nie osądzajcie swoich dokonań ani samych siebie. Zajmiecie się tym później. Pozwólcie, aby to Bóg działał poprzez was. Narzędzia, jakimi dysponowałam, były proste, a liczba uczniów niewielka. Przez następne dziesięć lat przybywało i jednych, i drugich. Niemal od początku większość uczniów stanowili zablokowani lub kontuzjowani artyści – malarze, poeci, ceramicy, pisarze, filmowcy, aktorzy oraz ludzie, którzy po prostu pragnęli stać się nieco bardziej twórczy w życiu osobistym lub w jakiejś dziedzinie sztuki. Nie komplikowałam sprawy, bo sprawa jest prosta. Kreatywność przypomina trawnik – wystarczy odrobina starań i odrasta. Uczyłam więc, jak dostarczyć twórczemu duchowi podstawowych składników odżywczych i jak opiekować się nim, żeby nie głodował.

Uczniowie odpowiedzieli książkami, filmami, obrazami, fotografiami i innymi twórczymi działaniami. Wieść rozchodziła się pocztą pantoflową i na moje kursy zawsze znajdował się komplet chętnych. Jednocześnie sama nadal tworzyłam. Pisałam sztuki, powieści i scenariusze filmowe. Realizowałam filmy kinowe i telewizyjne, pisałam opowiadania. Pisałam wiersze, a później scenariusze performance’ów. Pracując, odkrywałam nowe twórcze narzędzia i pisałam kolejne eseje dydaktyczne. W końcu za namową przyjaciela, złożyłam z tych esejów skrypt na zajęcia, a następnie podręcznik z prawdziwego zdarzenia. Mark i ja, ramię w ramię, składaliśmy i drukowaliśmy prostą książkę, która mogłaby wspomóc ludzi w potrzebie. Wysłaliśmy ją chyba do tysiąca osób, które robiły kolejne kserokopie dla swoich znajomych. Zaczęły do nas docierać zadziwiające historie odrodzenia: malarze malowali, aktorzy znów występowali, reżyserzy reżyserowali, a ludzie niezwiązani z konkretną dziedziną sztuki zaczynali uprawiać taką jej formę, o jakiej zawsze marzyli. Opowiadano nam o nagłych przełomach i powolnych przebudzeniach.

Jeremy P. Tarcher, zasłużony wydawca książek o twórczym potencjale człowieka, przeczytał jedną z pierwszych wersji tej pracy i postanowił ją opublikować. Do tego czasu nadałam jej formę dwunastotygodniowego kursu – każdy rozdział był poświęcony jednemu konkretnemu zagadnieniu. Ta prosta książka zrodziła się z dwunastu lat mojego nauczania i dwudziestu lat uprawiania różnych form sztuki."


Podręcznik "Droga artysty" w 2013 roku został umieszczony na liście "32 książek, które zmienią Twoje życie" (obok na przykład "Zbrodni i kary"). Książka trafiła ponadto na listę "100 najważniejszych poradników wszech czasów". Publikacja Cameron została przetłumaczona na 36 języków i zyskała uznanie wśród odbiorców z różnych zakątków świata.


Julia Cameron jest scenarzystką, kompozytorką, reżyserką, pisarką i dziennikarką. To również była żona znanego reżysera, Martina Scorsese. Cameron od około dwudziestu lat pomaga innym w pozbywaniu się blokad uniemożliwiających rozwijanie twórczych zdolności. Dzięki niej wiele osób nauczyło się odpowiednio korzystać z pozytywnej energii, dającej siłę do realizacji swoich największych pasji.
ZOBACZ TAKŻE

Podtytuł
Jak wyzwolić w sobie twórcę
Autor
Julia Cameron
Waga
427 g
Format
185 x 230 mm
Ilość stron
244
Wydanie
I, 2017
ISBN
978-83-88141-22-5
277