Metoda Feldenkraisa tworzy warunki do uświadomienia sobie naszych nawyków ruchowych oraz odkrycia nowych możliwości poruszania się.
Metodę tę wykorzystuje się w pracy z osobami, które czy to w wyniku wypadku, choroby czy bezruchu straciły możliwość satysfakcjonującego poruszania się. Dotyczy to zarówno schorzeń na podłożu neurologicznym jak i ortopedycznym. Korzyści z tej metody odniosą również osoby w pełni sprawne fizycznie, a które pragną rozwinąć swój potencjał ruchowy, poruszać się sprawniej, z mniejszym wysiłkiem czy z większą gracją.
W Metodzie Feldenkraisa rozróżniamy dwa rodzaje pracy: indywidualną i grupową.
W pracy grupowej
uczestnicy prowadzeni są słownie przez specyficzne sekwencje ruchowe zwane lekcją ruchową. Lekcja taka trwa około 45-60 minut. Ruchy wykonywane są najczęściej w pozycji leżącej lub siedzącej i nacisk kładzie się na to, aby wykonywać je w wygodnym dla każdego zakresie. Tematami lekcji mogą być m.in.: ruchy z różnych okresów rozwojowych takie jak obracanie się, raczkowanie, czy wstawanie. Lekcje mogą rozwijać się wokół konkretnej funkcji jak np. postawa, chodzenie czy oddychanie. Tematem również może być doświadczanie na sobie możliwości ruchowych związanych z konkretnymi mięśniami, stawami czy całymi wzorcami ruchowymi.
Podczas zajęć indywidualnych
terapeuta delikatnie i w bezbolesnym zakresie porusza ciałem klienta, prowadząc przez specyficzne sekwencje ruchowe. Celem jest stworzenie takich warunków dla klienta, aby uświadomił sobie swoje nawyki ruchowe oraz odkrył nowe możliwości poruszania się.