WARSZTATOWNIA:

miłość, namiętność i strata, psychogenealogia

 


Kto cię złości?

„Jestem zła, bo nie wróciłeś na czas” – to klasyczny przykład tego, w jaki sposób oddajemy komuś odpowiedzialność za nasze uczucia. Łączymy nasze uczucie z tym, co ktoś zrobił lub czego nie zrobił. Idzie za tym oczekiwanie, że ktoś zajmie się nami, pragnienie bycia widzianym, ważnym, branym pod uwagę. Fajnie, tylko że nasze uczucia nie są powodowane przez innych ludzi.

Przyczyną naszych uczuć są zaspokojone lub niezaspokojone potrzeby. To, że potrzebuję jasności, chcę dotrzymywania umów, kontaktu, bliskości. A więc „czuję złość, bo potrzebuję kontaktu”. Przyczyna zatem leży w nas. Odnosi się bezpośrednio do tego, co się w nas dzieje chwila po chwili. Jakie życie w nas teraz płynie. Zwróć uwagę, że innym razem żona mogłaby się ucieszyć ze spóźnienia męża (gdyby szykowała dla niego niespodziankę, plotkowała z przyjaciółką albo spała…).

O tej ważnej potrzebie przypomina nam bodziec, czyli wyzwalacz, trigger. Pochodzi z zewnątrz, jest związany z czyimś zachowaniem, słowem, gestem, z myślą, która przychodzi nam do głowy, gdy widzimy czyjeś zachowanie („on zawsze się spóźnia”, „na niego nie można liczyć” lub „nikt mnie nie bierze serio”). Bodziec nie jest przyczyną, on przywołuje myśl i przykrywa prawdziwą przyczynę.

 

Jaką myśl może przywołać?

Zwykle gdy się złościmy, to myślimy: on mnie nie szanuje, atakuje mnie i muszę się bronić, robi mi specjalnie, na złość, tak się nie powinno robić, przecież trzeba inaczej, jak mógł, nie rozumiem i inne, podobne. Myśli nakręcają się jak spirala – od małych rzeczy (ktoś cię popchnął w kolejce, zajechał drogę) przechodzisz do „zawsze” i „wszystkich”, a na koniec do całego świata. Może nie zawsze, ale często tak się to nakręca.

Nad myślami mamy władzę i Porozumienie bez Przemocy (NVC, Marshalla B. Rosenberga) zaleca, by sprawdzać, co tak naprawdę czuję i odklejać się od myśli. Zostawić te wszystkie „nigdy” i „zawsze” i sprawdzić, czy teraz bliżej mi do frustracji czy bezsilności, czy smutku czy żalu…

 

Odzyskuję moc

Aby odzyskać sprawczość, odpowiedzialność, warto uświadomić sobie, że bodziec jest tylko bodźcem, a to my sami jesteśmy odpowiedzialni za nasze uczucia. Pobądźmy chwilę z tymi uczuciami, pomyślmy, do jakich potrzeb nas prowadzą. Gdy uświadomimy sobie, jakie potrzeby stoją za naszymi uczuciami – możemy zatroszczyć się o ich zaspokojenie, a tym samym zwolnić z odpowiedzialności kogoś innego.

Pamiętajmy, że tylko od nas zależy, co zrobimy z tą wiedzą – o tym jakie potrzeby chcemy zaspokoić. Mamy wiele możliwości. Możemy zrobić coś dla siebie sami lub poprosić kogoś o wsparcie. A jeśli nawet ten ktoś nie może nas w danej chwili wesprzeć, to możemy wymyślać kolejne możliwości. Możemy w tym przykładzie powiedzieć sobie ze spokojem i ulgą: „Skoro się złoszczę, bo najbardziej potrzebuję teraz kontaktu, to mogę zaspokoić tę potrzebę inaczej. Zadzwonię do siostry, czekając na męża i pogadamy sobie, ciekawe, co tam u niej”. Być może to wystarczy, by moc była po naszej stronie, a gdy mąż wróci – będziemy mieć dla niego otwarte serce i z ciekawością, a nie wyrzutem dowiemy się, co wydarzyło się w pracy i dlaczego jest później niż planował.


 

 

Emilia Kulpa-Nowak

jestem certyfikowaną trenerką NVC (Porozumienia bez Przemocy), coachem i mamą dwóch cudownych nauczycieli, którzy zaprowadzili mnie do niezwykłego świata komunikacji, emocji, potrzeb i porozumienia. Pomagam rodzicom, parom i każdemu, kto tego chce - wprowadzać do swojego życia więcej przestrzeni, porozumienia i jasności oraz budować relacje oparte na zaufaniu, współpracy i zrozumieniu. Robię to poprzez warsztaty, konsultacje indywidualne i kursy on-line m.in. na temat poczucia własnej wartości, złości, wstydu i rozwoju osobistego w zgodzie z ideą Porozumienia bez Przemocy. W moim kursie "Latawiec czy ptak?" wzięło udział już ponad 10 000 rodziców gotowych do wspierania swoich dzieci w rozwijaniu zdrowego poczucia własnej wartości. Tworzę platformę szkoleń NVCLab.pl - Laboratorium Porozumienia bez Przemocy oraz od ponad 3 lat szkolę i piszę dla wydawnictwa Virgo.
Po praktykę zapraszamy gorąco na najbliższy warsztat z Emilią Kulpą-Nowak:

DZIECKO Z POCZUCIEM WŁASNEJ WARTOŚCI
9-10 marca 2019

To dwa dni z emaptyczną komunikacją i dużą dawką ćwiczeń.
Będzie więc można wrócić do domu nie tylko z teorią ale przede wszystkim z doświadczeniem i nowymi umiejętnościami budowania relacji z dzieckiem i wspierania jego poczucia wartości!

 

Zobaczymy jakie komunikaty nie służą dziecku i czym warto je zastąpić, przeanalizujemy to, co stosujemy wobec naszych dzieci, dowiemy się jak reagować gdy dziecko mówi "nie", by wesprzeć jego rozwój, jak wspierać poczucie wartości zamiast budowania samooceny, jak pomóc dziecku rozpoznawać uczucia i potrzeby, i wiele więcej...

Program warsztatu >

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Polecamy literaturę wspierającą świadome rodzicielstwo:

 

TWOJE KOMPETENTNE DZIECKO
Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej?
Jesper Juul

Czy właściwie rozumiemy zachowanie naszych dzieci? Czy umiemy zauważyć ich problemy? Jak możemy rozwinąć ich poczucie własnej wartości i wiarę w siebie? Jakim traktowaniem krzywdzimy je najbardziej? Kiedy na wychowanie jest już za późno?Współcześni rodzice często czują się bezradni wobec swoich dzieci. Gubią się też w poradach wychowawczych, które mają sprawić, że ich pociechy staną się posłuszne i grzeczne.

Przejdź do książki

 

 

AGRESJA - NOWE TABU?
Dlaczego jest potrzebna nam i naszym dzieciom?
Jesper Juul

 

Czy agresja u dzieci jest zła? Czy należy ją bezwzględnie eliminować z przedszkoli i szkół? Niemal wszyscy zgodnie odpowiadają: tak! Otóż, nie do końca - twierdzi Jesper Juul. Uznany pedagog i terapeuta ma odwagę iść pod prąd powszechnym przekonaniom. Zamiast potępiać agresję - mówi - trzeba uczyć dzieci radzenia sobie z nią i przekształcania jej w jej w pozytywne działanie.

Przejdź do książki

 

 

ZAMIAST WYCHOWANIA
O sile relacji z dzieckiem
Jesper Juul

W osobistej rozmowie Jesper Juul porusza całe bogactwo wątków związanych z wychowaniem dzieci. Poczucie własnej wartości, nauka odpowiedzialności, rozwiązywanie sytuacji konfliktowych, problemy w szkole… ‒ te i wiele innych kwestii pojawiają się w tej książce. Cenne są liczne przykłady z doświadczenia i praktyki poradniczej duńskiego pedagoga, które pozwalają bliżej zrozumieć jego podejście do dzieci i do rożnych problemów w rodzinie.

Przejdź do książki

 

 

WYCHOWANIE BEZ NAGRÓD I KAR
Rodzicielstwo bezwarunkowe
Alfie Kohn

 

Książka wybitnego amerykańskiego psychologa może zaskoczyć rodziców przyzwyczajonych do tradycyjnych poglądów na temat wychowania i dyscypliny. Powołując się na dziesiątki badań, autor demonstruje negatywne skutki kontrolowania dzieci za pomocą nagród, pochwał i kar. Pokazuje też, jak niszcząca dla dziecięcej psychiki jest warunkowa akceptacja, tak zwana miłość odmawiana, zależna od tego, czy dziecko spełnia oczekiwania rodziców.

Przejdź do książki

 


  

Posted in Wychowanie Rozwój Świadomości Rodzicielstwo Aktualności  

20-09-2017

Ihr Kommentar wurde erfolgreich gesendet. Vielen Dank für Kommentar!
Dodaj komentarz
Nazwa:*
Email:*
Wiadomość:*
  Captcha
  Dodaj komentarz