WARSZTATOWNIA:

https://virgobooks.pl/glowna/254-doswiadczanie-rzeczywistosci-david-hawkins.html

Eksploracja ruchowa z Mary Bond: ruchome piaski


Twoje ciało przez całe życie może poruszać się z wdziękiem i bezwysiłkowo, jeśli tylko nauczysz się, jak obchodzić się z nim zgodnie z jego budową i potencjałem. Nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno, aby wykształcić bardziej prawidłową postawę.

Większość ludzi pojęciem postawy definiuje ciało w pozycji siedzącej lub stojącej, czyli w bezruchu. Prawidłową postawę zwykle ocenia się, patrząc na górną część ciała – klatkę piersiową, ramiona, kręgosłup i szyję. Nawet gdy mamy świadomość tego, że utrzymywanie równowagi na stopach jest związane z dobrą postawą, zwykle nie jest to pierwsza myśl, jaka przychodzi nam na głowy. Jeżeli to również twoja definicja, pozwól, że ją poszerzę.

Dla mnie postawa to nie jest ciało statyczne, pozostające w bezruchu – ale to, jak wykorzystujemy je w ruchu. Dzięki takiemu rozróżnieniu postawa z formy statycznej staje się przejawem dynamicznej aktywności. Postawa wynika z ruchu. Abym mogła stwierdzić, czy masz prawidłową postawę ciała, musiałabym zobaczyć, jak się poruszasz. Wzięłabym pod uwagę ruch całego ciała, od stóp po czubek głowy.


CZUJĄCE STOPY

Stopy, oprócz tego, że stanowią fizyczną podstawę ciała, są także narządami percepcji. Orientując ciało względem ziemi, dzięki stopom wiesz, gdzie jest góra, a gdzie dół. Chociaż to oczywiste, nie zawsze to odczuwamy. Na podeszwie każdej stopy znajduje się ponad siedem tysięcy zakończeń nerwowych, które współpracują z licznymi receptorami zlokalizowanymi w stawach skokowych – mają one za zadanie ustalić równowagę. Skóra na twoich stopach, podobnie jak skóra na dłoniach, jest inteligenta. I tak jak doznania w dłoniach aktywują mięsień zębaty, tak wrażenia w stopach aktywują mięśnie wewnętrznego gorsetu. Przekonasz się za chwilę o tym, wykonując ćwiczenie, które nasili odczuwanie stóp.


EKSPLORACJA: RUCHOME PIASKI

Stań na twardej poduszce albo na bawełnianym wałku do jogi. Dla bezpieczeństwa ćwicz, mając ścianę na wyciągnięcie ręki. Po prostu stań na wałku i daj ciału chwilę na dostosowanie się do subtelnych zmian równowagi. Niczego nie kontroluj, lecz pozwól stopom przyjmować odczucie ruchomej powierzchni, a ciału poruszać się zgodnie z nimi.

Poczuj, jak stopy wchodzą w relację z grawitacją, a oś pionowa przesuwa się i znajduje nowe położenie. Rozluźniaj napięcia, które mogą się pojawiać w podudziach, łydkach i udach. Uwolnij mięśnie głębokie, dłonie i oddech. Rozluźnij oczy, które mogą utrzymywać napięcie nawet wtedy, gdy są zamknięte. Zanim zaczniesz czytać dalej, postój na wałku przez trzy minuty. Po zejściu z wałka zauważ wszelkie zmiany w sposobie, w jaki postrzegasz podłoże. Dla wielu osób będzie ono lepiej wyczuwalne, solidne i bardziej godne zaufania. Możesz też poczuć, że twoje ciało jest bardziej stabilne i obecne. Te odczucia mają ogromny wpływ na postawę, dlatego delektuj się nimi i je zapamiętaj.


Fragment z książki Mary Bond „JAK PRAWIDŁOWO CHODZIĆ, STAĆ, SIEDZIEĆ”.
Jeśli tańczysz, uprawiasz fitness, jogę,
pilates czy bieganie i chcesz uniknąć
ryzyka kontuzji oraz rozwinąć świadomość ciała,
jeśli zajmujesz się fizjoterapią i dbasz o to,
by pacjenci, dzięki zmianie starych
nawyków ruchowych byli w stanie
uwolnić się od przewlekłego bólu
– ta książka jest dla Ciebie.


Przeczytaj fragment i zamów tutaj >


Posted in Rolfing/Powięzi Rozwój Świadomości Aktualności  

11-07-2019

Komentarz sind für diesen Beitrag geschlossen