Duchowe repetytorium - recenzja książki Davida Hawkinsa „Ego a prawdziwy Ty”

życie jest spiraląCzy można osiągnąć trwałą zmianę w postrzeganiu siebie i świata dzięki jednorazowemu doświadczeniu? Byłoby wspaniale przeczytać kilka książek, pójść na warsztat i „mieć załatwione”. Jednak zaczynając od budowy mózgu, poprzez nasze strategie obronne aż po gotowość do zmiany – wszystko to wpływa na efekty naszej duchowej wędrówki.

Każdy, kto wszedł na tę drogę, wie, że to droga dla wytrwałych. Niezależnie od tego, czy zaczynamy swoją podróż od psychoterapii, warsztatów, czytania wspierających książek czy sesji z jakąś substancją psychodeliczną – nie da się osiągnąć rezultatów jednorazowym wydarzeniem ani wglądem.

Czasami najmocniejsze odkrycia wyglądające jak totalna przemiana po kilku dniach bledną. Wracamy do swoich spraw, idziemy po zakupy, jedziemy do pracy, na studia – wraca codzienność. Tak samo jest z najlepszą na świecie książką – o ile taka istnieje. Dlatego warto do tematu podejść z pokorą. 

Repetytorium z duchowości?

Jestem świeżo po lekturze, a raczej przejrzeniu najnowszej książki Davida Hawkinsa „Ego a prawdziwy Ty”. I to, co na początku odebrałam jako dziwne i męczące –  jest to zestaw cytatów, po chwili wydało mi się bardzo cenne. Po prostu do tej książki należy podejść inaczej, niż do wcześniejszych.

Jako psychofanka Hawkinsa czytałam jego książki wielokrotnie i znam ich treść dosyć dobrze. Wiem też, że każdy powrót daje mi możliwość głębszego pojęcia tej niełatwej wiedzy. Moja ukochana książka „Oko w oko z jaźnią” za każdym razem zachwyca mnie i zadziwia, jakbym czytała ją po raz pierwszy. A dlaczego ta wiedza tak łatwo ulatuje?

Pokora w gotowości

Przede wszystkim jesteśmy tylko ludźmi i nasz układ nerwowy potrzebuje wielu powtórzeń, czasu i odpowiedniego stanu świadomości, żeby móc na trwałe wpuszczać w obieg nowe informacje. Ponadto, wiedza dociera do nas wtedy, kiedy jesteśmy na nią gotowi. Czasami proces wymaga wielu lat pracy, żebyśmy byli gotowi na kolejne etapy. Osoba, która jest zanurzona w potrzebie zemsty i nienawiści nie ma jak pójść do tematu choćby kreatywności, bo najpierw musi wydobyć się z potrzeby zniszczenia. A to wymaga czasu.

Nawet jeśli dotkniemy ważnego tematu i spotkamy wiele emocji z nim związanych, nie znaczy to, że za jakiś czas nie będzie potrzeby powrotu do tego samego wątku. Wybieganie i popychanie procesu raczej nie kończy się sukcesem. Natomiast bardzo często słyszę, czasem po kilkuletnim procesie – teraz to czuję! Dopiero teraz to zrozumiałem głębiej.

W swojej własnej drodze długo boksowałam się z faktem, że nie mogę przebiec drogi do poznania sprintem. Denerwowało mnie, że tematy, które w swoim odczuciu już „przerobiłam” wracają i muszę przechodzić tę samą drogę na nowo. No właśnie – czy na pewno przechodzimy tę samą drogę, czy tylko tak nam się wydaje?

Życie jest spiralą

Nasza życiowa droga nie przebiega, jak często myślimy linearnie. Jest raczej jak spirala.

Byłoby wspaniale przejść jakąś drogę i nigdy więcej nie musieć wracać do niektórych wątków naszego życia, postrzegania siebie czy świata. Jednak w swoich procesach zataczamy kolejne kręgi, każdy coraz bliżej sedna sprawy. Często kolejne cykle przebiegają inaczej, bo przechodzimy przez nie bogatsi o wiedzę i doświadczenie.

Nawet jeśli reakcje będą podobne, to świadomość obudzi się szybciej. Być może wcześniej wycofamy się z relacji, która słabo rokuje. Może wcześniej poczujemy swoje granice, rozpoznamy pułapkę swojego umysłu.

Wiem, że istnieją formy pracy szybko demaskujące przeróżne uwikłania i wewnętrzne identyfikacje np. ustawienia systemowe. Z niektórych sytuacji można faktycznie wyjść jedynie poprzez uświadomienie i uwolnienie emocjonalne. Jednak większość „roboty” musimy wykonać sami.

Jak przechytrzyć umysł wg Hawkinsa?

„Ego a prawdziwy Ty” na początku zadziwiła mnie swoją formą. Nie da się przejść przez tę pozycję tak, jak przez wcześniej wydane książki, czyli „od deski, do deski”. Ma jednak to swoją zaletę.

Hawkins w swoich książkach stosuje metodę wielokrotnego krążenia wokół tematu, wracając do najważniejszych wątków wielokrotnie, w różnych momentach. Czasami wydaje się to zbędne, ale sam autor w jednej z książek wyjaśnił, że ma to na celu przechytrzenie umysłu w tym, jak chętnie pozbywa się trudnych informacji.

Najnowsza pozycja daje szansę do pomedytowania nad danym zagadnieniem. Czytelnik, który zna wcześniejsze pozycje Hawkinsa, nie będzie miał problemu ze zrozumieniem sensu cytatów, jednak nie będzie też musiał przedzierać się przez całe uzasadnienie tezy. Dla mnie to bardzo cenna możliwość.

Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutka


okładka Ego a prawdziwy tyEGO A PRAWDZIWY TY
Mądrość niezbędna do przekroczenia umysłu i urzeczywistnienie jaźni
David R. Hawkins

Kolekcja inspirujących cytatów na temat ego, umysłu i duchowego oświecenia autorstwa eksperta rozwoju świadomości.

Każda z tych nauk, jeśli zostanie wdrożona w sposób bezpośredni, ujawnia prawdę i może mieć ogromny wpływ na Twoje życie.

W tej książce wybrane nauki z obszernego dorobku dr. Davida R. Hawkinsa poprowadzą cię przez proces urzeczywistnienia, poddania, transformacji i wyzwolenia z ograniczeń ego.

Dr Hawkins zaleca, byśmy czytając książkę, dążyli raczej do tego, by „poznać” niż „dowiedzieć się o”. „Poznać” implikuje subiektywne doświadczenie; „dowiedzieć się o” oznacza gromadzenie faktów. Produkty powiązane

Powiązane posty

Udostępnij tę treść