JOGA POWIĘZIOWA INTEGRALNIE

Wojciech Karczmarzyk
Dostępne
140,00 zł
Brutto

Z książki tej dowiesz się jak najefektywniej rozluźnić napięcie w ciele poprzez pracę z powięzią mięśniową, dzięki użyciu pozycji jogi. Dowiesz się również jak zrobić automasaż powięzi, wykorzystując do tego grawitację, mikroruchy ciała i trzydzieści prostych zadań ruchowych zwanych vinyasami. W końcu dzięki ćwiczeniom tu zawartym, a w szczególności trzem sekwencjom integracji percepcyjno-powięziowej wyrównasz i poprawisz swoją sylwetkę, wejdziesz w głębszy kontakt z sobą samym, rozwiniesz swój potencjał, intuicję i obudzisz energię do życia.

       

DOSTAWA: Paczkomat 15 zł. Kurier InPost: 16 zł. Kurier DPD 17 zł. Poczta Polska 20 zł. Za pobraniem kurier InPost 20 zł. Darmowa dostawa od 300 zł.

 

Od Autora:

Powięź jest bardzo popularnym tematem w ostatnim czasie, zwłaszcza w dziedzinie fizjoterapii. Jej popularność powoduje, że wiele osób mówi o niej, a czasem nadużywa jej pojęcia po ukończeniu zaledwie weekendowego kursu, nie zdając sobie jednocześnie sprawy z głębi i szerokości zagadnienia tego tematu. Ja sam miałem w życiu tą sposobność, że znalazłem się we właściwym miejscu i we właściwym czasie i poświęciłem temu tematowi resztę dotychczasowego życia. Być może zupełnie przypadkiem... poznałem Rolfera™ i nauczyciela jogi - Giovanniego Felicioni, który jest jednym z wykładowców w Europejskim Instytucie Rolfingu - specjalizującym się w pracy z ruchem powięziowym i który mnie zainspirował. Sprawił on, iż zapragnąłem zgłębiać ten temat.

Niedługo potem zostałem nauczycielem jogi inspirowanej nauczaniem Vandy Scaravelli (uczennica B.K.S Iyengara i T. K.V. Desikachara, oraz autorka "Przebudzenia Kręgosłupa"), a kilka lat później Rolferem™. Przez kilka lat nauki z Giovannim asystowałem mu również w jego praktyce. W efekcie przez osiem lat pobytu w Anglii oraz prawie rocznym pobycie w Niemczech, studiowałem różne formy medytacji, jogi i przede wszystkim najbardziej integralne podejście do pracy z powięzią w postaci pionierskiej metody w tej dziedzinie czyli Rolfing®. Rolfing to nie tylko praca manualna, ale również ruchowe podejście do pracy z powięzią w postaci Rolf Movement™. To właśnie podstawy tego ruchowego podejścia, opracowane przez Francuskiego Rolfera Huberta Godarda w postaci funkcji tonicznej, stanowią podstawę nauczania asan w jodze powięziowej. Zastosowanie tej teorii w praktyce, daje gwarancję pracy z powięzią w najefektywniejszy sposób, co jest poparte wieloletnim doświadczeniem wiodących ekspertów w tej dziedzinie.

CO ZNAJDZIESZ W KSIĄŻCE?

 • Zaznajomisz się ze skutecznymi narzędziami relaksacji i jednocześnie dowiesz się jak praktykować asany w sposób medytacyjny. Funkcja toniczna jest zgodna z praktyką medytacyjną jogi tybetańskiej, a w szczególności z praktyką nawiązywania kontaktu ze stanem naturalnym poprzez trzy bramy: bramę ciała, mowy i umysłu.
 • Ciało staje się bramą do doświadczenia ostatecznej natury umysłu, gdy poczujemy i staniemy się świadomi jego bezruchu. Mowa staje się bramą, gdy usłyszymy wewnętrzną ciszę i staniemy się jej świadomi. Umysł staje się bramą, gdy rozpoznamy w nim przestrzeń i będziemy jej świadomi.
 • „Nawiązując kontakt z bezruchem, ciszą i przestrzenią, korzystamy z trzech różnych bram, ale docieramy do tego samego miejsca - czystej, otwartej obecności” ("Przebudzanie świętego ciała", Tenzin Wangyal Rinpocze str. 32)
 • Asany praktykowane w ten sposób, poza rozluźnieniem powięzi mięśniowej, pozwalają na otwarcie się na głębszy wymiar doświadczenia siebie samego i związany z nim spokój ducha. Praktyka ta może być potem kontynuowana w postaci dłuższych okresów przebywania w pozycjach siedzących oraz integrowana doświadczenia do codziennego życia.

Książka ta jest syntezą jogi ponad jej podziałami i przewodnikiem na drodze do przebudzenia i wewnętrznego rozwoju. Synteza jest czymś naturalnym, ponieważ różne nurty jogi istniały obok siebie i inspirowały się nawzajem poprzez tysiąclecia. Joga rozwijała się zarówno w buddyzmie jak i w hinduizmie. Ale czy jest coś takiego jak joga hinduistyczna czy joga buddyjska? I tak i nie? Budda Siakjamuni, którego nauki stały się podstawą buddyzmu narodził się w Indiach. Wpływ na jego idee mieli m. in. hinduscy jogini i asceci których tam spotkał. Ojciec współczesnej jogi hinduistycznej – Krishnamacharya - podróżował natomiast w poszukiwaniu swojego nauczyciela z Indii do Tybetu, w którym buddyzm zadomowił się w największej mierze na przełomie wieków. Jak widać z tych doświadczeń istota jogi sięga dużo głębiej niż przynależność etniczna lub kulturowa i przede wszystkim odnosi się nie do metody, ale do osoby mistrza. Najistotniejszy w jodze jest przekaz i bezpośrednie połączenie ucznia i nauczyciela. Jeśli w tym miejscu mielibyśmy się pokusić o ustalenie pochodzenia jogi powięziowej, określenia jej największych wpływów i związanej z nimi reinterpretacji, to moglibyśmy stwierdzić iż poza wpływem pracy powięziowej związanej z Rolfingiem (który sam był inspirowany m. in. jogą), oraz nauczaniem Vandy Scaravelli, jej najgłębsze korzenie sięgają Tybetu. To tam podróżował do swojego mistrza Krishnamacharya i tam zrodziła się jedna z najstarszych linii przekazu Jogi Tybetańskiej związana z praktyką dzogczen i stanu naturalnego, która jest moją największą duchową inspiracją.


Łącznie książka ta zawiera ponad 25 lat mojego doświadczenia związanego z medytacją, jogą, rozwojem osobistym i 8 lat doświadczeń pracy jako Rolfer™ i nauczyciel jogi.

Zapraszamy do obejrzenia filmiku, w którym autor opowiada o książce:

Ta ambitna książka łączy odkrycia współczesnych badań nad powięzią ze starożytną filozofią jogiczną, aby stworzyć wyjątkową drogę praktyki jogi. Karczmarzyk pokazuje nam w jaki sposób wykorzystać głęboką, naturalną inteligencję naszego ciała i poprzez percepcyjne zestrojenie, praktykować asany z większą lekkością i wdziękiem. Celem jest tu autentyczny rozwój zintegrowanej obecności w codziennym życiu.

Mary Bond, autorka "Jak Prawidłowo Chodzić, Stać, Siedzieć" i "Mandala świadomości ciała".

JAK KORZYSTAĆ Z KSIĄŻKI?

Książka porusza wiele zagadnień, zaczynając od anatomii powięzi, automasażu powięziowego, filozofii jogi, psychologii, neurobiologii rozwoju świadomości, praktyki asan i medytacji. Każdy człowiek może w niej znaleźć coś dla siebie w zależności od swoich potrzeb i bez względu na stopień znajomości tematu. W związku z szerokością zawartych w niej zagadnień, zacznij od tego co cię najbardziej interesuje.

 • Jeśli jesteś zainteresowany ćwiczeniami w celu rozluźnienia powięzi mięśniowej i skutecznej nauki relaksacji, to przejdź do rozdziału 6 o konstruowaniu własnej praktyki, a następnie do ćwiczeń w rozdziale 7. Łącznie znajdziesz około 550 zdjęć z pozycjami jogi, które są opisane w prosty sposób do bezpośredniego ich stosowania.

 • Jeśli interesuje cię automasaż powięzi to obejmuje on pozycje w rozdziale 7.1-5.

 • Jeśli jesteś osobą początkującą i nie miałeś wcześniejszej styczności z jogą, to możesz po przeczytaniu rozdziału 6 skorzystać z gotowych sekwencji zawartych na końcu książki w rozdziale 11 -Trzy sekwencje integracji percepcyjno powięziowej.

 • Jeśli masz bóle w ciele i liczysz, że joga może ci pomóc, to skorzystaj z informacji w rozdziale 11.5 i wybierz pozycje oraz sekwencje według zamieszczonych tam wskazówek.

 • Jeśli interesujesz się medytacją i rozwojem świadomości, to przejdź do rozdziałów 8 i 9, gdzie dowiesz się jak praktykować medytację w oparciu o psychologiczne i neurobiologiczne podejście.

 • Jeśli interesuje cię czym jest Joga powięziowa i jak działa w teorii, to przeczytaj rozdział 2.

 • Jeśli interesuje cię psychologia sylwetki to przeczytaj rozdział 3 – Psychologiczne aspekty orientacji i związanej z nią integracji.

 • Jeśli interesuje cię powięź sama w sobie i związana z nią anatomia, to zacznij od Wiadomości ogólnych w rozdziale 1.

 • Jeśli interesuje cię powięź w kontekście filozofii jogi to, przeczytaj rozdział 4 – Joga powięziowa w kontekście tradycji i powrotu do podstaw, oraz rozdziały 1.2, 1.3, 1.4 z wiadomości ogólnych, a także rozdziały 8 i 9 o integracji percepcyjno-powięziowej i integrujących praktykach medytacyjnych.

WojtekKarczmarzyk net (4) _ z białą obwódką.JPG

Wojciech Karczmarzyk 

Certyfikowany terapeuta metody ROLFING® Integracja Strukturalna, nauczyciel jogi, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Integracji Strukturalnej.

Szkolenie w zakresie Rolfingu® odbywał w Londynie na British Academy of Rolfing Structural Integration oraz w Monachium na European Rolfing Assiociation  e.V. 

Posiada ponad 25 letnie doświadczenie z jogą i medytacją. Jest jedynym w Polsce - certyfikowanym - nauczycielem jogi inspirowanej nauczaniem Vandy Scaravelli i Mary Stewart. Swoje kwalifikacje w tym zakresie zdobywał w Londynie, gdzie m. in. asystował w zajęciach Giovanniemu Felicioni. Od kilku lat prowadzi kursy nauczycielskie z zakresu jogi powięziowej w ujęciu integralnym.

ZOBACZ TAKŻE

Autor
Wojciech Karczmarzyk
Waga
1400 g
Format
220x275 mm
Oprawa
miękka
Ilość stron
332
Wydanie
II, 2022
ISBN
978-83-65400-34-5
Virgo
284
978-83-956868-0-1