Kody wolności – „Nowa biologia” Bruce’a Liptona

pawie oczka ogon pawia

Od poszukującego naukowca do naukowca duchowego. Bruce Lipton przeszedł długą drogę zawodową, by udowodnić wpływ ducha na materię.

Odkrył nowe znaczenie błony komórkowej, zaprzeczył determinizmowi genetycznemu, a to wszystko wsparł odkryciami fizyki kwantowej i tak — w dużym uproszczeniu — powstała „nowa biologia” uwzględniająca moc umysłu w uzdrawianiu, podważająca dominację farmakologii w medycynie, krytykująca stare dogmaty.

Od komórki do samoświadomości

Książka „Biologia przekonań” to efekt kilkudziesięciu lat pracy badawczej Liptona i innych naukowców. Jego doświadczenia nad klonowaniem komórek potwierdziły, że to środowisko ma podstawowy wpływ na komórkę i jej reakcje, a nie jest to — jak twierdzono przez ostatnie dziesięciolecia — przesądzone przez strukturę kodu genetycznego. To niezwykle ważna informacja! Nie jesteśmy skazani na nasze DNA! To nie geny a środowisko wpływają na nasze zdrowie i szczęście.

Emocjonalny koktajl

Co tworzy środowisko dla naszych komórek? Najnowsze odkrycia dowodzą, że to emocje tworzą biochemiczny koktajl, którym komórki odżywiają się lub... osłabiają. Co ważne — emocje są reakcją na zdarzenia w naszym życiu, ale też, produkowane są poprzez aktywność mózgu. Czyli — dzięki myślom możemy tworzyć konkretny pokarm dla całego organizmu. Każda komórka naszego ciała odniesie się do stanu ducha, w jakim jesteśmy!

Dwa centra zarządzania

Zatrzymajmy się więc chwilę przy naszym centrum zarządzania — mózgu. Tak naprawdę mamy dwie sprawujące „władzę” instytucje. Świadomy umysł — ten kreatywny, który tworzy myśli, wyobrażenia, planuje oraz umysł nieświadomy.

Ten drugi jest kompletnie automatyczny, to system impulsów i przekonań na temat siebie i świata. Jest znacznie szybszy i pojemniejszy niż nasz umysł świadomy. Problem polega na tym, że jego treść nie podlega żadnej świadomej ocenie — może być prawdziwa lub kompletnie fałszywa. Jednak przez nasz automat traktowana jak fakt. Podlega programowaniu przez cały czas, jednak jest szczególnie chłonny w pierwszych latach życia człowieka.

Zatem przekonania nieświadome to zakodowane informacje, z którymi nie mamy świadomej relacji, a jednak mają na nas znaczący wpływ — realizujemy je poprzez swoje decyzje, reakcje, często sabotując świadome plany. Jeśli te przekonania na temat np. własnych możliwości są pozytywne — to wspaniale. Ale co, jeśli od dziecka słyszeliśmy - „nigdy niczego nie osiągniesz”, „świat jest pełen złych ludzi”, „cierpienie uszlachetnia”, „jedyny sensowny zawód to adwokat!”?

Kody wolności — praca z przekonaniami

Nasze nieświadome przekonania mają zatem największy wpływ na nasze zdrowie i życie! Nie poświęcając świadomej uwagi na obserwację swoich zachowań, wyborów, trudności, skazujemy się na trwanie w starym oprogramowaniu, na które nie mieliśmy wpływu.

Rozwijanie swojej świadomości, a więc praca z automatyzmami, daje możliwość reagowania na problemy zdrowotne, życiowe, na wybranie dla siebie odpowiedniej drogi zawodowej.

Pozytywne myślenie to a mało!

Różnica między pozytywnym myśleniem a pracą z podświadomością jest ogromna. Afirmacje, powtarzanie sobie pozytywnych treści nie ma wpływu na faktyczne przekonania. Co więcej, jeśli afirmacje nie są zgodne z prawdziwymi przekonaniami, powstaje konflikt, w którym zawsze wygra podświadomość. Wtedy, mówiąc kolokwialnie, nie gramy ze sobą do jednej bramki — zaczynamy sabotować swoje wysiłki poprzez niezrozumiałe zachowania i reakcje.

„Dla naszego zdrowia i dobrobytu jest ważne, by poprowadzić energię naszego umysłu ku pozytywnym, tworzącym życie myślom, a eliminować ciągle obecne, wyczerpujące energię i unieruchamiające, negatywne myśli. Ale, i mam tu na myśli najsilniejsze znaczenie “ALE”, samo kontemplowanie pozytywnych myśli nie koniecznie będzie w ogóle miało jakikolwiek wpływ na nasze życie! W rzeczywistości ludzie, którzy zawiedli się na pozytywnym myśleniu, są jeszcze bardziej osłabieni, ponieważ myślą już wtedy, że ich sytuacja jest beznadziejna — wierzą, iż wyczerpali uzdrawiające zasoby ciała i umysłu”.

Czyli jednak miłość...

Po raz kolejny obroniono tezę, że miłość to najskuteczniejsze lekarstwo. Tym razem droga wiodła poprzez budowę komórki, syntezę białek, molekuły emocji.

Bruce Lipton dowiódł, że jesteśmy efektem — dosłownie na poziomie komórkowym — emocji, jakie towarzyszą nam w życiu. Z jakich emocji chcesz zbudować swój świat?

Wnioski potwierdzone naukowo — nasze przekonania sterują naszym życiem. Świadomość jest kluczem do zdrowia i szczęścia. Miłość uzdrawia. Z taką wiedzą, jako społeczeństwo, moglibyśmy w ciągu kilkudziesięciu lat znacząco zmienić jakość życia na naszej planecie. Kto się dołączy?

Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutka

 

Biologia przekonań Bruce LiptonBIOLOGIA PRZEKONAŃ
Bruce H. Lipton

Nasza podświadomość może mieć silniejszą moc, niż nam się wydaje. To, o czym myślimy, jak postrzegamy świat, wpływa na nasze ciało i ogólne samopoczucie. I nie jest to bynajmniej stwierdzenie godne wróżki czy badacza zjawisk paranormalnych, a naukowa teza ukazująca biochemiczne skutki działania mózgu. Ciało i umysł człowieka są bowiem ze sobą ściśle powiązane, czy w to wierzymy, czy nie, a Biologia Przekonań pomaga nam zrozumieć te zależności w naukowy, aczkolwiek bardzo przystępny i rzeczowy sposób. Ta książka zmieni na zawsze to, co myślisz o swoich myślach i umyśle. Nowe, zdumiewające odkrycia biochemicznych skutków działania mózgu ukazują, iż twoje myśli wpływają na wszystkie komórki twojego ciała.


Udostępnij

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności