Mapa to nie terytorium – o poszukiwaniach duchowej ścieżki - recenzja książki

Poszukiwanie sensu, potrzeba zrozumienia, poczucie pustki, tęsknota – mamy różne motywacje, by wejść na drogę duchowości. Często jest to powód życiowego przełomu lub efekt życiowego kryzysu. Zawsze jednak jest to intensywny, bardzo intymny proces.

Niesie ze sobą wiele dylematów, często frustracji. Którą drogą pójść? Od kogo się uczyć? Czy istnieje jedna, właściwa droga do poznania prawdy?Skąd czerpać wiedzę?


Poszukiwania duchowe to fascynująca podróż, ale o tyle trudna, że powstało wiele map prowadzących do celu i wybór może wprawiać w zakłopotanie. Którą drogą pójść, by nie okazało się za kilka lat, że ulegliśmy wielkiej iluzji? Czym kierować się w wyborze swojej drogi?

Z pomocą może przyjść dorobek Davida Hawkinsa – psychiatry, nauczyciela duchowego i naukowca. Autor przez kilkadziesiąt lat zajmował się badaniem zjawisk związanych z duchowością. Dzięki jego kalibracjom powstała Mapa Poziomów Świadomości (metoda badawcza została szczegółowo opisana w książce „Siła czy moc”), ale też wiele innych, ciekawych odkryć.

Czym jest prawda? Jaką wartość ma Biblia? Czy nauki Chrystusa są bardziej wartościowe niż Kriszny? Czy mitologie zawierają prawdę? Które modlitwy mają moc? Czy w ogóle warto się modlić? Czy buddyjskie Sutry mogą wznosić świadomość? Jeśli tak, to które?

Pytań jest nieskończenie wiele i warto je sobie zadawać. Każdy, kto wybiera jakąś ścieżkę, poświęca jej swój czas i zaangażowanie, warto wybierać świadomie.

Mapa to nie terytorium!


W książce „Prawda czy fałsz” znajduje się wiele zestawień kalibracji, które mogą być ogromnym wsparciem dla osób poszukujących dla siebie wartościowych „map” i co je różni to język opisu i metafor, który właściwy jest danej kulturze. Stąd mogą pojawiać się wątpliwości na temat wyboru źródła, z którego będziemy czerpać inspirację, nauczycieli. Prawda opisana w wielu świętych księgach ma podobny wydźwięk.

Autor sprawdził również wartości logarytmiczne kalibracji różnych awatarów i świętych ksiąg. Okazało się, że istnieje wiele wartościowych drogowskazów kierujących ku prawdzie i choć w trakcie życia wystarczy studiowanie wyłącznie jednej świętej księgi, to można również wybrać drogę komplementarnego zdobywania wiedzy różnych kultur i religii.

„Prawda jako taka nie jest wyłączna, ale uniwersalna, bo inaczej nie byłaby prawdą. Tak więc duchowe albo religijne zapewnienia o wyłączności wskazują na ingerencję i błędy ego późniejszych wyznawców dawnych mędrców”.

Ludzkie błędy


Ego lubi władzę. Religia od wieków stawała się narzędziem do manipulowania i zastraszania.

Należy oddzielić Prawdę od tego, co z religią zrobił człowiek. Wielkie święte księgi nie nawołują do mordów, zawłaszczania mienia, autorytaryzmu, ludobójstwa, manipulacji. Nie zachęcają do palenia ludzi na stosach ani obcinania głów innowiercom.

Dlatego warto zawsze weryfikować jakość wspólnot religijnych, nauczycieli, kapłanów – są tylko ludźmi. Popełniają błędy jak każdy z nas. Hawkins przytacza wiele znanych osobistości, które wkraczały w świat polityki, kultury czy religii będąc na wysokich poziomach świadomości (Piotr Wielki, Napoleon, Hitler, Mohamed), lecz władza i okoliczności sprawiły, że kończyły swoje kariery w skrajnie negatywny sposób.

Słodki fałsz


Często pod przykryciem świętoszkowatości kryją się naprawdę niebezpieczni ludzie. Mam na myśli nie tylko sekty, podejrzane stowarzyszenia czy wspólnoty, które są niebezpieczne z oczywistych względów. Również pseudoduchowe ruchy, takie jak New Age potrafią zrobić dużo złego, ponieważ zaślepiają osoby zagubione, anielskim światłem i kryształowymi kwiatami lotosu.

Jest to na pewno przyjemne, budzi ciepłe uczucia, ale ma niewiele wspólnego z pracą na rzecz podwyższenia poziomu świadomości. Nie ma w sobie mistycyzmu, a opiera się na budzących ekscytację doniesieniach o channelingu anielskim, porwaniu przez obce istoty, kryształowych dzieciach.

Na szczęście, jak wynika z badań Hawkinsa, ilość pozytywnych nauczycieli i nauk jest duża. Mamy możliwość trafić w dobre ręce i zacząć wartościową pracę. Powodzenia :)


Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutka

PRAWDA CZY FAŁSZ
Metoda rozróżniania i przykłady kalibracji

David R. Hawkins

Każdy skrycie wierzy, że jego własny pogląd na świat jest 'realny', oparty na faktach i prawdziwy. Lecz powierzchowne nie jest esencją - tak jak okładka nie jest książką.

Wszystko, co istnieje w obszarze fizycznym, mentalnym, emocjonalnym albo duchowym, można skalibrować, by ustalić jaki poziom prawdy i świadomości reprezentuje. Autor omawia wyniki wielu kalibracji: teorii naukowych, sportów, filmów, religii, duchowych i politycznych przywódców, krajów i innych. Opierając się na uzyskanych wynikach, przenikliwie diagnozuje zarówno zjawiska kulturowe, jak i sytuację społeczno-polityczną współczesnego świata.

Udostępnij tę treść