Niezbędnik żywieniowy młodej mamy

Posiłki serwowane kobietom w połogu na całym świecie mają pewną cechę wspólną – są niezwykle bogate w wartości odżywcze. Ich odpowiednie przygotowanie jest niezwykle istotne. Posiłki powinny być ciepłe i tłuste (tłuste same w sobie lub polane masłem klarowanym lub tłuszczem zwierzęcym). Powinny być przygotowane z użyciem odpowiednich przypraw, aby rozgrzać ciało mamy, wspomóc trawienie oraz działanie układu krwionośnego (…)
Odżywianie w połogu według medycyny chińskiej

Aby odżywić krew, energię yin oraz esencję, potrzebujemy odpoczynku, jedzenia bogatego w minerały i kolagen oraz wsparcia emocjonalnego i duchowego – to czynniki równoważne pięciu uniwersalnym potrzebom kobiet w połogu!

Według tradycji, wywary ziołowe oraz pożywienie przeznaczone dla matek w połogu skomponowane są tak, by były niezwykle odżywcze na wielu poziomach – by odbudowywały krew, chi, yin, yang oraz płyny ustrojowe. W celu przeciwdziałania rozwojowi zimna w ciele, spowodowanego deficytami krwi, świeżo upieczona matka odniesie korzyść z jedzenia rozgrzewających posiłków oraz dań, które wspomagają produkcję krwi. Do tych zadań świetnie nadadzą się składniki, takie jak: 

- wołowina,
- drób,
- jajka,
- czarny sezam,
- daktyle,
- gotowane warzywa,
- marchewka,
- zupy.

W pierwszych dwóch tygodniach po porodzie należy skierować uwagę na zakończenie procesu oczyszczania macicy, minimalizowanie ryzyka infekcji i wspomaganie produkcji mleka. W tym okresie należy przyrządzać proste zupy, których właściwości wspomagają wydalanie krwi, a przez to oczyszczanie macicy, która w dwóch pierwszych tygodniach po porodzie powoli powraca do wielkości sprzed ciąży. Słynny chiński przepis na taką ziołową zupę połogową nosi nazwę Sheng Hua Tang. Przepis ten zawiera składniki pomagające wydalić krew z macicy, a przy tym wytworzyć nową, zdrową krew. Pomaga on również zmniejszyć stan zapalny oraz wzmaga produkcję mleka. Zupy te nie są odpowiednie dla wszystkich – przed ich zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem medycyny chińskiej, aby dopasować pielęgnację do własnych potrzeb.

W kolejnych tygodniach zadania posiłków, takich jak zupy czy gulasze, zmieniają się. Teraz nie zależy nam już tak bardzo na detoksykacji, co na wzmocnieniu się, a więc przyjmowane jedzenie musi wzmacniać chi oraz krew matki w połogu. Takie wzmacniające zupy mogą wspomóc produkcję wysokiej jakości mleka, które tworzone jest z krwi oraz energii chi kobiety.

W tradycyjnej medycynie chińskiej blokady emocjonalne (takie jak niechęć lub złość) mogą w łatwy sposób stać się blokadami fizycznymi i przeobrazić się na przykład w zapalenie sutka. Stabilność emocjonalna oraz otoczenie wypełnione łagodnością są czynnikami niezwykle ważnymi dla produkcji mleka.

Jedzenie o właściwościach rozgrzewających

Pomocne w twojej diecie będzie również stosowanie przypraw o właściwościach rozgrzewających, takich jak imbir, czarny pieprz czy cynamon. Unikaj spożywania zimnych posiłków, takich jak lody czy woda z lodem, które mogą przyczynić się do wychłodzenia organizmu, a przez to i macicy, i zwiększyć zapotrzebowanie energetyczne procesu trawienia. Kobieta w połogu nie może sobie pozwolić na takie dodatkowe wydatki.

Na Zachodzie kobiety, chcąc powrócić do zdrowia najszybciej, jak to możliwe, często wykorzystują stare strategie, które pomagały im powrócić do zdrowia przed ciążą (tak jak zrobiłam to ja), nie biorąc pod uwagę, w jakim stanie znajdują się teraz i co obecnie stanowi normę. Być może wybiorą dietę składającą się z odżywczych soków, koktajli i sałatek, aby odżywiać się zdrowo i zrzucić kilka kilogramów po ciąży, ale zimne i surowe posiłki niepotrzebnie obciążają i wyczerpują organizm kobiety w połogu. Tak naprawdę świeżo upieczona mama potrzebuje jedzenia, które będzie odżywcze i które wzmoże produkcję krwi oraz yin.

Podawanie kobiecie w połogu regularnych, bogatych w białko posiłków oraz gorących bulionów jest konieczne. Jedynie wtedy organizm będzie w stanie odbudować zapas płynów, dzięki którym wzmoże produkcję krwi i mleka. Do substancji, które szczególnie przyczyniają się do produkcji mleka, bez wątpienia zaliczają się tłuszcze. Lekarze medycyny chińskiej w swoich mieszankach ziołowych wykorzystują wszelkiego rodzaju rośliny, minerały oraz mięso. Twierdzą, że gdy organizmowi potrzebna jest jakaś substancja (jak krew, yin czy esencja), czasem wystarczą leki zawierające jedynie „ciało i krew”. Oznacza to, że niektóre kobiety, w celu pozyskania wystarczających ilości żelaza i innych minerałów, będą musiały spożywać mięso.

Nie chcę cię unieszczęśliwić, ale proszę, pamiętaj, że jeśli zaczniesz szybko i gwałtownie zrzucać wagę, to pokarm dla dziecka będzie najprawdopodobniej produkowany nie z twoich nadwyżek energetycznych, lecz z rezerw, co koniec końców może prowadzić do wyczerpania organizmu. Pamiętaj o tym, by zawsze jeść trzy regularne posiłki oraz dwie odżywcze przekąski dziennie. Upewnij się, że przyjmowana przez ciebie żywność zawiera odpowiednie ilości zdrowych białek i tłuszczów. Dzięki temu zapewnisz sobie stabilny poziom cukru we krwi, łatwiej nabierzesz sił i zgromadzisz wystarczająco energii, by podzielić się nią ze swoim dzieckiem.

Fragment książki Kimberly Ann Johnson „CZWARTY TRYMESTR ciąży. Jak dbać o siebie po porodzie”.


CZWARTY TRYMESTR ciąży
Jak dbać o siebie po porodzie

Kimberly Ann Johnson

Ten holistyczny przewodnik pomaga kobiecie wrócić do równowagi po porodzie. Podpowiada jak zadbać o powrót do dobrej kondycji fizycznej, emocjonalnej i duchowej oraz odnaleźć się w relacji z partnerem. Zawarte tu praktyczne wskazówki, ćwiczenia i zabiegi, wpierają uzdrawianie poporodowe, które może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.


.

Udostępnij tę treść

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności