Osoby wysoko wrażliwe (WWO) - o Tobie mowa?

Jeśli jesteś osobą, która od dzieciństwa źle się czuła w dużych grupach, wolała czytać w samotności, niż ścigać się o tytuł duszy towarzystwa, czy jak ognia unikała głośnych miejsc, to być może odnajdziesz się w elitarnym gronie osób wysoko wrażliwych, w skrócie WWO.

Książka “Wysoko wrażliwi” Elaine N. Aron to efekt jej wieloletnich badań nad tą szczególną cechą. Autorka udowadnia, że istnieje pewna grupa osób, które wyróżniają się na tle społeczeństwa poprzez swoje biologiczne i psychiczne funkcjonowanie; przez E. Aron zostały nazwane osobami wysoko wrażliwymi (osoby WWO).

 

Kim są WWO?

Osoby wysoko wrażliwe charakteryzują się przede wszystkim bardzo czułym układem nerwowym, co przejawia się silną reakcją na bodźce z zewnątrz. To, co dla innych jest normą, dla osoby wrażliwej staje się nie do zniesienia. Bałagan, chaos, tłum, hałas są odbierane jako atakujący natłok informacji i wrażeń, który destabilizuje funkcjonowanie.


Dzięki swojej szczególnej cesze WWO mają bardzo rozwiniętą umiejętność obserwacji otoczenia. Są wnikliwe i skoncentrowane ale też silniej przeżywają stres. Poprzez szybką analizę danych, błyskawicznie odczytują nastrój innych ludzi, zauważając jednocześnie takie szczegóły, jak natężenie światła, zapach, ogólną atmosferę; osoby WWO czują też nastawienie ludzi znajdujących się w ich otoczeniu.

Szósty zmysł ma swoją cenę

Ceną, jaką WWO często musi zapłacić, jest etykieta osoby wycofanej i ostrożnej. Osoby o wysokiej wrażliwości bywają niesłusznie nazywane nieśmiałymi, neurotycznymi, bojaźliwymi. Ich zachowanie może być odbierane jako słabość czy dziwactwo.

Nadmierna potrzeba dostosowania się do oczekiwań społeczeństwa może wywołać w WWO efekt odwrotny do zamierzonego. Próba dostrojenia się do tempa i intensywności otoczenia skutkuje silnym pobudzeniem układu nerwowego, a to może doprowadzić do rozdrażnienia, wybuchowości i utraty kontaktu ze sobą. 

Czy jesteś osobą wysoko wrażliwą? Czy cechuje Cię wysoka wrażliwość, wrażliwa osobowość? Oceń sam. Jeśli jednak stwierdzisz, że jesteś osobą wysoko wrażliwą, mogą przydać Ci się poniższe rady.

BHP osoby wysoko wrażliwej (WWO)

To, jak traktujemy nasze ciało, ma duży związek z tym, jak byliśmy traktowani w pierwszych miesiącach życia. Wysoko wrażliwe dzieci często wymagają potężnych zasobów cierpliwości i łagodności np. z powodu trudności ze snem, płaczliwości, rozdrażnienia.

To, czy matka miała przestrzeń i umiejętności, żeby traktować nas z miłością i szacunkiem programuje automatyczne reakcje na potrzeby ciała w dorosłym życiu. Dobra informacja jest taka, że niezależnie od tego, jak to wyglądało kiedyś, teraz możesz podjąć działania, które będą Cię wspierać w krytycznych momentach, pomogą ukoić napięcia jakie przynosi wysoko wrażliwa osobowość.

Czy potrafisz wsłuchać się w swoje potrzeby? Ukoić się, kiedy zmysły szaleją? Czy masz wobec siebie ten rodzaj ciepła, który rozluźnia zaciśnięte mięśnie? Czy raczej jesteś wobec siebie szorstki, wywierasz na sobie presję lub traktujesz się z obojętnością?

WWO i harmonia zmysłów

Zwróć uwagę na odpoczynek i wystarczającą ilość snu. Zadbaj o taką formę wypoczynku, która jest najlepsza dla ciebie. Być może nie będzie to ekscytująca wycieczka, a popołudnie spędzone w hamaku...

Autorka książki o WWO podkreśla, że spotkanie ze swoją duchowością poprzez medytację czy modlitwę daje ogromne ukojenie i poczucie osadzenia w sobie. Wysoka wrażliwość ma się dobrze, kiedy jest przyjęta, zaakceptowana i zadbana.

Podziel się sobą ze światem!

Osoby wysoko wrażliwe mają tendencję do wycofywania się ze świata i relacji społecznych. Jeśli w dzieciństwie ich cechy postrzegane były jako słabość, nauczyły się ukrywać np. poprzez izolację. Własny pokój stał się bezpieczną przystanią, ale jednocześnie pułapką. 

Pamiętajmy jednak, że dzięki swoim predyspozycjom WWO często są artystami, doradcami czy genialnymi wynalazcami. Dzięki swojej intuicji i kreatywności mają dostęp do świata zupełnie innego niż osoby skoncentrowane na rywalizacji. Ich przenikliwość może wspierać równowagę pomiędzy światem refleksji, a tak cenionym obecnie kultem zdobywcy.


Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutka


Książki o WWO

A jeśli uznasz po przeczytaniu tego artykułu, że jesteś osobą wysoko wrażliwą, należysz do wspaniałego grona osób WWO – przeczytaj książkę!

Książka ta dostarcza podstawowych informacji na temat WWO, wiadomości, których nie znajdziesz gdzie indziej. Jest owocem pięciu lat badań, pogłębionych wywiadów, doświadczenia klinicznego, kursów i indywidualnych konsultacji z setkami wysoko wrażliwych osób, a także starannego czytania między wierszami, tego co psychologia już odkryła na temat tej cechy, choć jeszcze nie zdawała sobie z tego sprawy. W pierwszych trzech rozdziałach zapoznasz się z podstawowymi informacjami na temat wysokiej wrażliwości oraz dowiesz się, jak sobie radzić z przestymulowaniem i nadpobudzeniem układu nerwowego. Dalej w książce omawiany jest wpływ wrażliwości na bieg życia, rozwój kariery, związki i życie wewnętrzne osób WWO. Skupia się na korzyściach, z których być może dotąd nie zdawałeś sobie sprawy oraz przedstawia porady dotyczące typowych dla WWO problemów, takich jak nieśmiałość i trudności w znalezieniu odpowiedniego rodzaju pracy. 

To będzie daleka podróż. Większość wysoko wrażliwych ludzi, którym pomogły informacje zawarte w tej książce, mówiła, że radykalnie zmieniły one ich życie oraz że koniecznie trzeba Ci o tym powiedzieć.WYSOKO WRAŻLIWI
Jak funkcjonować w świecie, który nas przytłacza
Elaine N. Aron

Czy jesteś wrażliwcem? Większość z nas od czasu do czasu odczuwa
przytłoczenie światem swoich emocji, jednak osoby, o których mowa,
żyją tak na co dzień. Autorka pokazuje, jak zidentyfikować tę cechę

u siebie, jak sobie z nią radzić oraz jak ją wykorzystać (tak!)
w różnych sytuacjach życiowych. Książka zawiera m.in. test
pozwalający wykryć u siebie określone aspekty wysokiej wrażliwości.

WYSOKO WRAŻLIWI I MIŁOŚĆ
Jak nawiązywać i podtrzymywać relacje w świecie, który nas przytłacza
Elaine N. Aron

Jeśli należysz do grona wysoko wrażliwych osób, stanowiących 

20% wszystkich ludzi, twoje wyjątkowe zdolności empatyczne 
i analityczne mogą być wielkim atutem zarówno w przyjaźni, 
jak i małżeństwie czy innym długotrwałym związku. 
Ta książka będzie twoim przewodnikiem po świecie miłości 
i związków tworzonych przez osoby wysoko wrażliwe!

Udostępnij

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności