Początek życia, czyli kiedy dziecko przychodzi na świat

brzuch kobiety w ciazyBiologicznie rodzimy się tylko raz. Mentalnie możemy to przeżyć wielokrotnie. To, jaki był poród – okoliczności oraz to, i co czuła oraz słyszała matka podczas rodzenia dziecka, ma kolosalny wpływ na to, jak będzie wyglądało jego dalsze życie. Narodziny to pierwsze, głębokie doświadczenie, dzięki któremu możemy się dowiedzieć jakimi staniemy się ludźmi.

„Od urodzenia uczysz się o ludziach wokół ciebie; ludziach, którym jesteś bliski, ludziach z dala; ludziach, którzy byli przed tobą, i tych, którzy jeszcze przyjdą. Pogłębiasz swoje rozumienie tego, co to naprawdę znaczy, że jesteśmy Wszyscy Jednym. Kiedy nadajesz czemuś wartość, staje się wartościowe, kiedy dzielisz się miłością, jest jej więcej. To słodka chwila, którą chcesz zatrzymać na zawsze. Za każdym razem cud.” – tak o narodzinach pisze autorka „Duchowego położnictwa” - Ina May Gaskin. Pamiętasz, czym ten czas był dla Ciebie? Twoje narodziny, narodziny Twoich dzieci?

Urodzić się na nowo

Strach, przeszywający strach. Ból brzucha. Opór. Roztargnienie. Brak własnej decyzji. Przymus.

To są moje odczucia, kiedy mentalnie wracam do momentu swoich narodzin. Poród mojej mamy był długim i ciężkim procesem, do tego sztucznie wywoływanym. W tej chwili, już jako dorosła kobieta i matka, przechodzę przez własny poród, aby jeszcze raz poczuć tamte emocje i się od nich uwolnić. Po to, by żyć w sposób świadomy i zamierzony. Wolna od traumy.

Złote narodziny

Narodziny dziecka mogą stać się magicznym momentem. O tym, co może wnieść do świata nowa istota, mogą świadczyć opowieści rodziców z książki „Duchowe położnictwo” Iny May Gaskin:  „Valerie miała szeroko otwarte oczy, świeciła i cichutko się śmiała. Jaka malutka i doskonała jest moja córeczka. Postanowiliśmy jej nadać imię Amber (w jęz. angielskim oznacza „bursztyn” – przyp. tłumacza), a jej włosy do tego pasowały. W zasadzie wszyscy, którzy byli obecni w pokoju wyglądali na złotych. Valerie, Amber i ja przytulaliśmy się, topnieliśmy w siebie i zakochiwaliśmy się.” W taki sposób David opowiedział swoje pierwsze wrażenie po narodzinach córki – Amber. Dlatego też świadome przeżycie porodu, we wspólnocie, może być uskrzydlającym procesem dla wszystkich, a dziecko tym samym otrzymuje cały plecak pozytywnych emocji, z którymi wyrusza w podróż nowego życia.

Dziecko przewodnik

Dziecko przychodząc na świat posiada już swój duchowy plan do zrealizowania w życiu fizycznym. Odkrywa go codziennie – poprzez doświadczanie. Każdy dzień jest dla niego lekcją. I nie jest to wyłącznie jego, ale również nasza – rodziców – lekcja. „Dzieci są naszymi kierunkowskazami na wyższe płaszczyzny  duchowe. Służą nam do przypomnienia o tym, o czym być może zapomnieliśmy podczas wysiłków współpracowania z naszą kulturą (…). Stanu świadomości dziecka nie można odrzucić ani zastąpić, ale uzupełnić wiedzą, że tego czego się pragnie, nie zdobywa się siłą – ani fizyczną ani psychiczną. Tego musimy nauczyć nasze dzieci z najwyższą cierpliwością na jaką nas stać, ponieważ ból jaki mogą nam zadać jest niczym, w porównaniu z objawieniami, które dają nam w każdej chwili.”

Nowy początek szczęśliwego życia

Jesteśmy dziećmi naszych rodziców, a nasi rodzice swoich. Nasze dzieci, będą mieć własne. Taka jest biologiczna kolej życia. To, jakim doświadczeniem staje się moment przyjścia na świat, przypominają nam własne odczucia lub opowieści rodziców.

Przeżycie świadomego porodu, w poczuciu radości i spełniania, daje dziecku wyjątkowy start na przyszłość. Tymczasem, już jako dorośli, możemy na nowo się urodzić, uwolnić od traumy i zacząć żyć szczęśliwie – tak, jak byśmy na nowo odkryli w sobie dziecko.

Agnieszka Dolata – niania VIP

DUCHOWE POŁOŻNICTWO
Intymność narodzin
Ina May Gaskin

Pierwsze polskie wydanie kultowej publikacji Iny May Gaskin. Książka stanowi szczegółowe studium procesu narodzin jako aktu w pełni zgodnego z Naturą, napisana na podstawie obserwacji ponad dwóch tysięcy porodów domowych. Jest to dzieło życia Iny May Gaskin, prezentujące wiedzę i doświadczenia niedostępne w toku typowych studiów medycznych, jest źródłem bezcennych, praktycznych wskazówek dla kobiet oczekujących dziecka, jak również dla dla położnych, doul i lekarzy.


Udostępnij tę treść