Przyczyny powstawania chorób według Ajurwedy

Ajurweda to matka medycyny. Jej założenia są gruntem dla medycyny chińskiej, greckiej i arabskiej. Jej początki sięgają około 5 000 lat p.n.e. Zakłada, że człowiek składa się z ciała, umysłu, zmysłów i duszy.

Filozofia Ajurwedy pomaga zrozumieć, jak funkcjonuje ciało i umysł, daje wskazówki jak żyć w zgodzie z własnym typem biologicznym, pokazuje jak traktować umysł w sposób bezpieczny dla całości organizmu.

Według jej nauk istnieją trzy podstawowe przyczyny powstawania chorób: wpływ zmienności pór roku, kontakt zmysłów z niewłaściwymi obiektami i nieprawidłowe używanie inteligencji. Jedynie równowaga pomiędzy tymi trzema komponentami daje zdrowie i harmonię w ciele i umyśle.

Niewłaściwe używanie inteligencji

Tak bardzo opieramy się na zachodnim rozumieniu inteligencji jako kompasu w kwestii pojmowania siebie i świata. Okazuje się, że przecenianie jej potencjału może być równie niebezpieczne dla naszego zdrowia, jak nie korzystanie z niej!

W Ajurwedzie działanie niezgodne ze zdrowym rozsądkiem to dosłownie „obrażanie własnej inteligencji”! Niezależnie od tego, czy nie zdajemy sobie sprawy z tego, czy świadomie działamy wbrew rozumowi. Kluczem do zdrowia w tym obszarze jest równowaga. A na czym polega jej brak?

Nadmiar – gadulstwo, niekontrolowane zbyt intensywne myślenie, nieokiełznane czytanie, duża ilość pracy umysłowej.

Niedobór – milczenie, brak zaangażowania w pracę fizyczną i umysłową.

Nieprawidłowe zachowanie – kłamstwa, plotki, brak logiki, podjudzanie do złego.

Nieprawidłowe używanie zmysłów

W świecie zmysłów nadmiar stymulacji jest tak samo niewłaściwy, jak jej niedobór. Nasze zmysły są bramą do ciała, dlatego tak ważne jest, by dostarczać im dostateczną ilość bodźców. Każdy ze zmysłów ma swoje istotne przełożenie na funkcjonowanie ciała. Brak równowagi w tym aspekcie przejawia się przez:

Oczy – patrzenie w zbyt jasne światło (np. ekrany komputera i telefonu, ale też słońca); długie spanie w ciągu dnia, przebywanie w ciemnych pomieszczeniach, nieużywanie wzroku; nieprzyjemne widoki, czytanie w niehigieniczny sposób (za blisko/daleko).

Uszy — wystawianie się na zbyt intensywne dźwięki; niesłuchanie; słuchanie nieprzyjemnych, denerwujących, destrukcyjnych dźwięków.

Język — objadanie się, jedzenie, kiedy nie jest się głodnym, próbowanie za dużej ilości potraw; głodzenie się, jedzenie byle czego, niedojadanie; jedzenie niezgodne z potrzebami organizmu, jedzenie niesezonowych produktów.

Nos — wąchanie zbyt silnych zapachów, unikanie zmysłu powonienia, kontakt z zapachami, które są trujące, śmierdzące.

Skóra — zbyt mocny masaż, drapanie, kontakt z rzeczami zbyt zimnymi lub gorącymi; brak dotyku; dotykanie brudu, naprzemienny kontakt z zimnem i gorącem (np. lodowaty prysznic po saunie).

Zmienność pór roku

Również silne zmiany środowiskowe mogą zakłócać równowagę w ciele. Na nasze zdrowie ma wpływ nagła, istotna zmiana temperatur, ulewne deszcze czy silny wiatr. Podobnie, jak we wcześniejszych przykładach, w kwestii naszego otoczenia, żadna ze skrajności nie jest dobra dla ciała. Nadmiar, niedobór i nieprawidłowość w kwestii pogody powodują zaburzenie równowagi.

Nierównowaga Dosz

Każdy z nas ma swoją własną barwę. To, jaki mamy temperament, potrzeby, zmysłowość określone jest biologicznie. W Ajurwedzie taki koloryt nazywany jest Doszą.

Dosza to typ naszej konstytucji biologicznej. Istnieją trzy podstawowe Dosze: vata, pitta i kapha. „Każda Dosza ma swoje charakterystyczne cechy, elementy dominujące, lokalizacje, rolę, odniesienie do zmysłów, odniesienie do emocji, powody, które ją zaburzają, określone symptomy tych zaburzeń, dolegliwości, i choroby, sposoby na zrównoważenie, podziały i typy”.

Ogień trawienny może dobrze działać, kiedy wszystkie Dosze są w równowadze. Jeśli nastąpi wzrost w którejkolwiek z Dosz, zaczyna się proces powstawania toksyn w ciele, a to zaburza funkcjonowanie tkanek i procesu wydalania.

Każdy z nas ma w sobie jedną dominującą energię biologiczną. Jaka jest nasza, można sprawdzić podczas konsultacji Ajurwedyjskiej i dowiedzieć się, jak dbać o jej równowagę. Każdy typ potrzebuje indywidualnego traktowania, ma inne potrzeby emocjonalne, ruchowe czy dietetyczne.

Jak widać, zdrowotne BHP znane jest od kilku tysięcy lat. Wystarczy dać sobie więcej uwagi i czułości wspartej wiedzą, żeby uniknąć cięższych w leczeniu chorób.

Anna Szulc-Rudzińska - psycholog, psychoterapeutka


AJURWEDA. JAK DBAĆ O SIEBIE I BYĆ ZDROWYM

Dr Partap Chauhan

Ajurweda to najstarszy holistyczny system medyczny. Jest kompleksowym i bogatym źródłem mądrości aktualnym do dziś. Książka dr. Partapa Chauhana to cenny podręcznik dla lekarzy, terapeutów i osób ćwiczących jogę a także kopalnia wiedzy dla wszystkich poszukujących naturalnych sposobów dbania o zdrowie.AJURWEDA I PIĘKNO

Dr Partap Chauhan

Ajurwedyjskie receptury dr. Partapa Chauhana na piękną cerę, skórę i włosy. Szybkie i łatwe przepisy na maseczki i domowe naturalne kremy. Kwestie dziennej rutyny, odżywiania, pielęgnacji i zdrowia dobrane do osobistego typu konstytucji. Dowiemy się także, czym jest prawdziwe piękno według ajurwedy, dlaczego niektórzy ludzie są bardziej promienni niż inni i jak wzmacniać w sobie ten wewnętrzny blask.

Udostępnij tę treść

Strona virgobooks.pl korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami przeglądarki internetowej. Polityka prywatności